Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
9.12.2024 ж |
|
|
Сынып:7а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестеде диаграммаларды құруды үйрету; Диаграммалардың түрлерімен таныстыру және олардың әртүрлі жағдайларда қалай қолданылатынын түсіндіру; Электрондық кестелерде деректерді талдау және визуализациялау арқылы нақты шешімдер қабылдау қабілеттерін жетілдіру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. «Заряд алу» әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады.. Шаттық шеңберге барлығы тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта келу керек. 3. Үй тапсырмасын тексеру. |
Балалар мұғаліммен амандасады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты қайталау. Өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Үйге берген тапсырма туралы әңгімелесу барысында бір біріне сұрақ арқылы мақсатында өз ойларымен бөліседі. 1. Шартты пішімдеу дегеніміз не? 2. Шартты пішімдеу құралдары қандай бөліктерден тұрады? 3. Шартты пішімдеу стилі қандай опцияларға ие және олардың функциялары қалай сипатталады? 4. "Белгішелер жиынтығы"опциясына белгішелерді енгізу әдістерін түсіндіріңіз. 5. "Түс шкаласы" опциясында ұяшық түстерін таңдау қалай жүзеге асырылады? 6. Шартты пішімдеу пайдаланушыға не үшін ыңғайлы? «Пазл» әдісі Оқушыларға бірдей тапсырмалардан тұратын пазл бөліктерін таратып, әр топ бір бүтін пазлды жинап, топтарға бірігеді. Бұл әдіс оқушыларды ынтымақтастыққа және бірлескен жұмысқа ынталандырады. I топ -" Диаграмма". II топ - "Фильтр" сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен және критерийлерімен танысады. Жаңа тақырыпты меңгеру. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Тапсырмаларды орындайды. "Сынып оқушыларының сабаққа қатысу пайызының диаграммасын құру" тапсырмасын талқылау. Диаграмма түрлерін дәптерге жаз. Ақпаратты визуалды түрде ұсынудың қандай әдістерін білесің? Ақпаратты визуалды түрде ұсынудың қажеттілігі қандай деп ойлайсың? Диаграмманы электрондық кестеге қалай қосуға болады? Оқушылар өздері дайындаған жобаларды сыныптастарының алдында қорғайды. Сонымен қатар, қорғау барысында олар келесі параметрлер бойынша бағаланады: - электрондық кесте элементтерін пішімдеуді дұрыс пайдалану; - деректердің дәлдігі/нақтылығы; - шартты пішімдеу элементтерін пайдалану. Білімді бекіту: 1-тапсырма. Диаграммалардың түрлерін анықта: «Гистограмма» , «графика», «дөңгелек», «сызықтық», «нүктелік», «жапырақша тәрізді».
2-тапсырма. Диаграмма құрудың қадамдарын жаз:
Тәжірибелік жұмыс: E
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Топтарға бөлінеді
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, сұрақтарға топтарда жауап береді
Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды:
Дескриптор: - диаграмма түрлерін жазады;
Дескриптор: - диаграмма құру қадамдарын жаз;
Дескриптор: - тәжірибелік жұмысты орындайды. |
4 балл 3 балл 3 балл |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы:
Компьюетр
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: "Диаграмма" сөзіне ребус ойлап жаса және осы сөзбен синквейн құрастыр Кері байланыс Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Кестелік деректерді графикалық ұсыну
ҚМЖ. Кестелік деректерді графикалық ұсыну
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Электронды кесте арқылы есеп шығару |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
9.12.2024 ж |
|
|
Сынып:7а,ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Кестелік деректерді графикалық ұсыну |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.3 электрондық кестеде диаграммаларды жасау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестеде диаграммаларды құруды үйрету; Диаграммалардың түрлерімен таныстыру және олардың әртүрлі жағдайларда қалай қолданылатынын түсіндіру; Электрондық кестелерде деректерді талдау және визуализациялау арқылы нақты шешімдер қабылдау қабілеттерін жетілдіру. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық кезең: 1. Оқушыларды қарсы алу және белгілеу. 2. «Заряд алу» әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады.. Шаттық шеңберге барлығы тұрып, көздерін жұмады. Бастапқы бастаушы қолды 1 рет қысады, екінші айналымда 2 рет қысады, соңында 3 рет қысады, бұл бастапқы бастаушыға барғанда қанша заряд жібергені бойынша қайта келу керек. 3. Үй тапсырмасын тексеру. |
Балалар мұғаліммен амандасады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Өткен сабақты қайталау. Өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Үйге берген тапсырма туралы әңгімелесу барысында бір біріне сұрақ арқылы мақсатында өз ойларымен бөліседі. 1. Шартты пішімдеу дегеніміз не? 2. Шартты пішімдеу құралдары қандай бөліктерден тұрады? 3. Шартты пішімдеу стилі қандай опцияларға ие және олардың функциялары қалай сипатталады? 4. "Белгішелер жиынтығы"опциясына белгішелерді енгізу әдістерін түсіндіріңіз. 5. "Түс шкаласы" опциясында ұяшық түстерін таңдау қалай жүзеге асырылады? 6. Шартты пішімдеу пайдаланушыға не үшін ыңғайлы? «Пазл» әдісі Оқушыларға бірдей тапсырмалардан тұратын пазл бөліктерін таратып, әр топ бір бүтін пазлды жинап, топтарға бірігеді. Бұл әдіс оқушыларды ынтымақтастыққа және бірлескен жұмысқа ынталандырады. I топ -" Диаграмма". II топ - "Фильтр" сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен және критерийлерімен танысады. Жаңа тақырыпты меңгеру. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Тапсырмаларды орындайды. "Сынып оқушыларының сабаққа қатысу пайызының диаграммасын құру" тапсырмасын талқылау. Диаграмма түрлерін дәптерге жаз. Ақпаратты визуалды түрде ұсынудың қандай әдістерін білесің? Ақпаратты визуалды түрде ұсынудың қажеттілігі қандай деп ойлайсың? Диаграмманы электрондық кестеге қалай қосуға болады? Оқушылар өздері дайындаған жобаларды сыныптастарының алдында қорғайды. Сонымен қатар, қорғау барысында олар келесі параметрлер бойынша бағаланады: - электрондық кесте элементтерін пішімдеуді дұрыс пайдалану; - деректердің дәлдігі/нақтылығы; - шартты пішімдеу элементтерін пайдалану. Білімді бекіту: 1-тапсырма. Диаграммалардың түрлерін анықта: «Гистограмма» , «графика», «дөңгелек», «сызықтық», «нүктелік», «жапырақша тәрізді».
2-тапсырма. Диаграмма құрудың қадамдарын жаз:
Тәжірибелік жұмыс: E
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Топтарға бөлінеді
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, сұрақтарға топтарда жауап береді
Жұмыс парағы бойынша тапсырмаларды орындайды:
Дескриптор: - диаграмма түрлерін жазады;
Дескриптор: - диаграмма құру қадамдарын жаз;
Дескриптор: - тәжірибелік жұмысты орындайды. |
4 балл 3 балл 3 балл |
Презентация, Оқулық
Жұмыс парағы:
Компьюетр
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы: "Диаграмма" сөзіне ребус ойлап жаса және осы сөзбен синквейн құрастыр Кері байланыс Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім? - нені толық түсінбедім? - немен жұмысты жалғастыру қажет |
Үй тапсырмасын жазады Оқушылар өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз














