|
Тарау: Энергия. Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28 ЖББМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров Алмас Тынышбаевич Сынып: 7 Қатысқан: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату 7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Механикалық энергияның екі түрін ажырата білу, формуланы жазу. Көптеген оқушылар істей алады: Есептер шығаруда қолдану. Кейбір оқушылар істей алады: Тәжірибелік күрделі есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Механикалық энергияның екі түрін ажырата біледі 2.Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады. 3.Күрделі есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер: Энергия-бұл ------------ Кинетикалық энергия- ------------ болып табылады. Потенциалдық энергия-------------болып табылады. Энергия ------------- әріпімен белгіленеді. Энергия өлшем бірлігі-------------------- |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар- ға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану); информатика– модельдеу, анимация, график сызу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Механикалық жұмыс, қуат |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.2. Ынтымақтастықты қалыптастыру.«Молекула» атты сергіту сәтін өткізу.Мақсаты:сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орнату.Топтарға бөлу: «Түстер» арқылы. 3. Үй жұмысын тексеру: «Сиқырлы гүлдер» әдісімен сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді,сабаққа деген ынтасын арттырады, сергітеді, ойлау қабілетін дамытады. Смайлик арқылы бағаланады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
2. Жаңа сабақ1. «Ой қозғау» әдісі. Сұрақ қою арқылы оқушылар жаңа тақырыптың басты идеясын табады. Бұл әдіс топта жалпы мәселелер бойынша жұмыс жасау қабілетін дамытады. Ауызша мадақтау айтылады.1.Энергия ұғымын қалай түсінесіңдер?2.Қандай энергия көздерін білесіндер?3.Энергияны қалай ұтымды пайдалануға болады?Электронды оқулықпен жұмыс. Оқушылар өздерің білетіндей түрмыста органикалық отын энергиялары туралы мәселелер жиі көтеріледі. Жер қойнауындағы икалық отын қорларының те жылдам азаюы дамзатты қатты алаңдатып отыр. Өйткені жер бетіндегі тіршіліктің көзі –энергия.
Сығылған серіппенің кері
тебілу барысында денелер қозғалысқа келіп, жұмыс істеледі. Бұдан
сығылған серіппенің жұмыс істеуге қабілетті екенін
білеміз. Қозғалыстағы денелердің істеген жұмысы сол денелердің массаларына тәуелді.
Дененің істеген жұмыс сол дененің жылдамдығына да тәуелді. Дененің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама энергия депаталады. Энергия бірлігі 1 Джоуль=ватт·секунд. Тұрмыста энергияның өлшем бірлігі ретінде 1 киловатт·сағат=3600000 Вт·с=3600000 Дж
2. Пысықтау. Ертегілер елінде. « Бауырсақ» ертегісі Оқушылар сендер қазір Бауырсақ ертегісін көресіңдер, содан кейін ол ертгегіден потенциалдық және кинетикалық энергияларды табасыңдар. Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады?
«Миға шабуыл» әдісі арқылы алған білімдерін салыстыру арқылы пікірталасқа түседі, тәжірибеде қолдана алады.
Деңгейлік есептер шығару «Табақтарту әдісі» - Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. А- деңгей (2 бал) 1. Жер бетінен 3,5м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің потенциалдық энергиясын анықтаңыз. 2. 9 м/с жылдамдықпен қозғалатын 6кг дененің кинетикалық энергия неге тең? 3. Массасы 10кг дене 10 м биіктіктен биіктігі 3 м үйдің төбесіне құлап түсті. Ауырлық күшінің істеген жұмысы қандай? В-деңгей (3 бал) 1.Массасы 60 кг денеге 1200Дж энергия шамасымен қандай биіктікке шығаруға болады? 2.20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің кинетикалық энергиясы 400Дж болса,оның массасы: С-деңгей (4 бал) 1.Биіктігі 10 м сарқырамадан 2 минутта 50м3 су құлап ағады су ағынының қуаты қандай? 2.Қуаты 600 Вт локомотив бірқалыпты қозғалып 200 м аралықты 20 c та өтеді? Оның тарту күші қандай?
|
Электронды оқулық, презентациялар
АКТ,видеопроекторлар
Дәптер, үлестірме қағаз,стикерлер, маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Үйге тапсырма: §53-54 оқу. 30-жаттығу 1,2-4 шығару Кері байланыс: «Тобықтай ойдың түйіні» Бүгін мен------------ білдім. Мен үшін бүгін-------------- қызықты болды. Мен---------------кезінде қиналдым. |
стикерлер, күнделік . |
|||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдану көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар күрделілігі жоғары есептер шығарады.Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қортынды жасау, сондай-ақ жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. 7 сынып
ҚМЖ. Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия. 7 сынып
|
Тарау: Энергия. Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28 ЖББМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров Алмас Тынышбаевич Сынып: 7 Қатысқан: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кинетикалық энергия. Потенциалдық энергия |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары |
7.2.3.2 механикалық энергияның екі түрін ажырату 7.2.3.3 кинетикалық энергия формуласын есептер шығаруда қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Механикалық энергияның екі түрін ажырата білу, формуланы жазу. Көптеген оқушылар істей алады: Есептер шығаруда қолдану. Кейбір оқушылар істей алады: Тәжірибелік күрделі есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Механикалық энергияның екі түрін ажырата біледі 2.Кинетикалық энергия, потенциалдық энергия формуласын есептер шығаруда қолданады. 3.Күрделі есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер: Энергия-бұл ------------ Кинетикалық энергия- ------------ болып табылады. Потенциалдық энергия-------------болып табылады. Энергия ------------- әріпімен белгіленеді. Энергия өлшем бірлігі-------------------- |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар- ға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика- есеп шығару дағдылары (амалдар қолдану); информатика– модельдеу, анимация, график сызу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдынғы білім |
Механикалық жұмыс, қуат |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (10 минут) |
1. Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу, оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау.2. Ынтымақтастықты қалыптастыру.«Молекула» атты сергіту сәтін өткізу.Мақсаты:сыныпта сенімділік қарым-қатынас, жағымды кері байланыс орнату.Топтарға бөлу: «Түстер» арқылы. 3. Үй жұмысын тексеру: «Сиқырлы гүлдер» әдісімен сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылардың қызығушылығы оянады, білімін көрсетеді,сабаққа деген ынтасын арттырады, сергітеді, ойлау қабілетін дамытады. Смайлик арқылы бағаланады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
2. Жаңа сабақ1. «Ой қозғау» әдісі. Сұрақ қою арқылы оқушылар жаңа тақырыптың басты идеясын табады. Бұл әдіс топта жалпы мәселелер бойынша жұмыс жасау қабілетін дамытады. Ауызша мадақтау айтылады.1.Энергия ұғымын қалай түсінесіңдер?2.Қандай энергия көздерін білесіндер?3.Энергияны қалай ұтымды пайдалануға болады?Электронды оқулықпен жұмыс. Оқушылар өздерің білетіндей түрмыста органикалық отын энергиялары туралы мәселелер жиі көтеріледі. Жер қойнауындағы икалық отын қорларының те жылдам азаюы дамзатты қатты алаңдатып отыр. Өйткені жер бетіндегі тіршіліктің көзі –энергия.
Сығылған серіппенің кері
тебілу барысында денелер қозғалысқа келіп, жұмыс істеледі. Бұдан
сығылған серіппенің жұмыс істеуге қабілетті екенін
білеміз. Қозғалыстағы денелердің істеген жұмысы сол денелердің массаларына тәуелді.
Дененің істеген жұмыс сол дененің жылдамдығына да тәуелді. Дененің жұмыс істеу қабілетін нақты көрсететін физикалық шама энергия депаталады. Энергия бірлігі 1 Джоуль=ватт·секунд. Тұрмыста энергияның өлшем бірлігі ретінде 1 киловатт·сағат=3600000 Вт·с=3600000 Дж
2. Пысықтау. Ертегілер елінде. « Бауырсақ» ертегісі Оқушылар сендер қазір Бауырсақ ертегісін көресіңдер, содан кейін ол ертгегіден потенциалдық және кинетикалық энергияларды табасыңдар. Қандай жағдайда дененің энергиясы бар деп айтуға болады?
«Миға шабуыл» әдісі арқылы алған білімдерін салыстыру арқылы пікірталасқа түседі, тәжірибеде қолдана алады.
Деңгейлік есептер шығару «Табақтарту әдісі» - Салыстыру арқылы пікірталасқа түседі. А- деңгей (2 бал) 1. Жер бетінен 3,5м биіктікке көтерілген массасы 6 кг дененің потенциалдық энергиясын анықтаңыз. 2. 9 м/с жылдамдықпен қозғалатын 6кг дененің кинетикалық энергия неге тең? 3. Массасы 10кг дене 10 м биіктіктен биіктігі 3 м үйдің төбесіне құлап түсті. Ауырлық күшінің істеген жұмысы қандай? В-деңгей (3 бал) 1.Массасы 60 кг денеге 1200Дж энергия шамасымен қандай биіктікке шығаруға болады? 2.20 м/с жылдамдықпен қозғалған дененің кинетикалық энергиясы 400Дж болса,оның массасы: С-деңгей (4 бал) 1.Биіктігі 10 м сарқырамадан 2 минутта 50м3 су құлап ағады су ағынының қуаты қандай? 2.Қуаты 600 Вт локомотив бірқалыпты қозғалып 200 м аралықты 20 c та өтеді? Оның тарту күші қандай?
|
Электронды оқулық, презентациялар
АКТ,видеопроекторлар
Дәптер, үлестірме қағаз,стикерлер, маркерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Үйге тапсырма: §53-54 оқу. 30-жаттығу 1,2-4 шығару Кері байланыс: «Тобықтай ойдың түйіні» Бүгін мен------------ білдім. Мен үшін бүгін-------------- қызықты болды. Мен---------------кезінде қиналдым. |
стикерлер, күнделік . |
|||||||||||||||||||||||||||||
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдану көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалдымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушылар күрделілігі жоғары есептер шығарады.Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қортынды жасау, сондай-ақ жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. |
Оқушылардың материалды игеру деңгейін
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі(оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:2:Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















