Тексерілді:
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректерді ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 10а,ә |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерді басқару, арифметикалық-логикалық және жад регистрі құрылғысының жұмысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.4 Логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше 10.1.1.1 Басқару құрылғысының (БҚ), арифметика-логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
"Тәуелсіздік және Отаншылдық" ұлттық бірлікті дамыту арқылы ақпараттық мәдениетті қалыптастыру. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Серпілген сауалдар» әдісі «Серпілген сауалдар» әдісі — оқушылардың өткен материалды қайтадан еске түсіруі үшін қолданылатын интерактивті тәсіл. Бұл әдіс арқылы оқушылар өз білгендерін бір-біріне түсіндіреді, пікір алмасады және сабақ барысында алған білімдерін бекітеді. Басқару құрылғысы (БҚ) не үшін жауап береді? Арифметикалық-логикалық құрылғы (АЛҚ) қандай операцияларды орындайды? Жад регистрінің функциясы қандай? Логикалық өрнек дегеніміз не? Мысал келтіріңіз. Логикалық сызбаларды қалай түсіндіресіз? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Интерактивті тақта |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
«Миға шабуыл» әдісі - Компьютердің ішкі құрылысы жайлы қандай ақпаратты білесіңдер? - Адам мен компьютердің ойлауы арасында қандай ортақ ұқсастықтары бар деп ойлайсыңдар? - Компьютер адамның қандай іс-әрекеттерін орындай алмайды? «Джигсо» әдісі Оқулық Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Мұғалімнің түсіндірмесі (слайд, бейнежазба қолдану), топта бірлесіп талқылайды. 1-тапсырма. Кестемен жұмыс
2-тапсырма. Жеке жұмыс -Фон Нейман сәулетінің негізгінде құылған ЭЕМ-нің сызбасын салыңдар. Оқушылар Фон Нейман сәулетінің негізінде құрылған электронды есептеу машинасының (ЭЕМ) сызбасын салады. Сызбада әр компоненттің рөлі мен байланысын көрсету керек. Фон Нейман сәулетінің негізгі компоненттері:
|
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды Дескриптор Оқушы ақпараттардың әр түрін кодтау принциптерін түсіндіреді. Мысалдар келтіреді. 2-тапсырманы орындайды Дескриптор: -Оқушы сызбада барлық негізгі компоненттерді көрсетеді (процессор, жад, кіріс және шығыс құрылғылары). -Оқушы компоненттердің арасындағы байланыстарды (автобустар) дәл көрсетеді. -Оқушы сызбада көрсетілген компоненттердің әрқайсысының рөлін және функциясын қысқаша сипаттайды. 3-тапсырманы орындайды Дескриптор -Процессордың функцияларын анықтайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. 3 балл 4 балл 3 балл |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1. Фон Нейманның қандай қағидалары бар? 2. Заманауи компьютерлердің алғашқы компьютерден қандай артықшылықтары бар? 3. Процессордың ішкі құрылысын ата. 4. Процессордың негізгі құрылғыларының қызметін сипатта. 5. Арифметикалық-логикалық құрылғының міндеті не? Өздерін бағалайды 2.Кері байланыс: Сауалнама әдісі:
|
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Плакат /слайд/ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Компьютерді басқару, арифметикалық-логикалық және жад регистрі құрылғысының жұмысы
Тексерілді:
|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Деректерді ұсыну |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|||
|
Күні |
|
|||
|
Сынып 10а,ә |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерді басқару, арифметикалық-логикалық және жад регистрі құрылғысының жұмысы |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.4 Логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше 10.1.1.1 Басқару құрылғысының (БҚ), арифметика-логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Құндылықтарға баулу |
"Тәуелсіздік және Отаншылдық" ұлттық бірлікті дамыту арқылы ақпараттық мәдениетті қалыптастыру. |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Серпілген сауалдар» әдісі «Серпілген сауалдар» әдісі — оқушылардың өткен материалды қайтадан еске түсіруі үшін қолданылатын интерактивті тәсіл. Бұл әдіс арқылы оқушылар өз білгендерін бір-біріне түсіндіреді, пікір алмасады және сабақ барысында алған білімдерін бекітеді. Басқару құрылғысы (БҚ) не үшін жауап береді? Арифметикалық-логикалық құрылғы (АЛҚ) қандай операцияларды орындайды? Жад регистрінің функциясы қандай? Логикалық өрнек дегеніміз не? Мысал келтіріңіз. Логикалық сызбаларды қалай түсіндіресіз? |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Интерактивті тақта |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
«Миға шабуыл» әдісі - Компьютердің ішкі құрылысы жайлы қандай ақпаратты білесіңдер? - Адам мен компьютердің ойлауы арасында қандай ортақ ұқсастықтары бар деп ойлайсыңдар? - Компьютер адамның қандай іс-әрекеттерін орындай алмайды? «Джигсо» әдісі Оқулық Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Мұғалімнің түсіндірмесі (слайд, бейнежазба қолдану), топта бірлесіп талқылайды. 1-тапсырма. Кестемен жұмыс
2-тапсырма. Жеке жұмыс -Фон Нейман сәулетінің негізгінде құылған ЭЕМ-нің сызбасын салыңдар. Оқушылар Фон Нейман сәулетінің негізінде құрылған электронды есептеу машинасының (ЭЕМ) сызбасын салады. Сызбада әр компоненттің рөлі мен байланысын көрсету керек. Фон Нейман сәулетінің негізгі компоненттері:
|
Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды Дескриптор Оқушы ақпараттардың әр түрін кодтау принциптерін түсіндіреді. Мысалдар келтіреді. 2-тапсырманы орындайды Дескриптор: -Оқушы сызбада барлық негізгі компоненттерді көрсетеді (процессор, жад, кіріс және шығыс құрылғылары). -Оқушы компоненттердің арасындағы байланыстарды (автобустар) дәл көрсетеді. -Оқушы сызбада көрсетілген компоненттердің әрқайсысының рөлін және функциясын қысқаша сипаттайды. 3-тапсырманы орындайды Дескриптор -Процессордың функцияларын анықтайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. 3 балл 4 балл 3 балл |
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
1. Фон Нейманның қандай қағидалары бар? 2. Заманауи компьютерлердің алғашқы компьютерден қандай артықшылықтары бар? 3. Процессордың ішкі құрылысын ата. 4. Процессордың негізгі құрылғыларының қызметін сипатта. 5. Арифметикалық-логикалық құрылғының міндеті не? Өздерін бағалайды 2.Кері байланыс: Сауалнама әдісі:
|
Өзін-өзі бағалау. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. |
Плакат /слайд/ |
шағым қалдыра аласыз



