|
Бөлім: 6.3С Координаталық жазықтық |
|
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Сапабекова Асем Сагымбаевна |
||
|
Күні: |
06.03.25 |
||
|
Пән/Сынып: |
Математика 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.3кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар координата жазықтығында
Сәулелердің, түзулердің қиылысу нүктелерін анықтай алады |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар өз бетімен ақпарат табу икемдігі, жағдайларды талдау, өзі орындаған жұмыстың сапасына жауап бере білу, өз уақытын дұрыс пайдалана білу икемдігі дамытылады. Топтарда/жұптарда жұмыс істеу арқылы, бір–бірін тыңдап, ойларымен алмасып, пікірталастарға қатысуды үйренеді |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Ұйым дас тыру кезеңі 5минут |
Сәлеметсіздерме! Cынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді Топқа бөлу. Оқушыларды әр түрлі түстегі асықтар бойынша 3 топқа бөлемін. Қызыл түс-өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін жандар Сары-ниеті таза, кең жомарт жандар Жасыл-ақ көңіл табиғатты, шығармашылықты сүйетін жандар Миға шабуыл
|
Амандасады. Түстер арқылы топтарға бөлінеді үй тапсырмасына жауап береді. Үй тапсырмасын тексеру; (2 ұпай) “Quiz” (2 ұпай) тапсырманы топпен ұқыпты орындау, жұмыстарының нәтижесін тақтада көрсетуге дайындау |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Интерактивті тақта кеспе қағаздар Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс Координаталық жазықтықтың ІІ ширегінде және IV ширегінде орналасқан нүктелердің координаталарын табыңдар. І топ
ІІ топ
ІІІ топ
|
тапсырмаларды түсініп орындау, бір – біріне көмектесу |
«3 шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
.
Дескриптор «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
|
|
|
Жеке жұмыс Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс. №1 № 1. Дұрыс немесе бұрыс нұсқасын тап – (2; 2) нүктесі 3-ширекте орналасқан. – (0; 3) нүктесі OY осінде жатыр. – (0; 0) координата басы болады. – (–9; –1) нүктесі 1-ширекте жатыр. x осін абсцисса осі деп атайды. – (6; – 5) нүктесі 4-ширекте жатыр. № 2. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап.a) (– 7, – 9) ; b) (– 2, – 3) ; c) (5, 16) ; d) (7, 0) e) (– 5, 1) №2 1.Координаттық жазықтықта M(4;-3), N(3;2), K(-2;2) нүктелерін белгілеңіз. MN және MK түзулерін жүргізіңіз 2. Координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы теріс емес және олардың қосындысы 5-ке тең барлық нүктелерді белгілеңіз. Қандай фигура пайда болады? №2 1. Координаттық жазықтықта M(-3;6), N(9;2), K(-11;-2) нүктелерін белгілеңіз. MN және MK түзулерін жүргізіңіз 2. Координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы оң сан емес және олардың қосындысы – 6-ға тең барлық нүктелерді белгілеңіз. Қандай фигура пайда болады? Жеке жұмыс. №1095 №1096 №1097 №1098 |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. (2 ұпай) |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
|
|
Сергіту сәті |
|
Білім алушылар қайталайды. |
|
Бейнеролик |
|
|
Топпен жұмыс |
1топ. Координаталары бойынша сурет салу: (-6;-3), (-10;-3),
(-10;3), (-3;3), (-3;-3), (3;-3), (3;3), (10; 3), (10;-3),
(6;-3)-«Сиырмүйіз»-ою
2 топ. Координаталары бойынша сурет салу: (-5;0), (-3;-3),(-5;-5), (-9;0), (-5;5), (0;0), (0;-8), (0;0),(5;5), (9;0), (5;-5), (3;-3), (5;0) «Сынықмүйіз»-ою Оюлар бойынша қысқаша түсінік беру |
Білім алушылар бірлесіп жұмыс жасайды . |
1ұпай |
Үлестірмелі парақ |
|
|
Жеке жұмыс |
Wordwall -Белгілермен диаграмма
|
Білім алушылар тақтаға шығып орындайды. |
1ұпай |
https://wordwall.net/ru/embed/fb6783d4ee204a8782775c8d9198a01a?themeId=1&templateId=22&fontStackId=0" |
|
|
Жеке жұмыс |
|
Білім алушылар тапсырманы орындайды |
Бірін-бірі тексереді. 1 ұпай |
Үлестірмелі парақшалар |
|
|
|
Wordwall- викторина
|
|
1ұпай |
https://wordwall.net/ru/embed/6753fd8047cf46268cfa69397b24a02c?themeId=1&templateId=5&fontStackId=0" |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Қорытынды. Барлық тапсырмалар қорытыланады, сабаққа қатысқан оқушыларда қорытындыланып, қорытындысы шығады. Рефлексия Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №1100 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Сабаққа жақсы қатысып отырған балалар бағаланады. |
Сабаққа жақсы қатысып отырған балалар бағаланады Кері байланыс |
Тақта слайд |
Координаталары бойынша сурет салу:
(-6;-3), (-10;-3), (-10;3), (-3;3),
(-3;-3), (3;-3), (3;3), (10; 3), (10;-3), (6;-3)
Координаталары бойынша сурет салу:
(-5;0), (-3;-3),(-5;-5), (-9;0), (-5;5), (0;0), (0;-8), (0;0),(5;5), (9;0), (5;-5), (3;-3), (5;0)
Жұптық жұмыс. №1
№ 1. Дұрыс немесе бұрыс нұсқасын тап
– (2; 2) нүктесі 3-ширекте орналасқан.
– (0; 3) нүктесі OY осінде жатыр.
– (0; 0) координата басы болады.
– (–9; –1) нүктесі 1-ширекте жатыр.
x осін абсцисса осі деп атайды.
– (6; – 5) нүктесі 4-ширекте жатыр.
№ 2. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап.a) (– 7, – 9) ;
b) (– 2, – 3) ; c) (5, 16) ; d) (7, 0) e) (– 5, 1)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Координаталық жазықтық
ҚМЖ Координаталық жазықтық
|
Бөлім: 6.3С Координаталық жазықтық |
|
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Сапабекова Асем Сагымбаевна |
||
|
Күні: |
06.03.25 |
||
|
Пән/Сынып: |
Математика 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Координаталық жазықтық. Тікбұрышты координаталар жүйесі |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.3.2.3кесінділердің, сәулелер немесе түзулердің бір-бірімен, координаталық осьтермен қиылысу нүктелерінің координаталарын графиктік тәсілмен табу; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар координата жазықтығында
Сәулелердің, түзулердің қиылысу нүктелерін анықтай алады |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушылар өз бетімен ақпарат табу икемдігі, жағдайларды талдау, өзі орындаған жұмыстың сапасына жауап бере білу, өз уақытын дұрыс пайдалана білу икемдігі дамытылады. Топтарда/жұптарда жұмыс істеу арқылы, бір–бірін тыңдап, ойларымен алмасып, пікірталастарға қатысуды үйренеді |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Ұйым дас тыру кезеңі 5минут |
Сәлеметсіздерме! Cынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді Топқа бөлу. Оқушыларды әр түрлі түстегі асықтар бойынша 3 топқа бөлемін. Қызыл түс-өзіне сенімді, алдына мақсат қоя білетін жандар Сары-ниеті таза, кең жомарт жандар Жасыл-ақ көңіл табиғатты, шығармашылықты сүйетін жандар Миға шабуыл
|
Амандасады. Түстер арқылы топтарға бөлінеді үй тапсырмасына жауап береді. Үй тапсырмасын тексеру; (2 ұпай) “Quiz” (2 ұпай) тапсырманы топпен ұқыпты орындау, жұмыстарының нәтижесін тақтада көрсетуге дайындау |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Интерактивті тақта кеспе қағаздар Оқулық |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Топтық жұмыс Координаталық жазықтықтың ІІ ширегінде және IV ширегінде орналасқан нүктелердің координаталарын табыңдар. І топ
ІІ топ
ІІІ топ
|
тапсырмаларды түсініп орындау, бір – біріне көмектесу |
«3 шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
.
Дескриптор «Басбармақ» әдісімен бағалау алады жүргізіледі |
|
|
|
Жеке жұмыс Оқулықпен жұмыс |
Жұптық жұмыс. №1 № 1. Дұрыс немесе бұрыс нұсқасын тап – (2; 2) нүктесі 3-ширекте орналасқан. – (0; 3) нүктесі OY осінде жатыр. – (0; 0) координата басы болады. – (–9; –1) нүктесі 1-ширекте жатыр. x осін абсцисса осі деп атайды. – (6; – 5) нүктесі 4-ширекте жатыр. № 2. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап.a) (– 7, – 9) ; b) (– 2, – 3) ; c) (5, 16) ; d) (7, 0) e) (– 5, 1) №2 1.Координаттық жазықтықта M(4;-3), N(3;2), K(-2;2) нүктелерін белгілеңіз. MN және MK түзулерін жүргізіңіз 2. Координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы теріс емес және олардың қосындысы 5-ке тең барлық нүктелерді белгілеңіз. Қандай фигура пайда болады? №2 1. Координаттық жазықтықта M(-3;6), N(9;2), K(-11;-2) нүктелерін белгілеңіз. MN және MK түзулерін жүргізіңіз 2. Координаттық жазықтықта абсцисса мен ординатасы оң сан емес және олардың қосындысы – 6-ға тең барлық нүктелерді белгілеңіз. Қандай фигура пайда болады? Жеке жұмыс. №1095 №1096 №1097 №1098 |
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. (2 ұпай) |
«Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
|
|
|
Сергіту сәті |
|
Білім алушылар қайталайды. |
|
Бейнеролик |
|
|
Топпен жұмыс |
1топ. Координаталары бойынша сурет салу: (-6;-3), (-10;-3),
(-10;3), (-3;3), (-3;-3), (3;-3), (3;3), (10; 3), (10;-3),
(6;-3)-«Сиырмүйіз»-ою
2 топ. Координаталары бойынша сурет салу: (-5;0), (-3;-3),(-5;-5), (-9;0), (-5;5), (0;0), (0;-8), (0;0),(5;5), (9;0), (5;-5), (3;-3), (5;0) «Сынықмүйіз»-ою Оюлар бойынша қысқаша түсінік беру |
Білім алушылар бірлесіп жұмыс жасайды . |
1ұпай |
Үлестірмелі парақ |
|
|
Жеке жұмыс |
Wordwall -Белгілермен диаграмма
|
Білім алушылар тақтаға шығып орындайды. |
1ұпай |
https://wordwall.net/ru/embed/fb6783d4ee204a8782775c8d9198a01a?themeId=1&templateId=22&fontStackId=0" |
|
|
Жеке жұмыс |
|
Білім алушылар тапсырманы орындайды |
Бірін-бірі тексереді. 1 ұпай |
Үлестірмелі парақшалар |
|
|
|
Wordwall- викторина
|
|
1ұпай |
https://wordwall.net/ru/embed/6753fd8047cf46268cfa69397b24a02c?themeId=1&templateId=5&fontStackId=0" |
|
Сабақтың соңы 5 минут |
|
Қорытынды. Барлық тапсырмалар қорытыланады, сабаққа қатысқан оқушыларда қорытындыланып, қорытындысы шығады. Рефлексия Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №1100 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Сабаққа жақсы қатысып отырған балалар бағаланады. |
Сабаққа жақсы қатысып отырған балалар бағаланады Кері байланыс |
Тақта слайд |
Координаталары бойынша сурет салу:
(-6;-3), (-10;-3), (-10;3), (-3;3),
(-3;-3), (3;-3), (3;3), (10; 3), (10;-3), (6;-3)
Координаталары бойынша сурет салу:
(-5;0), (-3;-3),(-5;-5), (-9;0), (-5;5), (0;0), (0;-8), (0;0),(5;5), (9;0), (5;-5), (3;-3), (5;0)
Жұптық жұмыс. №1
№ 1. Дұрыс немесе бұрыс нұсқасын тап
– (2; 2) нүктесі 3-ширекте орналасқан.
– (0; 3) нүктесі OY осінде жатыр.
– (0; 0) координата басы болады.
– (–9; –1) нүктесі 1-ширекте жатыр.
x осін абсцисса осі деп атайды.
– (6; – 5) нүктесі 4-ширекте жатыр.
№ 2. Абсцисса осінен жоғары жатқан нүктелерді тап.a) (– 7, – 9) ;
b) (– 2, – 3) ; c) (5, 16) ; d) (7, 0) e) (– 5, 1)
шағым қалдыра аласыз



























