ҚМЖ "Көз оптикалық жүйе,көздің көру кешіліктері және оларды түзету әдістері"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

ҚМЖ "Көз оптикалық жүйе,көздің көру кешіліктері және оларды түзету әдістері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушылар білімін шыңдандыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

06.04. 2020 жыл №130 бұйрық Қысқа мерзімді сабақ жоспары

16.09.2021 №472 бұйрықпен енгізілген өзгерістер





Бөлім:

8.4 А Жарық құбылыстары

Педагогтің аты-жөні

Жумагулова Умитжан Биляловна

Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы:

Көз-оптикалық жүйе,көздің көру кемшіліктері және оларды түзету әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.5.1.15-көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Көздің алыстан көргіштігі мен жақыннан көргіштігін түзетуді сипаттайды ЕБҚ үшін : Көздің құрлысына сүйене,алыстан және жақыннан көргіштікті сипаттайды.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Түсіну,қолдану,талдау.

Сабақтыңбарысы


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті


Бағалау

Ресурстар

ЕҚБ

Сабақтың басы:

(5-7 мин)

(- ұйымдастыру,

- топтастыру (әдісті анықтау),

- үй жұмысын сұрау (әдісті анықтау) қалай бағалайсыз?

Ұйымдастыру кезеңі «Досыңды сына»әдісі арқылы алдыңғы білімді тексереді

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді


Өзара бағалау


Сабақтың ортасы:

35 мин

(- Жаңа тақырып бойынша оқу мақсаты мен бағалау критерийін хабарлау,

- жаңа тақырып мазмұнын ашу үшін оқулықтағы мәтінмен топта не жұпта жұмыс (әдіс, жұмыс түрі),қалай бағалайсыз? ҚБ әдісі

- жаңа тақырыпты бекіту мақсатында бағалау критерийін ашатын тапсырмалар (саралау, қажеттіліктері бар балалар ерекшелігін ескеру), (ҚБ, дескриптор)

- есептер шығару, эксперимент, талдау жұмыстары (саралау) (ҚБ, дескриптор)

Жаңа сабақ оқушыларға видио көрсетіле отырып түсіндіреді




Жаңа сабақты бекіту барысында оқушыларды екі топқа бөліп тапсырмалар беріледі.


1-тапсырма: Мәтінді құрылымдық тапсырма. (1,2 тапсырма ЕБҚ үшін)

Омар атасы мен қарындасының көздерінің нашар көретінін байқап.оларға көзілдірік сатып алуды шешті.қарындасымен телефон арқылы сөйлесіп,қарындасы оған кітапты көзінен 30 см арақашықтыққа қойып жақсы оқитындығын айтты.Ал атасына оптикалық күші 0,5 дптр көзілдірік алды. 1-суретті пайдаланып атасының көзінің ақауын анықтаңыз. 2-сурет арқылы қарындасының көзінің ақауын анықтаңыз . Әр жағдай үшін көзілдірік линзасының фокус аралығын табыңыз. Оптикалық күшін есептеңіз.

  1. 2




1-сурет.атасының көзінің ақауы


2-сурет.қарындасының көзінің ақауы










Көрсетілім «Жетілдірілген көзілдіріктер. Жасанды жолмен операция жасау»

2-тапсырма:

Жетілдірілген көзілдіріктер. Жасанды жолмен операция жасау бейне фильмі арқылы мамандықтың қандай түрлері,физиканың қандай заңдылықтары қолданылғанын түсіндіріңіздер.


Оқушылар видионы көре отырып,көз бөліктерін түсініп. Қандай жағдайда көздің жақыннан, алыстан көргіштігін «Еркін талқылау» әдісін қолданып талқылайды.



Оқушылар тапсырмаларды «Топтық зерттеу» арқылы орындайды.Топтар өз тапсырмаларына қажетті формулаларды қолдана отырып,есептерін шығарды.



Ойлау дағдысы: түсіну,қолдану

































Оқушылар өз ойларын айтады.


«Үш шапалақ» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды.



















Дескриптор:

Cуреттен атасының көзінің ақауын сипаттайды.


Қарындасының көзінің ақауын сипаттайды.


Атасының көзілдірігінің оптикалық күшін дұрыс белгілейді


Атасының көзінің фокус аралығын табады.

Қарындасының көру қашықтығын белгілейді.

Қарындасының көзінің оптикалық күшін табады.





Дескриптор: Физика заңдылықтары арқылы жасанды көзілдіріктің жұмыс істеуін түсіндіреді.

https://youtu.be/RN2ey_etT-c















































htts//









Сабақтың соңы:

(3 мин)

  • Рефлексия,

  • Үй тапсырмасы

Үйге тапсырма. Көз-оптикалық жүйе. 260 беттегі тапсырма


«Білім қоржыны»әдісі арқылы рефлексия жүргізеді

Үй тапсырмасын жазып алады.


Әр топтан 2 оқушы сабақ туралы пікір айтады.


Физика оқулығы 8-сыныпРисунок 1



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.05.2023
491
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі