ҚМЖ. Күш 7 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

ҚМЖ. Күш 7 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Күш ұғымының мағынасын білу, өлшем бірлігіні білу. Күш -денелердің қозғалысына әрекет етуін түсіну. Күнделік өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру,өлшем бірлігін түрлендіру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Физика Мектеп: Х.Доспанова атындағы №28

ЖББМ КММ

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Денелердің өзара әрекеттесуі Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров А

Күні: 26.05.2024 Қатысқандар саны :

Сынып: 7 Қатыспағандар саны :


Сабақтың тақырыбы

Күш

Оқу мақсаттары

7.2.2.2. Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

Күш ұғымының мағынасын білу, өлшем бірлігіні білу

Көптеген оқушылар істей алады:

Күш -денелердің қозғалысына әрекет етуін түсіну.

Кейбір оқушылар істей алады:Күнделік өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру,өлшем бірлігін түрлендіру.

Бағалау критерийлері

1.Күштің анықтамаларын айтады.

2.Күш -денелердің қозғалысына әрекет ететінін біледі.

3.Күш анықтамасына өмірден мысалдар келтіріп, талқылай алады, өлшем бірлігін түрлендіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Физикалық құбылыстарға келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады.

Күш дегеніміз ...

Күштің ХБ жүйесіндегі өлшем бірлігі ....


Құндылықтарға

баулу

Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру жүйсін табысты дамытудың ең маңызды шарты.

Білегі күшті бірді жеңеді,

Білімі күшті мыңды жеңеді.

Пәнаралық байланыстар

Математика –вектор шамаларды сызу;

Тарих - тарихи мәліметтерге түсінік беру;

Алдынғы білім

7.2.2.1. Табиғаттағы инерция құбылысына мысалдар келтіру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

1.Ұйымдастыру. Сәлемдесу, жақсы тілекпен сабақты бастау-жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.


2. Топқа бөлу - «оқушылардың жақын даму аймағын» қалыптастыру және коммуникативтік қасиетін дамыту,топта жұмыс істей отырып бір-біріне үйрену, үйрету мақсатында жасалды. Топқа бөлу әдісі:

Түрлі суреттер бойынша

Бағалау парақшаларын таратамын. Әрбір критерийге жеткенде бір бал қойып отырады. Оқушының жақсы баға алуға ұмтылысын арттырады.

3.Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісі ойыны арқылы сұраймын.

Оқушылардың назарын шоғырландыру және алдыңғы білімді еске түсіру мақсатында допты лақтыра отырып, бір біріне сұрақ қояды.Шапшаң қозғалу мен тез ойлануға дағдыланады.

Қол шапалақтау арқылы бағаланады.




Суреттер












Сабақтың ортасы

30 минут

4. «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы жаңа сабаққа кіріспе жасаймын.Топтарға бірнеше суреттер беріледі.


Тапсырма:

1.Суреттерде не көрсетілген ?

2. Суретке сүйеніп күштердің әрекет етуі не екенін түсінтіріңіз.

Дескриптор:

1.Сүретке сүйене отырып күш анықтамасын түсінеді.

2.Сүретте күштердің әрекет етуі көрсетілгенін айта алады.

Қалыптастырушы бағалау «бағдаршам» әдісі арқылы жүреді.

5. Мәтінді игеру «Жұптық жұмыс» әдісімен жүргізіледі,мақсаты: Мәтінмен жұмыс жасап материалды жүйелей алады,күш анықтамасын түсіне алады.

Оқушылар мәтінді оқып, жұппен талқылайды.Өзара сұрақ қою арқылы бірін бірі «басбармақ» әдісімен бағалайды.

Мұғалім толықтырып, күрделі сұрақтарға жауап бере отырып, жаңа сабақты толық игертеді.


6.Сергіту сәті - музыкамен би қимылдарын жасау арқылы жүргізіледі


7.Деңгейлік тапсырма –оқушы сабақты қаншалықты меңгергенін анықтау мақсатында:

А деңгейі:

Жүк көлігі, қайық, ұшақ және ғарыш кемесі қозғалыскезінде қандай денелермен өзара әрекеттеседі?

В деңгейі:

Жүк көлігі, қайық, ұшақ және ғарыш кемесі қозғалыс кезінде қандай денелермен өзара әрекеттесетінін айта отырып, олардың әрекеттесу күшінің бағытын анықтаңыз.

С деңгейі:

Әрекеттесуге қанша дене қатысқанын және күштер бағытын сызбада көрсетеді



Критерий

Дескриптор

Балл

А денгей

- Қандай денелер өзара әрекеттесуін біледі


1


1

В денгей

- күштердің бағытын анықтайды.

1

С денгей

- әрекеттесу күштердің бағытын сызбада анықтайды.

1



Кітап,

Стикер

Сабақтың соңы

5 минут

Сабақ соңында оқушылар кері байланыс «Блоб ағашы» тәсілімен жүргізеді:

Тақтаға ағаш суреті ілінеді, оқушылар түсті стикерлерді ағашқа іледі:

Жақсы түсінгендер –жасыл,

Орташа –сары,

Төмен-қызыл түсті.

Бекіту сұрағы:

Күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіре аласыз ба?



Стикер

Shape1


Shape2

7.2.2.2




Үйге тапсырма





оқулық

Саралау – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз?





Бағалау үшін «басбармақ», «қол шапалақтау», «бағдаршам», «Білім ағашы» әдістерін пайдаланып, критериялды бағалауды қолданамын.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

1.Қабілеті төмен оқушылар: Суреттер сөйлейді әдісін пайдаланып денелер бір-біріне күшпен әрекет етуін біледі.

2.Қабілеті орташа оқушылар: Әр түрлі денелердің қозғалыс бағыттары арқылы әрекет етуші күштің бағытын сипаттайды.

3.Қабілеті жоғары оқушылар: Күштің бағытын сызбада көрсетеді. Өлшем бірлігін түрлендіреді.



Сергіту сәттері,

Көзге арналған жаттығу, қауіпсіздік ережесін үнемі назарда ұстау

Сабақ бойынша рефлекция


Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікірлеріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


1.Оқу мақсаттары нақты, шынайы болды.

2.Оқушылардың барлығы ОМ жетті.

3.Сабақта саралау жұмысы дұрыс жүргізілді деп ойлаймын,себебі балалар өз қабілеттерін көрсете алды.

4.Сабақтың уақыттары сақталды.

5.Жоспардан ауытқу болған жоқ.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.12.2025
14
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі