Тақырып бойынша 13 материал табылды

ҚМЖ. Мәтіндік ақпараттарды кодтау қағидалары

Материал туралы қысқаша түсінік
10.2.3.1 Unicode (юникод) және ASCII(аск(и)й) символдарын кодтау кестесін салыстыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:


Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Деректерді ұсыну

Педагогтың аты-жөні

Г.Бейсеева

Күні


Сынып 10 а,ә

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Мәтіндік ақпараттарды кодтау қағидалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.3.1 Unicode (юникод) және ASCII(аск(и)й) символдарын кодтау кестесін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушыларға Unicode және ASCII кодтау жүйелерінің негізгі ерекшеліктері мен айырмашылықтарын түсіндіру.

  • Мәтіндік ақпаратты кодтау қағидаларын практикалық түрде көрсету.

  • Оқушылардың ақпараттық технологияларға қызығушылығын арттыру.

Құндылықтарға баулу

"Тәуелсіздік және Отаншылдық" ұлттық бірлікті дамыту арқылы ақпараттық мәдениетті қалыптастыру.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1. Оқушылармен амандасу.
2. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3. Жаңа тақырыпқа шолу: «Әткеншек» әдісі.
4. Оқушылар шағын топтарға бөлінеді.
5. Әр топқа А3 форматтағы плакаттар беріледі.
6. Оқушылар өз жауаптарын жазады, сосын басқа плакаттарға көшеді.

1. Мұғаліммен амандасады.
2. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3. Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4. Топта жұмыс істеп, жауаптарын жазып, талқылайды

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.

Плакаттар, түрлі түсті қаламдар.

Сабақтың ортасы

35 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- «Код», «шифр» дегенді қалай түсінеміз?

- Шифрлау немесе кодттаудың өмірде қандай маңызы бар?

- Қай салаларда қолданылады?

- Бұл терминдердің компьютерге қандай қатысы бар?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді, қасындағы оқушыға айтып береді.

1-тапсырма

Кестемен жұмыс

Мәтіндік ақпарат-тарды кодтау

Графикалық ақпараттар-ды кодтау

Дыбыстық және бейнеақпараттарды кодтау

Кодтау жүйелері:
- ASCII
- Unicode
- ISO 8859

Кодтау форматы:
- JPEG
- PNG
- GIF
- BMP

Кодтау форматы:
- MP3
- WAV
- AVI
- MP4

Мысалдар:
- Тексттік файлдар (.txt)
- HTML файлдар

Мысалдар:
- Суреттер (.jpg, .png)
- Векторлық графика (.svg)

Мысалдар:
- Музыка файлдары (.mp3)
- Видео файлдары (.mp4)

Қолдану салалары:
- Веб-дизайн
- Деректер базалары



Қолдану салалары:
- Графикалық дизайн
- Веб-сайттар

Қолдану салалары:
- Мультимедиа
- Фильмдер

2-тапсырма

ASCII және Юникод кодтау кестелерін салыстырыңдар. Қандай айырмашылықтары бар.

ASCII және Юникод кодтау кестелерінің салыстыруы

Критерий

ASCII

Юникод

Кодтау диапазоны

7 бит (128 символ)

16 бит (65536 символ) және одан да көп

Қолдану тілдері

Негізінен ағылшын тілі, шектеулі символдар

Барлық тілдер, көптілді қолдау

Символдардың саны

128 символ (латын әліпбиі, цифрлар, арнайы таңбалар)

143,859 символ (әр түрлі тілдер мен символдар)

Қолдану саласы

Ескі жүйелер мен бағдарламалармәтіндік файлдар

Заманауи веб-технологияларбағдарламалаукөптілді қосымшалар

Тарихи даму

1960 жылдары пайда болған

1991 жылы әзірленген

Айырмашылықтары

  1. Кодтау диапазоны: ASCII тек 128 символды кодтай алады, ал Юникод миллиардтаған символды қамтиды.

  2. Қолдану тілдері: ASCII тек ағылшын тілінде қолданылады, ал Юникод барлық тілдерді қолдайды.

  3. Символдардың саны: ASCII шектеулі символдар жиынтығын ұсынады, Юникод барлық мәдениеттер мен тілдерге тән символдарды қамтиды.

  4. Қолдану саласы: ASCII негізінен ескі жүйелерде кездеседі, ал Юникод қазіргі заманғы веб-технологияларда және қосымшаларда кеңінен пайдаланылады.

  5. Тарихи даму: ASCII 1960 жылдары пайда болған, Юникод 1991 жылы әзірленген

3-тапсырма.

- Word-та Кірістіру (Вставка) – Символдар (Символы)

Қаріп (Шрифт) командаларын орындай отырып, Wingdings кестелерінде орналасқан символдардан ребус құрастырыңдар.


Мұғалімді тыңдайды










1-тапсырманы орындайды

Дескриптор:
1. Кодтау жүйелерін атайды.
2. Кодтау форматтарының айырмашылығын түсіндіреді.
3. Кодталған ақпараттардың мысалдарын келтіреді.

Дескриптор:
1. Графикалық кодтау форматын атайды.
2. Сурет форматтарының қолдану салаларын сипаттайды.
3. Графикалық ақпараттың кодтау ерекшеліктерін түсіндіреді.

Дескриптор:
1. Дыбыстық және бейнеақпараттың кодтау форматтарын атайды.
2. Дыбыстық және бейнемазмұнның қолдану салаларын сипаттайды.



2-тапсырманы орындайды










Дескриптор:

Оқушылар ASCII және Юникод кодтау кестелерінің ерекшеліктерін атайды.

Кодтау кестелерінің айырмашылықтарын түсіндіреді.

Әр кодтау жүйесінің қолдану салаларын мысалдармен келтіреді.























Дескриптор:

Оқушы Wingdings символдарын дұрыс таңдайды.

Ребус логикалық және көрнекі түрде дұрыс жасалған.

Ребустың шешімі нақты және түсінікті түрде көрсетілген.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.







4 балл






























3 балл







































3 балл


























Сабақтың соңы

5 мин

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:


Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.

Плакат /слайд/



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
07.10.2024
320
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12