Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық күштер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.3.Ауырлық күші,серпімділік күшң және үйкеліс күшінің табиғатын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Ауырлық күші,серпімділік күші және үйкеліс күші ұғымдарын енгізу және олардың табиғатын түсіндіру. -Күштердің формулаларын талдау және оларды өмірден алған мысалдап арқылы түсіндіру. -Күштердің әсер ету бағыттарын анықтау және практикалық тапсырмаларды орындау.
|
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Ұйымдастырукезеңі:
Оқушыларды топқа бөлу. 1-топ:Ауырлық күші 2-топ:Серпімділік күші 3-топ:Үйкеліс күші *Сөзқұрастыру*арқылы оқушылардан өткеен тақырып бойынша сұрақ-жауап тестін аламын |
Мұғаліммен сәлемдесу Оқушылар топқа бөлінеді.Бүгінгі тақырыппен танысады. Оқушылар алдыңғы сабақтағы білімдерін қолдана отырып сұрақтарға жауап береді.
«Educaplay»платформасында |
. Карточкалар арқылы топқа бөлінеді 8-cөз құрастырып 100 баллдық шкаламен бағалады.Баллдық жүйе платформада өзі көрсетеді |
Оқулық Слаид Р.Башарұлы физика 9-сынып.Алматы мектеп.
Қайталау тапсырмасы |
||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Механикалық күштер туралы видео роликтерді көрсетіп түсіндіремін. Күш деп дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әрекеттің өлшемі болып табылатын физикалық шаманы айтады. Тең әрекетті күш деп денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті айтады. Күш деп дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әрекеттің өлшемі болып табылатын физикалық шаманы айтады. Тең әрекетті күш деп денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті айтады. Енді механикалық күштердің біразын 7-сыныпта қарастырғанбыз.Олар: -Ауырлық күші:F=mg Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің теңәрекетті күші деп аталады. Басқаша айтқанда, егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болса, онда ол күшті басқа күштердің теңәрекетті күші деп атайды.
-Үйкеліс
күші:F= -Үйкеліс күші — дененің тіреу бетімен сырғанаған кезде әсер ететін күш; жанасатын денелердің сұйықтар немесе газдардың қабаттарынын салыстырмалы орын ауыстыруына кедергі жасайтын күш, электромагниттік күштер қатарына жатады.
-Серпімділік
күші.F=k Серпімділік күші — деформацияланған дененің ұзаруына пропорционал және деформация салдарынан дене түйіршіктерінің орын ауыстыруына қарама-қарсы бағытталған күш.
Денеге бір Мезетте бірнеше күштер әсер етуі мүмкін.Олар денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің теңәрекетті күші деп аталады. Басқаша айтқанда, егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болса, онда ол күшті басқа күштердің теңәрекетті күші деп атайды. |
Оқушылар видео роликті көре отырып,өз ойларын ортаға салады,талқылайды. «ЕББҚЕ» оқушыға тапсырма -Механикалық күг дегеніміз не? -Механикалық күштің қанша түрі бар? Оқушылар терминдерді, нақты дәлелдерді,негізгі ұғымдарды еске түсіреді. Оқушылар есте сақтайды механикалық күштерді. |
Дескриптор -Механикалық күштерді біледі. -Механикалық күштерді сипаттай алады. -Теңәрекетті күшті біледі: -Ауырлық күшін тұжырымдай алады, -Үйкеліс күшін тұжырымдайды,сипаттайды. -Серпімділік тұжырымдайды,сипаттайды. |
Презентация |
||
|
Топтық ойын Есептер шығару 15 мин |
Топқа бөлінген бойынша оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.Тапсырма бойынша есептер шығарады
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қалай түсінгенін қорытындылай мақсатында топтық ойын Оқушылар есепті шығарады. Дескриптор: Берілген материалды математикалық өрнекке айналдырады. -есептерді шешеді |
Оқушылар топқа бөлінгені бойынща сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өздерін бағалайды. Қорытынды жасаңыз, |
Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмалар |
||
|
Сабақтың соңы. 5 мин Рефлекция Бағалау |
Рефлексия Сабақ(қызықты, түсінікті)болды. Мен басқаларды тыңдадым. Мен ешнәрсе түсінбедім. Оқушылар qr арқылы өз ойларын жазып жібереді. Өзіңді-өзің бағала |
Бірнешеоқушыөзойыменбөлісіп, оқумақсатынақалайқолжеткізгенітуралыпікірбөліседі. Жалпы сабақты топ басшылары бағалау критерилері бойынша ең жоғарғы 10 балл |
Стикер QR қою керек |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Механикалық күштер" 9-сынып
ҚМЖ "Механикалық күштер" 9-сынып
Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикалық күштер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.3.Ауырлық күші,серпімділік күшң және үйкеліс күшінің табиғатын түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
-Ауырлық күші,серпімділік күші және үйкеліс күші ұғымдарын енгізу және олардың табиғатын түсіндіру. -Күштердің формулаларын талдау және оларды өмірден алған мысалдап арқылы түсіндіру. -Күштердің әсер ету бағыттарын анықтау және практикалық тапсырмаларды орындау.
|
|||||
|
Құндылықтар |
|
|||||
|
Апта дәйексөзі: |
Топпен, жұппен жұмыс орындау барысында құрмет, серіктестік және жеке жұмыс орындау кезінде жауапкершілік, үздіксіз оқу құндылықтарын дарыту. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Ұйымдастырукезеңі:
Оқушыларды топқа бөлу. 1-топ:Ауырлық күші 2-топ:Серпімділік күші 3-топ:Үйкеліс күші *Сөзқұрастыру*арқылы оқушылардан өткеен тақырып бойынша сұрақ-жауап тестін аламын |
Мұғаліммен сәлемдесу Оқушылар топқа бөлінеді.Бүгінгі тақырыппен танысады. Оқушылар алдыңғы сабақтағы білімдерін қолдана отырып сұрақтарға жауап береді.
«Educaplay»платформасында |
. Карточкалар арқылы топқа бөлінеді 8-cөз құрастырып 100 баллдық шкаламен бағалады.Баллдық жүйе платформада өзі көрсетеді |
Оқулық Слаид Р.Башарұлы физика 9-сынып.Алматы мектеп.
Қайталау тапсырмасы |
||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру. Механикалық күштер туралы видео роликтерді көрсетіп түсіндіремін. Күш деп дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әрекеттің өлшемі болып табылатын физикалық шаманы айтады. Тең әрекетті күш деп денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті айтады. Күш деп дененің басқа денелер тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын және осы әрекеттің өлшемі болып табылатын физикалық шаманы айтады. Тең әрекетті күш деп денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күшті айтады. Енді механикалық күштердің біразын 7-сыныпта қарастырғанбыз.Олар: -Ауырлық күші:F=mg Денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің теңәрекетті күші деп аталады. Басқаша айтқанда, егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болса, онда ол күшті басқа күштердің теңәрекетті күші деп атайды.
-Үйкеліс
күші:F= -Үйкеліс күші — дененің тіреу бетімен сырғанаған кезде әсер ететін күш; жанасатын денелердің сұйықтар немесе газдардың қабаттарынын салыстырмалы орын ауыстыруына кедергі жасайтын күш, электромагниттік күштер қатарына жатады.
-Серпімділік
күші.F=k Серпімділік күші — деформацияланған дененің ұзаруына пропорционал және деформация салдарынан дене түйіршіктерінің орын ауыстыруына қарама-қарсы бағытталған күш.
Денеге бір Мезетте бірнеше күштер әсер етуі мүмкін.Олар денеге бір мезгілде әрекет ететін бірнеше күштің әрекетіндей әрекет жасайтын күш сол күштердің теңәрекетті күші деп аталады. Басқаша айтқанда, егер бір күштің денеге тигізетін әрекеті басқа күштердің сол денеге бір мезгілде тигізетін әрекетіндей болса, онда ол күшті басқа күштердің теңәрекетті күші деп атайды. |
Оқушылар видео роликті көре отырып,өз ойларын ортаға салады,талқылайды. «ЕББҚЕ» оқушыға тапсырма -Механикалық күг дегеніміз не? -Механикалық күштің қанша түрі бар? Оқушылар терминдерді, нақты дәлелдерді,негізгі ұғымдарды еске түсіреді. Оқушылар есте сақтайды механикалық күштерді. |
Дескриптор -Механикалық күштерді біледі. -Механикалық күштерді сипаттай алады. -Теңәрекетті күшті біледі: -Ауырлық күшін тұжырымдай алады, -Үйкеліс күшін тұжырымдайды,сипаттайды. -Серпімділік тұжырымдайды,сипаттайды. |
Презентация |
||
|
Топтық ойын Есептер шығару 15 мин |
Топқа бөлінген бойынша оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.Тапсырма бойынша есептер шығарады
|
Оқушылар бүгінгі сабақты қалай түсінгенін қорытындылай мақсатында топтық ойын Оқушылар есепті шығарады. Дескриптор: Берілген материалды математикалық өрнекке айналдырады. -есептерді шешеді |
Оқушылар топқа бөлінгені бойынща сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өздерін бағалайды. Қорытынды жасаңыз, |
Оқу мақсатына жетуге арналған тапсырмалар |
||
|
Сабақтың соңы. 5 мин Рефлекция Бағалау |
Рефлексия Сабақ(қызықты, түсінікті)болды. Мен басқаларды тыңдадым. Мен ешнәрсе түсінбедім. Оқушылар qr арқылы өз ойларын жазып жібереді. Өзіңді-өзің бағала |
Бірнешеоқушыөзойыменбөлісіп, оқумақсатынақалайқолжеткізгенітуралыпікірбөліседі. Жалпы сабақты топ басшылары бағалау критерилері бойынша ең жоғарғы 10 балл |
Стикер QR қою керек |
|||
шағым қалдыра аласыз



















