Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Механикалық қозғалыс |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
14.10.2021 |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жылдамдық және орташа жылдамдықты
есептеу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.4 – қозғалыстағы дененің
жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қозғалысқа сипаттама береді,орташа жылдамдық анықтамасына сәйкес формулалармен есептер шығара алады. Басым бөлігі: Қозғалысты салыстырады,қозғалыс жыдамдығымен орташа жылдамдығын есептеу өрнектерін ажырата алады. Кейбір оқушылар: Қозғалыс жылдамдығы мен орташа жылдамдыққа күнделікті өмірден мысал келтіріп, оның есептелуін нақтылайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Өткен тақырыпты тексеру. 1- тапсырма «Сұрақтар сандығы» Арқылы алдынғы сабақты сурау. а)Бірқалыпты және бірқалыпсыз қозғалыстар дегеніміз не? б)оны қай жерлерде қолданамыз?
-Жылдамдық ұғымын қалай түсінеміз? |
Өз пікірлерін ұсынады, айтады Оқушылар өз ойларын айтады, осыдан үй тапсырмасы ашылады |
Ұпай |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
-Дәптерді ашып, бүгінгі күн мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Жылдамдық және орташа жылдамдықты есептеу»
|
Теориялық материалмен
жұмыс Оқушылар 2.1 жаттығу есептерін шығарады. |
Ұпай Ұпай |
Оқулық, жұмыс дәптері СЛАЙД Оқулық, жұмыс дәптері |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлекция Кері байланыс бутерброды -Бүгін сабақ маған ұнады, себебі мен....................... үйрендім. -Маған........................................................қиын болып көрінді. -Мен енді ......................................................... үйренгім келеді |
|
Стикер |
|
|
Бөлімі: |
|
||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||
|
Күні: |
12.10.2021ж |
||||||||||||
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Механикадағы импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен уақыттың қасиеттерімен байланысы. |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.1.4.1 - сақталу заңдарын түсіндіру; |
||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы мақсатқа жетеді, егер ...
|
||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
1.Тұжырымдамалар мен қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды дамыту; 2. Топта жұмыс істей білуге, сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың жұмысын сынай білу қабілеті; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі:
|
Қажетті мәліметтерді дәптерге жазып отырады
|
Бағалау парағы (Тапсырманы орындаған әр бала өзіне бір ұпайдан қойып отырады). |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин
|
Қызығушылығын ояту:
2) Зымыран ұшқан кезде отын энергиясы қандай энергияға түрленеді?
3) Резиналы арқанмен секірген кезде қандай энергия түрленулері болады? (оқушылар сұраққа жауап береді және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне жазады) 4) Жердің гравитациялық өрісіндегі потенциалдық энергия дегеніміз не?
(оқушылар сұраққа жауап береді және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне жазады)
5) 1-ші мысал
6) 2-ші мысал
7) Кинетикалық энергия дегеніміз не? (оқушылар сұраққа жауап береді және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне жазады)
8) 3-ші мысал
9) Дененің Ер пен Ек энергиялары қалай байланысқан?
10) 4-ші мысал
11) Механикалық энергияға кедергі күші қалай әсер етеді? Оны энергияның сақталу заңымен қалай байланыстыруға болады?
|
ЖАҢА МАТЕРИАЛДЫ МЕҢГЕРТУ: Айналмалы қозғалыс
динамикасының негізгі теңдеуі мен импульс моменті, импульс моментінің сақталу заңын мұғалім
оқушылармен бірлесе отырып қорытып
шығарады Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қысқа мерзімді
жоспар Бөлім: Механикалық
қозғалыс Педагогтің
аты-жөні Күні: 14.10.2021 Сынып:7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы Жылдамдық және орташа жылдамдықты
есептеу Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 7.2.1.4 – қозғалыстағы дененің
жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу Сабақтың мақсаты Барлық
оқушылар: Қозғалысқа сипаттама
береді,орташа жылдамдық анықтамасына сәйкес формулалармен есептер
шығара алады. Басым
бөлігі: Қозғалысты
салыстырады,қозғалыс жыдамдығымен орташа жылдамдығын есептеу
өрнектерін ажырата алады. Кейбір
оқушылар: Қозғалыс жылдамдығы мен
орташа жылдамдыққа күнделікті өмірден мысал келтіріп, оның
есептелуін нақтылайды.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Өткен тақырыпты
тексеру. 1-
тапсырма «Сұрақтар
сандығы» Арқылы алдынғы сабақты
сурау. а)Бірқалыпты және
бірқалыпсыз қозғалыстар дегеніміз
не? б)оны қай жерлерде
қолданамыз?
-Жылдамдық ұғымын қалай
түсінеміз?
Өз пікірлерін ұсынады,
айтады Оқушылар өз ойларын айтады, осыдан үй тапсырмасы
ашылады Ұпай Сабақтың
ортасы -Дәптерді ашып, бүгінгі күн
мен сабақ тақырыбын жазыныздар: «Жылдамдық және орташа
жылдамдықты есептеу» -Бүгінгі
сабақты, «Жылдамдық және орташа
жылдамдықты есептеу» тақырыбын меңгерген
соң, формулаларды есептер шығаруда қолдана алатын
боласыздар. Теориялық
материал Оқулықты
ашындар: Физика, 7 сынып Башарұлы Р.
§10, 43 бет 2-тапсырма.Оқып, қысқаша
конспект жазындар. Бір өлшем уақытта жүрілген
жолды жылдамдық деп атайды Бірқалыпты түзусызықты
қозғалыстың жылдамдығы мына формуламен
анықталады Дененің бірқалыпты
қозғалысының жылдамдығы белгілі болса, сол арқылы дененің белгілі
бір уақыт ішінде жүрген жолын анықтауға
болады Сондай-ақ егер дененің
бірқалыпты қозғалысының жылдамдығы мен жүрген жолы белгілі болса,
сол қозғалысқа кеткен уақытты табуға
болады. Есепті шығар. (4
тапсырма) Физика, 7 сынып Башарұлы Р.
§10, 47-бет Жаттығу
2.1(5-8) Үйге тапсырма:
(4
тапсырма Физика, 7 сынып Башарұлы Р. §10,
47-бет, Жаттығу
2.1(1-4)
Теориялық материалмен
жұмыс
Оқушылар 2.1 жаттығу есептерін
шығарады.
Ұпай
Ұпай
Оқулық, жұмыс
дәптері
СЛАЙД
Оқулық, жұмыс
дәптері Сабақтың
соңы
Рефлекция
Кері байланыс
бутерброды
-Бүгін сабақ маған ұнады,
себебі мен.......................
үйрендім.
-Маған........................................................қиын
болып көрінді.
-Мен енді
......................................................... үйренгім
келеді
Стикер
Бөлімі:
Педагогтің
аты-жөні:
Күні: 12.10.2021ж Сыныбы: Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы: Механикадағы
импульс пен энергияның сақталу заңдары және олардың кеңістік пен
уақыттың қасиеттерімен
байланысы. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.1.4.1 -
сақталу заңдарын түсіндіру; Сабақтың
мақсаты:
Импульс пен
энергияның сақталу заңдарын оқып
үйрену; Қоршаған ортада болып жатқан
құбылыстары импульс пен энергияның сақталу заңы тұрғысынан
түсіндіру Бағалау
критерийлері
Оқушы мақсатқа
жетеді, егер ... Білу «импульс» және «энергия»
ұғымдарын біледі; Қолдану құбылысты түсіндіру барысында
білімдерін қолданады; Сыни
ойлау экспериментті сақталу заңдары
тұрғысынан түсіндіреді; Анализ қоршаған ортада болып жатқан
құбылыстары сақталу заңдары тұрғысынан
талдайды; Синтез экспериметтің нәтижесі бойынша
қорытынды жасайды және жалпылайды Коммуникативті
дағдылар тақырып бойынша
терминдерді пайдаланып құбылыстарды
түсіндіреді
Құндылықтарға
баулу
1.Тұжырымдамалар мен
қорытындыларды экспериментальды дәлелдеуді қарастыратын зерттеу
дағдыларын қалыптастыру және логикалық ойлауды
дамыту;
2.
Топта жұмыс істей білуге,
сондай-ақ рольдік ойындарды жүргізе білуге көмектесетін дағдыларды
дамыту. Сынды құрметпен және байсалды қабылдай отырып, басқалардың
жұмысын сынай білу қабілеті; Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 4
мин Ұйымдастыру
кезеңі:
Қажетті мәліметтерді дәптерге
жазып отырады
Бағалау парағы
(Тапсырманы орындаған әр бала өзіне бір ұпайдан қойып
отырады). Сабақтың
ортасы 15
мин
Қызығушылығын
ояту: 2) Зымыран ұшқан кезде отын
энергиясы қандай энергияға
түрленеді? 3) Резиналы арқанмен
секірген кезде қандай энергия түрленулері
болады? (оқушылар сұраққа жауап береді
және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне
жазады) 4) Жердің гравитациялық
өрісіндегі потенциалдық энергия дегеніміз
не? (оқушылар сұраққа жауап береді
және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне
жазады) 5) 1-ші
мысал 6) 2-ші
мысал 7) Кинетикалық энергия
дегеніміз не? (оқушылар сұраққа жауап береді
және сақталу заңының тұжырымдамасын дәптерлеріне
жазады) 8) 3-ші
мысал 9) Дененің Ер пен Ек
энергиялары қалай
байланысқан? 10) 4-ші
мысал 11) Механикалық энергияға
кедергі күші қалай әсер етеді? Оны энергияның сақталу заңымен қалай
байланыстыруға болады?
ЖАҢА
МАТЕРИАЛДЫ МЕҢГЕРТУ: Айналмалы қозғалыс
динамикасының негізгі теңдеуі мен импульс моменті, импульс моментінің сақталу заңын мұғалім
оқушылармен бірлесе отырып қорытып
шығарады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





























