|
Сыныбы: |
3 сынып |
|
|||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|
|||
|
Күні: |
|
|
|||
|
Мұғалім: |
|
|
|||
|
Машықкер: |
|
|
|||
|
Тақырыбы: |
Мен және қоғам. Өмір қауіпсіздігі. |
|
|||
|
Оқу мақсаты: |
3.1.2.3 Қоғамда қабылданған әдептілік ережелерін түсіндіру. |
|
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қоғамдық орындарда қабылданған әдептілік ережелерін құру, қоғамдық орындарда әдептілік ережелерін сақтаудың маңыздылығын дәлелдейді. |
|
|||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңіл-күй» ойын жаттығуы. Оқушыларға көңіл-күй көрсетілген көрнекіліктер беріледі, оқушылар таңдап, көңіл-күйін білдіреді. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушыларға слайд арқылы жаңа тақырып толықтай түсіндіріледі. «Мен дайынмын!» көрнекілігі беріледі. Жауап беруге дайын кезде көтеріп, жауап береді. |
Оқушылар,сабақты жақсы көңіл-күймен бастау үшін тапсырма орындайды. Жаңа тақырыппен танысады, слайдпен жұмыс. -Көрнекілік арқылы жауап береді. |
«Мадақтау сөздері» |
|
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сабақты бекіту. Рефлексия 5 мин |
1. «Артығын тап» стратегиясы (ұжымда). Оқушыларға кластерден артық сөзді тауып, себебін түсіндіру ұсынылады.
Талқылау жүргізіледі. «Қоғам» ұғымы енгізіледі. Қоғам - бұл мүддесі мен мақсаты бір адамдардың бірлестігі. 2. Сабақ мақсатын анықтау (ұжымда). · Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады · Сабақ мақсаты ұсынылады: - қоғамдық орындарда қабылданған әдептілік ережелерін құру. 3. Мәтінмен жұмыс «Мәтінді аяқта» стратегиясы (топта) - Мұғалім оқушыларға мәтін таратады және оны талқылауды ұсынады. Оқушылар өз тәжірибелерінен, бақылауларынан мысалдар келтіреді және топта "қоғам" ұғымының мағынасын ашады. - Мұғалім мәтін соңындағы сұрақтарға сүйеніп, мәтінді аяқтауды сұрайды. - Дайын мәтіндер сағат тілі бойынша басқа топқа беріледі, онда оқушылар өз пікірлерін қалдырады. 4. «Дымбілмес пен Білгішбектің дауы» тапсырмасы (жұпта) Оқушыларды жұптарға бөліңіз. Өзара Дымбілмес пен Білгішбектің рөлдерін бөліп алуды сұраңыз. Олар өз ұстанымдары бойынша диалог құрады.
Сергіту сәті би. 5. «Өзіңді қалай ұстау керек...» тапсырмасы (топта). Топтар тапсырмасы бар бес карточканың бірін таңдайды. -Автобуста өзіңді қалай ұстау керек? -Дүкенде өзіңді қалай ұстау керек? -Театрда өзіңді қалай ұстау керек? -Кітапханада өзіңді қалай ұстау керек? -Мектеп асханасында өзіңді қалай ұстау керек? Әр топ қысқа қойылымдар дайындайды және көрсетеді. Қойылымнан кейін басқа топтың оқушылары қандай әдептілік ережелерін көргендерін айтып, кері байланыс береді. 6. Практикалық тапсырма (топта). - Қиылған суреттің бөліктері таратылады. Мұғалімнің рұқсатымен әрбір оқушы бөліктерді тауып, толық сурет жинауы керек. - Бірдей суретті жинағандар бір топты құрайды. - Топта өз суретіне сәйкес "Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелері" атты постер дайындайды. - Әрбір топ өз жұмысын 1 минут қорғайды, қажет болған жағдайда түзетулер мен толықтырулар енгізеді. Балалар,бүгінгі сабақта барлығың белсенділік таныттыңдар, жарайсыңдар! Шоколад» әдісі. Әр оқушыға бағалау парағы беріледі. Параққа сабақты қаншаға бағалайтындығын жазады және сабақтан алған әсерін жазады. Сонымен қатар өз-өзін бағалау көрнекілігі беріледі. Үй тапсырмасы: тақырыпты мазмұндау. |
- Артығымен табады; -Себебін түсіндіреді. -Талқылау жүргізіледі; -Қоғам ұғымы түсіндіріледі. -Сабақ мақсаты анықталады; -Болжамдар айтылады; -Әдептілік ережелері құрылады. -Мәтінмен жұмыс жасайды; -Мәтінді аяқтайды; -Мысал келтіреді; -Мәтіндерді алмастырып келесі оқушы жалғастырады. -Жұппен тапсырма орындайды; -Рөлге бөлінеді; -Диалог құрады. Сергіп билейді. -Топпен тапсырма орындайды; -Карточкамен жұмыс; -Сұрақтарға жауап береді; -Көрші топтармен кері байланыс жасайды.
-Практикалық тапсырма орындайды; -Топтық жұмыс орындайды;
- -Постер дайындайды; -Әр топ өз жұмысын қорғайды. Рефлексия жасайды, өз-өздерін бағалайды, жауаптарын түсіндіреді. |
«Жарайссыңдар, тамаша!» мадақтаусөздері. Шапалақ әдісі. Ең белсенді жұпты мадақтау Шапалақ әдісі. «Медаль» беру. Бір-бірін бағалау. Ө |
Таратпа мәтін. Д |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қмж Мен және қоғам. Өмір қауіпсіздігі.
Қмж Мен және қоғам. Өмір қауіпсіздігі.
|
Сыныбы: |
3 сынып |
|
|||
|
Пәні: |
Дүниетану |
|
|||
|
Күні: |
|
|
|||
|
Мұғалім: |
|
|
|||
|
Машықкер: |
|
|
|||
|
Тақырыбы: |
Мен және қоғам. Өмір қауіпсіздігі. |
|
|||
|
Оқу мақсаты: |
3.1.2.3 Қоғамда қабылданған әдептілік ережелерін түсіндіру. |
|
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Қоғамдық орындарда қабылданған әдептілік ережелерін құру, қоғамдық орындарда әдептілік ережелерін сақтаудың маңыздылығын дәлелдейді. |
|
|||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Көңіл-күй» ойын жаттығуы. Оқушыларға көңіл-күй көрсетілген көрнекіліктер беріледі, оқушылар таңдап, көңіл-күйін білдіреді. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушыларға слайд арқылы жаңа тақырып толықтай түсіндіріледі. «Мен дайынмын!» көрнекілігі беріледі. Жауап беруге дайын кезде көтеріп, жауап береді. |
Оқушылар,сабақты жақсы көңіл-күймен бастау үшін тапсырма орындайды. Жаңа тақырыппен танысады, слайдпен жұмыс. -Көрнекілік арқылы жауап береді. |
«Мадақтау сөздері» |
|
|
|
Сабақтың ортасы 30 мин Сабақты бекіту. Рефлексия 5 мин |
1. «Артығын тап» стратегиясы (ұжымда). Оқушыларға кластерден артық сөзді тауып, себебін түсіндіру ұсынылады.
Талқылау жүргізіледі. «Қоғам» ұғымы енгізіледі. Қоғам - бұл мүддесі мен мақсаты бір адамдардың бірлестігі. 2. Сабақ мақсатын анықтау (ұжымда). · Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады · Сабақ мақсаты ұсынылады: - қоғамдық орындарда қабылданған әдептілік ережелерін құру. 3. Мәтінмен жұмыс «Мәтінді аяқта» стратегиясы (топта) - Мұғалім оқушыларға мәтін таратады және оны талқылауды ұсынады. Оқушылар өз тәжірибелерінен, бақылауларынан мысалдар келтіреді және топта "қоғам" ұғымының мағынасын ашады. - Мұғалім мәтін соңындағы сұрақтарға сүйеніп, мәтінді аяқтауды сұрайды. - Дайын мәтіндер сағат тілі бойынша басқа топқа беріледі, онда оқушылар өз пікірлерін қалдырады. 4. «Дымбілмес пен Білгішбектің дауы» тапсырмасы (жұпта) Оқушыларды жұптарға бөліңіз. Өзара Дымбілмес пен Білгішбектің рөлдерін бөліп алуды сұраңыз. Олар өз ұстанымдары бойынша диалог құрады.
Сергіту сәті би. 5. «Өзіңді қалай ұстау керек...» тапсырмасы (топта). Топтар тапсырмасы бар бес карточканың бірін таңдайды. -Автобуста өзіңді қалай ұстау керек? -Дүкенде өзіңді қалай ұстау керек? -Театрда өзіңді қалай ұстау керек? -Кітапханада өзіңді қалай ұстау керек? -Мектеп асханасында өзіңді қалай ұстау керек? Әр топ қысқа қойылымдар дайындайды және көрсетеді. Қойылымнан кейін басқа топтың оқушылары қандай әдептілік ережелерін көргендерін айтып, кері байланыс береді. 6. Практикалық тапсырма (топта). - Қиылған суреттің бөліктері таратылады. Мұғалімнің рұқсатымен әрбір оқушы бөліктерді тауып, толық сурет жинауы керек. - Бірдей суретті жинағандар бір топты құрайды. - Топта өз суретіне сәйкес "Қоғамдық орындардағы тәртіп ережелері" атты постер дайындайды. - Әрбір топ өз жұмысын 1 минут қорғайды, қажет болған жағдайда түзетулер мен толықтырулар енгізеді. Балалар,бүгінгі сабақта барлығың белсенділік таныттыңдар, жарайсыңдар! Шоколад» әдісі. Әр оқушыға бағалау парағы беріледі. Параққа сабақты қаншаға бағалайтындығын жазады және сабақтан алған әсерін жазады. Сонымен қатар өз-өзін бағалау көрнекілігі беріледі. Үй тапсырмасы: тақырыпты мазмұндау. |
- Артығымен табады; -Себебін түсіндіреді. -Талқылау жүргізіледі; -Қоғам ұғымы түсіндіріледі. -Сабақ мақсаты анықталады; -Болжамдар айтылады; -Әдептілік ережелері құрылады. -Мәтінмен жұмыс жасайды; -Мәтінді аяқтайды; -Мысал келтіреді; -Мәтіндерді алмастырып келесі оқушы жалғастырады. -Жұппен тапсырма орындайды; -Рөлге бөлінеді; -Диалог құрады. Сергіп билейді. -Топпен тапсырма орындайды; -Карточкамен жұмыс; -Сұрақтарға жауап береді; -Көрші топтармен кері байланыс жасайды.
-Практикалық тапсырма орындайды; -Топтық жұмыс орындайды;
- -Постер дайындайды; -Әр топ өз жұмысын қорғайды. Рефлексия жасайды, өз-өздерін бағалайды, жауаптарын түсіндіреді. |
«Жарайссыңдар, тамаша!» мадақтаусөздері. Шапалақ әдісі. Ең белсенді жұпты мадақтау Шапалақ әдісі. «Медаль» беру. Бір-бірін бағалау. Ө |
Таратпа мәтін. Д |
|
шағым қалдыра аласыз





Сурет жинағын
құрайды;
з-өздерін және сабақты
бағалау.
ымбілмес пен Білгішбектің аттары
жазылған парақ.












