|
Сабақ: Сауаташу
|
Мектеп: Новенький
ЖОББМ
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Жайлиева
Д.Е.
|
|
Сынып:
1
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Мен ұнататын жыл мезгілі.
Дыбыс.
|
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаты
|
Сөздегі дыбыс түрлерін
(дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және
дұрыс дыбыстау
|
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
А. Дыбыстық талдау
жасайды;
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
В. Буын санын анықтайды,
сызбасын сызады;
|
Кейбір оқушылар:
С. Жыл мезгілдеріне сөйлем
құрастырады.
|
|
Жетістік
критерийлері
|
Буынға бөле
алады
|
|
|
Алдыңғы
оқу
|
Сызба бойынша сөйлем
құрастырады
|
|
Жоспар
|
|
Сабақ
барысы
|
|
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Өткен материалды
бекіту
5
минут
3
минут
|
«Күз байлығы?»
ойыны
Оқушылар дөңгеленіп
тұрады.
Қазір қай
мезгіл?
Күз айы несімен
ерекшеленеді?
Кімге күз мезгілі
ұнайды?
Неліктен
ұнайды?
Ендеше мына ыдыстағы
жеміс-жидектер мен көкөністерді бір-бірден ала қойып топтасайық.
Қане қандай ерекшелікке сай топтасуға болады
екен?
(Оқушылар өздері ойланып
пішініне сай топтасу керек. Егер оқушылар таба алмай жатса сәл
көмек беремін)
Қияр, банан, жүгері, баклажан
– І топ
Қызанақ, алма, асқабақ, қауын
– ІІ топ
Құлпынай, шие, қарақат, жүзім
– ІІІ топ
Ширату. «Қай топ білгір»
әдісі.
Мақсаты: алдыңғы білімдерін жаңа
біліммен ұштастыру.
Әр топқа суреттер беремін. (І
топқа -құстар, ІІ топқа -үй жануары, ІІІ топқа -жабайы жануар) Сол
суреттерді ажыратып атауын айтады. Неше буыннан тұратынын тауып,
буын санына қарай топтастырады. Әр топтан бір оқушы
қорғайды.
Қ.Б. дұрыс
болса «Шапалақтау» арқылы қошемет көрсетеді, қате болса аяғымен
тарсылдатады.
|
Жеміс-жидектердің
муляжы,
Жанурлар мен құстардың
суреттері
|
|
Сабақтың
ортасы
Топтық
жұмыс
6
минут
Шығармашылық
жұмыс:
8
минут
Сергіту
сәті
3
минут
Дәптермен
жұмыс
5
мин
6
минут
|
Топтық
жұмыс
Тақтаға жыл мезгілдерінің
суреттері ілінеді. Астына сөз сызбасы ілінеді. Әр топқа сол сөз
сызбасын оқу тапсырылады. Неліктен олай оқылды? Неше дыбыстан
тұрады? Буынға бөлейік. Буын санын
анықтайды.
Сөз құрамындағы дауысты,
дауыссыз дыбыстардың түсіне назар аудартамын. Олардың сөздегі орнын
анықтатамын.
Өзін бағалау «Басбармақ»
(Оқушылар түсінген болса
басбармақпен бағалайды.) Барлығы түсінсе топ мүшелері қолдарын
көтеру арқылы мұғалімге белгі
береді.
Шығармашылық
жұмыс: Өзбеттерімен оқулықтан
орындайды.
Алдымен аудио жазбадан табиғат
құбылыстарына сәйкес дыбыстар тыңдатамын. Дыбысты ажыратып болған
соң жыл мезгілдерін қасындағы суреттермен сәйкестендіріп
белгілейді.
Көршіңді бағала
«Бағдаршам»
Диаграмма
құру
Әр оқушның қолына стикер
қағаз беріледі. Әр бала өзі туылған мезгілге сай сол мезгілдің
астына стикерін жапсырады. (Класта қай оқушы қай мезгілде туылғаны
анықталады)
Ой,
сергек! (сергіту сәті) «Австралиядағы
жаңбыр»
Жазылым
дағдысы: Мақсаты: Жазу жолын, жол
аралық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сыззығын сақтап,
әріп элементтерін каллиграфияға сай
жазу.
ҚБ. Өзара
бағалау. «Мен әдемі жазамын» әдісін
қолданып әдемі жазған таңбаны қарындашпен
қоршайды
Саралау (топтық
жұмыс) Барлық оқушыларға бірдей
тапсырма беріледі. Слайдтан көптеген суреттер көрсетіледі. Әр оқушы
өзі туылған жыл мезгіліне сәйкес келетін бір суретті
таңдайды.
А. Дыбыстық талдау
жасайды
В. Буын санын анықтайды,
сызбасын сызады
С. Жыл мезгілдеріне сөйлем
құрастырады
Топ мүшелері ортаға шығып
жұмыстарын қорғайды.
Басқа топ
мүшелері «Отшашу»
арқылы
бағалайды.
|
Жыл мезгілінің суреттері,
Аудио үнтаспа
стикерлер
Жыл мезгілдеріне сай суреттер
|
|
Сабақтың
аяқталуы
4
минут
|
Рефликсия: «Пицца» әдісі арқылы өтеді.
Пицца сатып алу керек. Ол үшін сұрақтарға жауап
береді.
Дыбыс дегеніміз
не?
Әріп пен дыбысты қалай
ажыратамыз?
Дауысты, дауыссыз дыбыстарды
қалай ажыратамыз?
Бүгінгі сабақта қандай
тапсырма ұнады?
|
«Пицца»
|
|
|
Саралау –
Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
Саралау (топтық
жұмыс) Барлық оқушыларға бірдей
тапсырма беріледі. Слайдтан көптеген суреттер көрсетіледі. Әр оқушы
өзі туылған жыл мезгіліне сәйкес келетін бір суретті
таңдайды.
А. Дыбыстық талдау
жасайды
В. Буын санын анықтайды,
сызбасын сызады
С. Жыл мезгілдеріне сөйлем
құрастырады
|
«Шапалақтау» арқылы
қошемет көрсетеді;
Өзін бағалау «Басбармақ» ;
Көршіңді
бағала «Бағдаршам»
Өзара
бағалау. «Мен әдемі жазамын» әдісін
қолданып әдемі жазған әріпті қарындашпен
қоршайды
Топтық бағалау
«Отшашу»
|
Слайд,аудио жазба
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа
сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|