|
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі Қысқа мерзімді жоспар Тақырыбы: №21 Нн дыбысы және әрпі |
||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
24.09.2025 |
|||||
|
Сынып:1 «Ә» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 Нн дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды; дыбыстық талдау дағдылары(мәтіннен сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілген дыбысы бар сөзді, сөзден буынды,буыннан дыбысты бөліп алу) қалыптасады; дыбысты дұрыс айтуға жаттығады;әріпті таниды, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу,тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; дыбыстың мағына ажыратушықызметін түсінеді; ана тілін, Отанын, халқын, мәдениеті мен салт-дәстүрінқұрметтей біледі;жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгісызықтарынсақтап, әріпэлементтерін,әріптерді, әріптердің бір-бірімен байланысынкөркемжазуталаптарынасайжазады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзетеді |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Біз қандаймыз, қандаймыз, Шұғылалы таңдаймыз. Күлімдеген күндейміз, Ренжуді білмейміз. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге!. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут
|
Өткен сабақты пысықтау. «Үш қадам» әдісі 1.Көңіл – күйіміз қалай? 2.Сабақты бастауға дайынбыз ба? 3.Сабақты сәтті аяқтаймыз ба? У дыбысынан келетін сөздер айт. У дыбысы қандай дыбыс? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау |
|
||
|
жаңа білім
10 минут
15 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. – Балалар, сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар. Құраған әңгімелеріңнен сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді бөліп аласыңдар. Бөлініп алынған сөзге дыбыстық талдау жасайсыңдар. «Н» дыбысының айтылу ерекшелігін білесіңдер. Оны дауысты, дауыссызға ажыратасыңдар. «Н н» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысасыңдар. «Н н» әрпін көркем жазып үйренесіңдер. «Суреттер сөйлейді» әдісі Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: –Анасы дастарқанға не қойды? – Анасы дастарқанға нан қойды. –Алан нанға не жағып жеді?
–Анасына таңғы ас үшін не айтты? – Анасына таңғы ас үшін рақмет айтты. ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрату: «Анасы дастарқанға нан қойды. Алан нанға май жағып жеді. Сүт ішті. Анасына таңғы ас үшін рақмет айтты».
Оқылым.
Сергіту сәті Н дегенім наным, Нанмен бірге әнім, Наным менің нәрім, Әнім менің сәнім.
ЕБҚ Н дыбысынан келетін сыныптағы оқушылардың атын ата.
Жазылым
Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Саралау тапсырмасы
Дыбыс сызбасы қай сурет атауына сәйкес келетінін тап. айна.
«Н н» дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта.
Ат, айна, моншақ сөздерімен сөйлем құра. IV.Сабақты қорытындылау Сөз тану» айдары Ас атасы-нан
|
Жаңа тақырыппен танысады. Өз ойларын айтады
Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрайды.
Әңгіме құрамындағы сөйлемдер санын анықтайды. «Анасы дастарқанға нан қойды» сөйлемінде неше сөз бар екендігін анықтайды. «Нан» сөзіндегі «н» дыбысын «нан-н-н» деп, біраз созып айту арқылы анық естиді.
«Н» дыбысының айтылу ерекшелігіментанысады. «Н» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысады.
«Н» дыбысының сөз алдында, ортасында, соңында келетінін айтады. Сергіту сәтін қимылмен көрсетеді Оқушы партада дұрыс отырады, Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы Н әрпінің бас және кіші әрпінжазады.
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды |
Жарайсың! Тамаша!
Жарайсың! Тамаша!
Сен мықты оқушы екенсің!
Кереметсің
Тамаша жауап!
Керемет жазасың!
Тамаша жауап!
Жарайсыңдар!
Жарайсың! Тамаша!
Сен мықты оқушы екенсің!
Жарайсың! Тамаша! |
көрнекі құралдар әріптер кеспе әріп
|
||
|
Сабақтың соңы Ойтолғаныс. Рефлексия 7 минут |
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Кері байланыс Бірауыз сөз» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Сабақтан қандай әсер алдыңдар? Сабақта өзіңе не ұнады? |
бірауыз сөзбен қорытындылайды. Бірауыздан ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын деген сөздермен сабақты бағалайды |
Мадақтау сөздерін айту
|
|
||

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Нн дыбысы және әрпі
ҚМЖ. Нн дыбысы және әрпі
|
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі Қысқа мерзімді жоспар Тақырыбы: №21 Нн дыбысы және әрпі |
||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
24.09.2025 |
|||||
|
Сынып:1 «Ә» |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№21 Нн дыбысы және әрпі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды; дыбыстық талдау дағдылары(мәтіннен сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілген дыбысы бар сөзді, сөзден буынды,буыннан дыбысты бөліп алу) қалыптасады; дыбысты дұрыс айтуға жаттығады;әріпті таниды, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу,тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; дыбыстың мағына ажыратушықызметін түсінеді; ана тілін, Отанын, халқын, мәдениеті мен салт-дәстүрінқұрметтей біледі;жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгісызықтарынсақтап, әріпэлементтерін,әріптерді, әріптердің бір-бірімен байланысынкөркемжазуталаптарынасайжазады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолданады, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажыратады; дауысты дыбыстардың жуан, жіңішке болып бөлінетінін түсінеді және мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзетеді |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақ-тың жоспар-ланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут |
I.Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Біз қандаймыз, қандаймыз, Шұғылалы таңдаймыз. Күлімдеген күндейміз, Ренжуді білмейміз. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық достарым, Арайлап атқан күнге!. |
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.Өлең шумағын айтады. |
Жарайсыңдар! |
|
||
|
3 минут
|
Өткен сабақты пысықтау. «Үш қадам» әдісі 1.Көңіл – күйіміз қалай? 2.Сабақты бастауға дайынбыз ба? 3.Сабақты сәтті аяқтаймыз ба? У дыбысынан келетін сөздер айт. У дыбысы қандай дыбыс? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау |
|
||
|
жаңа білім
10 минут
15 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. – Балалар, сендер бүгін сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайсыңдар. Құраған әңгімелеріңнен сөйлемді, сөйлемнен жаңа үйретілетін дыбысы бар сөзді бөліп аласыңдар. Бөлініп алынған сөзге дыбыстық талдау жасайсыңдар. «Н» дыбысының айтылу ерекшелігін білесіңдер. Оны дауысты, дауыссызға ажыратасыңдар. «Н н» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысасыңдар. «Н н» әрпін көркем жазып үйренесіңдер. «Суреттер сөйлейді» әдісі Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау: –Анасы дастарқанға не қойды? – Анасы дастарқанға нан қойды. –Алан нанға не жағып жеді?
–Анасына таңғы ас үшін не айтты? – Анасына таңғы ас үшін рақмет айтты. ә) Сұраққа жауап болған сөйлемдерден әңгіме құрату: «Анасы дастарқанға нан қойды. Алан нанға май жағып жеді. Сүт ішті. Анасына таңғы ас үшін рақмет айтты».
Оқылым.
Сергіту сәті Н дегенім наным, Нанмен бірге әнім, Наным менің нәрім, Әнім менің сәнім.
ЕБҚ Н дыбысынан келетін сыныптағы оқушылардың атын ата.
Жазылым
Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Саралау тапсырмасы
Дыбыс сызбасы қай сурет атауына сәйкес келетінін тап. айна.
«Н н» дыбысы сөздің қай жерінде (ортасында, алдында, соңында) келетінін анықта.
Ат, айна, моншақ сөздерімен сөйлем құра. IV.Сабақты қорытындылау Сөз тану» айдары Ас атасы-нан
|
Жаңа тақырыппен танысады. Өз ойларын айтады
Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрайды.
Әңгіме құрамындағы сөйлемдер санын анықтайды. «Анасы дастарқанға нан қойды» сөйлемінде неше сөз бар екендігін анықтайды. «Нан» сөзіндегі «н» дыбысын «нан-н-н» деп, біраз созып айту арқылы анық естиді.
«Н» дыбысының айтылу ерекшелігіментанысады. «Н» дыбысының таңбасы – оның әрпімен танысады.
«Н» дыбысының сөз алдында, ортасында, соңында келетінін айтады. Сергіту сәтін қимылмен көрсетеді Оқушы партада дұрыс отырады, Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды: сызықтарды бастырып жазу арқылы Н әрпінің бас және кіші әрпінжазады.
Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмаларын орындайды |
Жарайсың! Тамаша!
Жарайсың! Тамаша!
Сен мықты оқушы екенсің!
Кереметсің
Тамаша жауап!
Керемет жазасың!
Тамаша жауап!
Жарайсыңдар!
Жарайсың! Тамаша!
Сен мықты оқушы екенсің!
Жарайсың! Тамаша! |
көрнекі құралдар әріптер кеспе әріп
|
||
|
Сабақтың соңы Ойтолғаныс. Рефлексия 7 минут |
(оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне оралу): -Бүгінгі оқу мақсаты қандай болды? -Жетістік критерийлеріне жеттік пе? Кері байланыс Бірауыз сөз» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Сабақтан қандай әсер алдыңдар? Сабақта өзіңе не ұнады? |
бірауыз сөзбен қорытындылайды. Бірауыздан ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын деген сөздермен сабақты бағалайды |
Мадақтау сөздерін айту
|
|
||

шағым қалдыра аласыз















