|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
4 бөлім. Мәтіндік құжатпен жұмыс жасау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Саутпаева Г.С |
|||
|
Күні |
2024 ж |
|||
|
Сынып 6 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Нұсқама және сілтемелер |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1 сілтемелерді ұйымдастыру (гиперсілтемелер, мазмұны, тақырыптар, түсіндірмелер) |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||
|
Бағалау критерийі |
|
|||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану |
|||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылармен «Менің көңіл-күйім» әдісі арқылы сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін игере білуге және басқаруға, қадағалауға, дұрыс бағалай білуге тәрбиелеу. Оқушылар кезекпен көңіл күйлерін айтып өтеді. Оқушыларды топқа біріктіру. 1-топ. «Нұсқама» 2-топ. «Сілтеме» Мұғалім: «Ой қозғау» әдісі арқылы жаңа сабақты ашу.
Жаңа сабақ. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Мәтіндік редакторда реферат, ғылыми жоба, мақалалар жазуда нұсқама және сілтемелерді қолданған өте қолайлы. Нұсқамалар жоғарыда айтылған құжат түрлерінде түсіндірме, пайдаланған ақпараттардың дереккөздерін көрсетуде қолданылады. Мәтіндік редакторларда нұсқамаларды автоматты түрде кірістіреді. Құжатқа кірістірілген нұсқама автоматты түрде беттің төменгі жағында орналасады. Нұсқаманың қажетті қаріп өлшемін таңдап, құжатта өзгеріс болған жағдайда оның реттік нөмірлерін сақтауға болады. Нұсқамалардың (Сноски) екі түрі бар. Біріншісі – түсіндірме мәтін сілтеме тұрған бетте орналасатын қарапайым нұсқама. Әдетте, олар әдеби шығарма, эссе жазу кезінде қолданылады. Ал екіншісі – түсіндірме мәтін құжаттың, тараудың соңында орналасатын құжат соңындағы нұсқама. Нұсқамалардың бұл түрі реферат, мақала, курстық т.б. құжаттарды дайындауда қолданылады. Word мәтіндік редакторында нұсқамамен жұмыс істеу үшін Ссылки (Сілтемелер) қосымшасындағы Сноски (Нұсқама) тақтасын пайдаланамыз. Сөздік. нұсқама – сноски – footnotes сілтеме қою – вставить ссылку – paste link дереккөздерді басқару – управления источниками – source management Практикада қолданып көрейік. 1-тапсырма. Жеке жұмыс
«Өзара бағалау» стратегиясы. Оқушылар орнымен алмасып, бірінікін бірі тексеріп, бір-біріне баға қояды. Объективті бағалау үшін мұғалімнің кері байланысы мен қолдауы көрсетіледі. |
Тақтада көрсетілген бейне баянды тоқтату арқылы мұғаліммен амандасады. Оқушылар «Нұсқама» және «Сілтеме» топтарына бірігеді. Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар мәтіндік редакторда мәтінді берілген талаппен жазып, құжатқа нұсқаманы қояды |
Қалыптастырушы бағалау. Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі мен сұрақтарға жауап беру деңгейіне қарай «Ми қыртысы» әдісі арқылы бағалайды. Бағалау парағы оқушыларға таратылып беріледі.
Оқушылар бағалауда өз-өзін бағалап отырады. Дескриптор: - мәтіндік редакторда негізгі мәтінді берліген талаппен тереді; - оқушылар құжатқа нұсқаманы дұрыс қояды. (2 балл) |
Слайд QR-код 1-топ 2-топ Слайд Информатика оқулығы (Алматы кітап) 6 сынып 108-бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
«Ойлан-топтас-бөліс» әдісі арқылы топтық жұмыс орындайды. 1-апсырма Геометриялық фигуралар жайлы 5 сөйлемнен тұратын мәтін құрастырыңдар. Негізгі мәтін: Қаріп: 12 pt, Arial. Түсі: қара. Абзац: мәтін реттелген, интервал 1.0. Нұсқамалар. Қаріп: 10 pt, Comic Sans MS. Түсі: көк. Абзац: мәтін сол жаққа қарай реттелген, жоларалық интервал 1.0 өлшемімен берілген. ІІ-тапсырма: «Әлемнің жеті кереметі» тақырыбында орындалған құжатқа сілтеме қоюда қандай қателер жіберілгенін анықта. Бұл қателерді қалай түзетуге болады?
«Өзара бағалау» стратегиясы. Оқушылар орнымен алмасып, бірінікін бірі тексеріп, бір-біріне баға қояды. Объективті бағалау үшін мұғалімнің кері байланысы мен қолдауы көрсетіледі. |
Оқушылар берілген тапсырманы топтарымен талқылап, ұсыныстарымен бөлісе отырып, компьютерде жеке орындайды.
|
Қалыптастырушы
бағалау. Дескриптор: -оқушылар топтасып сөйлем құрайды; -мәтіндік редакторда негізгі мәтінді берліген талаппен тереді; -құжатқа нұсқама командаларын кірістіреді. (3 балл) Дескриптор: -оқушылар топта құжатқа сілтеме қоюда кеткен қателерді анықтайды; -мәтіндік редакторда мәтінді тереді; -құжатқа сілтеме қоюда командаларын дұрыс кірістіреді. (3 балл) |
Слайд Қосымша №1 Қосымша №2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Жаңа сабақты бекіту мақсатында жеке жұмыс жасалады. Тапсырманы практика жүзінде орындайды. «Ғарышкердің тамағы» Ғарышта барлық тамақ сықпа құтылар мен арнайы қалталарда сақталады. Ғарышкерге тәрелкенің қажеті жоқ. Өйткені ғарышта кез келген тамақ ұшып кеткен болар еді. Ғарышта тамақ болсын, сусын болсын бәрі-бәрі салмақсыздық жағдайында шар формасына ие болады. Шарты: Жазылған мәтінге Интернет желісінен ақпарат алып, мәтінді құжатқа қосыңыз. Алынған ақпаратқа сілтеме жасаңыз. |
Оқушылар берілген тапсырманы топтарымен талқылап, ұсыныстарымен бөлісе отырып, |
Дескриптор: - Жазылған мәтінге Интернет желісінен ақпарат алып, мәтінді құжатқа қосады; <
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Саутпаева Гульвира СопековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ҚМЖ. Нұсқама және сілтеме 6 сынып 3 тоқсан
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ҚМЖ. Нұсқама және сілтеме 6 сынып 3 тоқсанМатериал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ. Нұсқама және сілтеме 6 сынып 3 тоқсан
Материалдың қысқаша нұсқасы
Сабақтың барысы:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















