Физика
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екінші заңы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ньютонның үшінші заңының тұжырымдамасын білу Ньютон үшінші заңына мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша мысалдардың нәтижелерін болжай алады. |
|||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||
|
Апта дәйексөзі: |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру 2. Топқа бөлу. 1-топ. Ауырлық күші. 2-топ. Серпімділік күші. 3-топ. Үйкеліс күші.
(І) Формулаларды қайталау. Кестені толтыру. Өзара бағалау. Сыныптастар жұмыстарын алмастырып, бір-бірлерін тексереді. Дескрипторлар: -Сәйкес формулаларды дұрыс. жазады. -Кестені өз бетімен толтырады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Презентация |
||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Мұғалім: Ньютонның үшінші заңының сипаттамасы. Мысал 1. Неліктен «Арқан тартыс» ойынын да Ньютонның үшінші заңына қарамастан? жеңімпаздар болады? Мысал 2. 1.Массасы 2 кг дене белгілі бір күш әрекет еткенде 2 м/с2 үдеуге ие болады. Массасы 5 кг денеге дәл сондай күш әрекет еткенде дененің үдеуі қандай болады? Мысал 3. Адам салмағы 60 кг қайықтың ішінен 120 Н күшпен қайықты артқа итереді. Қайықтың салмағы 80 кг болса, қайық қандай үдеумен қозғалады? Мұғалімнің жауабы: 1-мысал: Жеңіс көбінесе ойыншылардың аяқтары мен жер арасындағы үйкеліс күшіне байланысты болады. Үйкеліс күші оларды жылжытпай, орнында ұстауға көмектеседі. Жермен жақсы жанасу (жақсы аяқ киім немесе дұрыс тұру позасы) командаға артықшылық береді. 2-мысал: Ньютонның екінші заңы бойынша: F=ma мұнда F — күш, m — масса, a — үдеу. 2 кг дене үшін: F=2 кг⋅2 м/с2=4 Н Дәл сол күш (4 Н) 5 кг денеге әрекет етеді, сондықтан: a=F/m=4 Н/5 кг=0.8 м/с2 Жауап: 5 кг дене үшін үдеу 0.8 м/с2 Мысал 3. Ньютонның үшінші заңы бойынша, адам қайыққа 120 Н күшпен итерсе, қайық та адамға дәл осындай күшпен қарсы әсер етеді. Қайықтың үдеуін табамыз: a=F/m=1.5м/с2 Жауап: Қайық 1.5 м/ үдеумен қозғалады. Жаңа тақырыпты меңгеру. Jeopardy платформасында сұрақтарға топ болып жауап береді.
|
Дискрипторлары: Оқушы Ньютонның үш заңы бар екенін дұрыс атайды. Оқушы дененің үдеуі оған әсер етуші күшке тура, ал массасына кері пропорционал екенін дұрыс түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Ақпараттық мәтін 3 плакат. Jeopardy платформасы |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут 2 минут |
Сабақты қорытындылау Kahoot платформасында сұрақтарға жеке жауап береді.
Үйге тапсырма Ньютонның үш заңын жаттау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік 3 жауап» |
Kahoot платформасы https://create.kahoot.it/details/eee9a009-c8ef-454b-b075-b1acfc36c001 |
||||
|
Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Ньютон 2-ші заңы" 9-сынып
ҚМЖ "Ньютон 2-ші заңы" 9-сынып
Физика
|
Бөлім: |
9.2А: Динамика |
|||||||
|
Практиканттың аты-жөні: |
|
|||||||
|
Күні: |
|
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екінші заңы |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ньютонның үшінші заңының тұжырымдамасын білу Ньютон үшінші заңына мысалдарды түсіндіріп, есептерді шығарады Әртүрлі денелердің өзара әрекеттесуі бойынша мысалдардың нәтижелерін болжай алады. |
|||||||
|
Құндылықтар |
|
|||||||
|
Апта дәйексөзі: |
|
|||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||
|
Сабақ тың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 минут 3 минут |
Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу. Оқушыларды - сабақтың мақсатымен -бағалау критерийлерімен таныстыру 2. Топқа бөлу. 1-топ. Ауырлық күші. 2-топ. Серпімділік күші. 3-топ. Үйкеліс күші.
(І) Формулаларды қайталау. Кестені толтыру. Өзара бағалау. Сыныптастар жұмыстарын алмастырып, бір-бірлерін тексереді. Дескрипторлар: -Сәйкес формулаларды дұрыс. жазады. -Кестені өз бетімен толтырады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Презентация |
||||
|
Сабақтың басы 15 минут |
Жаңа тақырыпты меңгеру. Мұғалім: Ньютонның үшінші заңының сипаттамасы. Мысал 1. Неліктен «Арқан тартыс» ойынын да Ньютонның үшінші заңына қарамастан? жеңімпаздар болады? Мысал 2. 1.Массасы 2 кг дене белгілі бір күш әрекет еткенде 2 м/с2 үдеуге ие болады. Массасы 5 кг денеге дәл сондай күш әрекет еткенде дененің үдеуі қандай болады? Мысал 3. Адам салмағы 60 кг қайықтың ішінен 120 Н күшпен қайықты артқа итереді. Қайықтың салмағы 80 кг болса, қайық қандай үдеумен қозғалады? Мұғалімнің жауабы: 1-мысал: Жеңіс көбінесе ойыншылардың аяқтары мен жер арасындағы үйкеліс күшіне байланысты болады. Үйкеліс күші оларды жылжытпай, орнында ұстауға көмектеседі. Жермен жақсы жанасу (жақсы аяқ киім немесе дұрыс тұру позасы) командаға артықшылық береді. 2-мысал: Ньютонның екінші заңы бойынша: F=ma мұнда F — күш, m — масса, a — үдеу. 2 кг дене үшін: F=2 кг⋅2 м/с2=4 Н Дәл сол күш (4 Н) 5 кг денеге әрекет етеді, сондықтан: a=F/m=4 Н/5 кг=0.8 м/с2 Жауап: 5 кг дене үшін үдеу 0.8 м/с2 Мысал 3. Ньютонның үшінші заңы бойынша, адам қайыққа 120 Н күшпен итерсе, қайық та адамға дәл осындай күшпен қарсы әсер етеді. Қайықтың үдеуін табамыз: a=F/m=1.5м/с2 Жауап: Қайық 1.5 м/ үдеумен қозғалады. Жаңа тақырыпты меңгеру. Jeopardy платформасында сұрақтарға топ болып жауап береді.
|
Дискрипторлары: Оқушы Ньютонның үш заңы бар екенін дұрыс атайды. Оқушы дененің үдеуі оған әсер етуші күшке тура, ал массасына кері пропорционал екенін дұрыс түсіндіреді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
Ақпараттық мәтін 3 плакат. Jeopardy платформасы |
||||
|
Сабақтың соңы 5 минут 2 минут |
Сабақты қорытындылау Kahoot платформасында сұрақтарға жеке жауап береді.
Үйге тапсырма Ньютонның үш заңын жаттау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік 3 жауап» |
Kahoot платформасы https://create.kahoot.it/details/eee9a009-c8ef-454b-b075-b1acfc36c001 |
||||
|
Оқушыларға сабақ соңында кестені толтыру ұсынылады.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















