|
Бөлім: Бөлімше: |
Органикалық қосылыстар химиясы Полимерлер және полимерлену |
||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Көмекова Айгерім |
||||||||||||||
|
Сынып: Күні: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Полимерлену |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.2.23 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру; 10.4.2.24 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру; - полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалай алу; |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құра алады; - полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалай алады; -полимерлерді өндіру және утилизациялау проблемаларын айта алады. -полимерледі өндіру тәсілдерін ұсына алады; |
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
10.3В Көмірсутектер 10.3А Органикалық химияға кіріспе |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақт кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 5 минут 3 минут 3 минут |
Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру. «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.
(«Поли» - көп, «моно» - бір, «мерос» - бөлігі және «макро» - үлкен) 2. Полимерлер алынатын төмен молекулалық заттардың атауы қандай? (Мономер) 3. Молекулалардың бірдей қайталанатын құрылымдық бірліктер жиынтығынан тұратын жоғары молекулалық қосылыстар қалай аталады? (Полимер) 4. Полимерлі молекуланың құрылымын қайталайтын буын қалай аталады? (Құрылымдық буын) 5. Молекулалары қайталанатын бірліктерден тұратын қосылыстар қалай аталады? (Жоғары молекулалы қосылыстар) Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Амандасу» кубигі Оқушылар кубиктегі әр түрлі амандасу түрлерін таңдай отырып, өзге оқушалармен сол кубикте көрсетілген ойындарды ойнайды
Топқа бөлу.: «Менделеев кестесінің түстері арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды қима қағаздарын алып, 3 топтарға бөлініп отрады. 1 топ: «Негізді топша» жасыл 2 топ: «Топша» сары 3 топ: «Үлкен период» көк
|
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталып,өткен тақырыпты еске түсіреді. Кубиктерді айналдырып, көршісіне тілек айтады. Түрлі – түсті қағаздарды таңдап , оқушылар топқа бөлінеді. |
Жарайсыңдар, өткен тақырыпты жақсы түсініпсіңдер. Сабаққа жақсы көңіл күй тілеймін.
Жақсы, енді топқа бөлініп отыра қалыңыздар. |
Сұрақтар жазылған ақ парақ Жақсы тілектер жазылған шаршы кубик Түрлі- түсті қағаздар |
|||||||||||
|
Негізгі бөлім 7 минут 9 минут 3 минут 5 минут 5 минут Соңы 5 минут |
1-жаңа сабақ игеру- бейнероликті көріп «Джигсо» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ 1-топ: Поли (этен) өндірісі туралы 2-топ: Поли(пропен) өндірісі туралы 3-топ:Полиалкендердің қолдану аймағы Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді.
Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Жәрмеңке» әдісі арқылы көрнекті плакаттарын қорғайды. |
Оқушылар көрсетілген бейнероликті көріп , жұмыс жасайды.
1-топ: Поли (этен) өндірісі туралы 2-топ: Поли(пропен) өндірісі туралы 3-топ:Полиалкендердің қолдану аймағы Осы тақырыптар бойынша плакат қорғайды. |
Бейнероликті талқылауда өте белсенді қатсықан оқушыларға бағалау стикерлерін беру. Тақырып өте жақсы ашылған плакатқа бағалау стикер беріледі. |
Поли(этен)ді қолдану және өндірісі жайында бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=JararyO Xa0Q Плакат, маркер, стикер және т.б. |
|||||||||||
|
Суретте полиэтиленді жоғарғы
қысымда өндірудің технологиялық сызбасы көрсетілген
Көрсетілген схеманы оқушыларға түсіндіреді. |
Оқушылар сызба нұсқаға назар аударып, мұғалімді тыңдайды. |
|
Схема |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс. Оқушылар жұппен 3 топтың мәліметтеріне сүйене отырып немесе ғаламтор мәліметтеріне сүйіне отырып полимерлерді қайта өңдеу өнімдерін және қолданылуы туралы кестені толтырады.
|
Оқушылар берілген кестені толтырады. |
Дескрипторлар Әрбір дұрыс жазылған қайта өңдеу өнімдеріне – 1 балл Жалпы: 4 балл |
Ақ бетке түсірілген кесте. |
||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
https://wordwall.net/ru/resource/31181931
|
Сілтемеге өтіп, Ворд волл тапсырмасын орындайды |
Дескрипторлар Әрбір дұрыс жауап үшін – 1 балл Жалпы : 10 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/31181931
|
||||||||||||
|
Рефлексия «Айфон» әдісі арқылы өздерін бағалайтын болады.
|
Айфон әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
Айфон бейнеленген қағаз
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж Полимерлену 10 сынып
|
Бөлім: Бөлімше: |
Органикалық қосылыстар химиясы Полимерлер және полимерлену |
||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Көмекова Айгерім |
||||||||||||||
|
Сынып: Күні: |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Полимерлену |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.4.2.23 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру; 10.4.2.24 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау; |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру; - полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалай алу; |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құра алады; - полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалай алады; -полимерлерді өндіру және утилизациялау проблемаларын айта алады. -полимерледі өндіру тәсілдерін ұсына алады; |
||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, қолдану, бағалау |
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
10.3В Көмірсутектер 10.3А Органикалық химияға кіріспе |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақт кезеңі/ уақыт |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Басы 5 минут 3 минут 3 минут |
Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру. «Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.
(«Поли» - көп, «моно» - бір, «мерос» - бөлігі және «макро» - үлкен) 2. Полимерлер алынатын төмен молекулалық заттардың атауы қандай? (Мономер) 3. Молекулалардың бірдей қайталанатын құрылымдық бірліктер жиынтығынан тұратын жоғары молекулалық қосылыстар қалай аталады? (Полимер) 4. Полимерлі молекуланың құрылымын қайталайтын буын қалай аталады? (Құрылымдық буын) 5. Молекулалары қайталанатын бірліктерден тұратын қосылыстар қалай аталады? (Жоғары молекулалы қосылыстар) Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Амандасу» кубигі Оқушылар кубиктегі әр түрлі амандасу түрлерін таңдай отырып, өзге оқушалармен сол кубикте көрсетілген ойындарды ойнайды
Топқа бөлу.: «Менделеев кестесінің түстері арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды қима қағаздарын алып, 3 топтарға бөлініп отрады. 1 топ: «Негізді топша» жасыл 2 топ: «Топша» сары 3 топ: «Үлкен период» көк
|
«Сұрақты ұстап ал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталып,өткен тақырыпты еске түсіреді. Кубиктерді айналдырып, көршісіне тілек айтады. Түрлі – түсті қағаздарды таңдап , оқушылар топқа бөлінеді. |
Жарайсыңдар, өткен тақырыпты жақсы түсініпсіңдер. Сабаққа жақсы көңіл күй тілеймін.
Жақсы, енді топқа бөлініп отыра қалыңыздар. |
Сұрақтар жазылған ақ парақ Жақсы тілектер жазылған шаршы кубик Түрлі- түсті қағаздар |
|||||||||||
|
Негізгі бөлім 7 минут 9 минут 3 минут 5 минут 5 минут Соңы 5 минут |
1-жаңа сабақ игеру- бейнероликті көріп «Джигсо» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ 1-топ: Поли (этен) өндірісі туралы 2-топ: Поли(пропен) өндірісі туралы 3-топ:Полиалкендердің қолдану аймағы Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді.
Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Жәрмеңке» әдісі арқылы көрнекті плакаттарын қорғайды. |
Оқушылар көрсетілген бейнероликті көріп , жұмыс жасайды.
1-топ: Поли (этен) өндірісі туралы 2-топ: Поли(пропен) өндірісі туралы 3-топ:Полиалкендердің қолдану аймағы Осы тақырыптар бойынша плакат қорғайды. |
Бейнероликті талқылауда өте белсенді қатсықан оқушыларға бағалау стикерлерін беру. Тақырып өте жақсы ашылған плакатқа бағалау стикер беріледі. |
Поли(этен)ді қолдану және өндірісі жайында бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=JararyO Xa0Q Плакат, маркер, стикер және т.б. |
|||||||||||
|
Суретте полиэтиленді жоғарғы
қысымда өндірудің технологиялық сызбасы көрсетілген
Көрсетілген схеманы оқушыларға түсіндіреді. |
Оқушылар сызба нұсқаға назар аударып, мұғалімді тыңдайды. |
|
Схема |
||||||||||||
|
Жұптық жұмыс. Оқушылар жұппен 3 топтың мәліметтеріне сүйене отырып немесе ғаламтор мәліметтеріне сүйіне отырып полимерлерді қайта өңдеу өнімдерін және қолданылуы туралы кестені толтырады.
|
Оқушылар берілген кестені толтырады. |
Дескрипторлар Әрбір дұрыс жазылған қайта өңдеу өнімдеріне – 1 балл Жалпы: 4 балл |
Ақ бетке түсірілген кесте. |
||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
https://wordwall.net/ru/resource/31181931
|
Сілтемеге өтіп, Ворд волл тапсырмасын орындайды |
Дескрипторлар Әрбір дұрыс жауап үшін – 1 балл Жалпы : 10 балл |
https://wordwall.net/ru/resource/31181931
|
||||||||||||
|
Рефлексия «Айфон» әдісі арқылы өздерін бағалайтын болады.
|
Айфон әдісі арқылы сабақтан алған әсерлерін жазады. |
|
Айфон бейнеленген қағаз
|
||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз






