Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: Павлодар облысы, Ақсу қаласы, Достық ОМ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нуралин Бекзат Канатович |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтақырыбы |
Функция және функция графигі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары |
7.5.1.1функция және функцияның графигі ұғымдарын біледі; 7.5.1.2функцияның берілу тәсілдерін біледі; 7.5.1.3функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын анықтайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақмақсаттары |
Оқушы: функция және функцияның графигі ұғымдарын білу; функцияның берілу тәсілдерін білу; функционалды және функционалды емес тәуелділіктерді танып білу; функцияның анықталу облысы және мәндер жиынын анықтай алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістіккритерийлері |
Барлық оқушылар: функция және функция графигін біледі; Көпшілігі: график, кесте арқылы есеп шығара алады; Жекеленген оқушы:функцияға байланысты күрделі байланысты деңгейлік есептерді шығара алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылар: – функция, функцияның анықталу облысы, функцияның мәндер жиыны ұғымдарын біледі; – функцияның берілу тәсілдерін біледі; Оқушылар: – функционалдық және функционалдық емес тәуелділіктердің арасындағы айырмашылықты түсінеді; – функцияның анықталу облысын, мәндер жиынын табуды түсіндіре алады; – функция (аргумент) мәні белгілі болғанда аргумент (функция) мәнін табу алгоритмін жазады; Пәнгебайланысты терминология: – тәуелділік; – функция, тәуелді айнымалы; – аргумент, тәуелсіз айнымалы; – функцияның мәні; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
– функцияның анықталу облысы; – функцияның мәндер жиыны; - функцияның берілу тәсілдері, – функция графигі; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтардыдарыту |
-оқушы мен мұғалімнің әрбір мәселеде өз көзқарастарын білдіріп отыруы; - мұғалімнің әр жеке оқушының ерекшелігін дамытуы, қоғам алдындағы жауапкершілігінің болуы; - өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту; - әр түрлі пікірлерді қабылдай алу, бір-бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыстар |
Физика: Қозғалысқа берілген есептерді шығару барысында формулаларды қолданумен қатар, әртүрлі графиктермен жұмыс жасайды. Информатика: программалар құрастырады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Сызықтық теңдеулер мен теңсіздіктерді шеше алу; шамалар арасындағы тәуелділіктерді білу; тура және кері пропорционалдық ұғымдарын білу; тура пропорционалдық тәуелділіктің графигін сала алу. Айнымалылары бар өрнектерді түрлендірулерді орындай алу. Формулалармен жұмыс істей алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут Білу |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларда түгендеу, сабаққа жұмылдыру. Қызығушылықтарын оятып, жағымды орта тудыру. Үй тапсырмаларын көршісімен бірлесе отырып тексереді. Егер қандай да бір сұрақтар туындап жатса мұғалімнен немесе басқа сыныптастарынан көмек сұрайды. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру Жұптық жұмыс. Оқушылар қолдарына берілген тапсырманы бірлесе отырып орындап, дұрыс жауапты тексереді. «Функция мәндерінің лабиринті» ойыны
О Қ. Бас бармақ әдіс |
Презентация |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы 2-3 минут 5-8 минут Түсіну 6 минут Қолдану 8-10 минут 8 минут Жинақтау |
Оқушыларға «Функция» терминін математикаға тұңғыш енгізген ғалым туралы қысқаша тарихи мағұлмат беру (немесе – өздерінің іздеп табуларына жағдай жасау).
Готфрид Вильгельм Лейбниц (немісше Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716)) – неміс философы және ғалымы,математигі, физигі әрі өнертапқыш тарихшысы. Топтық жұмыс Оқушыларға карточкада жазылған терминологияларды таратып беріп, оларды сәйкестендіру арқылы топтарға бөлу. (проценттер тобы «1-топ», графиктер тобы «2-топ», диаграммалар тобы «3-топ») Топтарға төмендегідей тапсырмалар беріліді. Тапсырмалар орындалып болған соң тапсырманың дұрыс орындалуы сыныпта талданып, талқыланады. 1-топ Тапсырма Квадраттың қабырғасы a см. Оның периметрін (Р) табыңыздар. Мұндағы а=2; 3; 4. 2-топ Тапсырма Машина 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалып келеді.Машинаның t сағатта қанша жол жүретінін табыңыздар. Мұндағы t = 1; 1,5; 3. 3-топ Тапсырма Тәуелді айнымалы(y) тәуелсіз айнымалының(x-тің)квадратына тең – деген сөйлемді математикалықтеңдеу түрінде қалай жазуға болады? Қ. Бағдаршам әдісі Тапсырмаларды орындап болған соң топтар тақтадағы жауаптармен өз жауаптарын тексере отырып, тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының тек бір мәні сәйкес келетінін тұжырымдаулары керек. Анықтама Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының тек бір ғана мәні сәйкес келетін тәуелділікті функционалдық тәуелділік немесе функция деп атайды. Графикті пайдаланып, аргументтің берілген мәніндегі функцияның мәнін табуға болады. Функционалдық тәуелділіктің берілу тәсілдері
Тәуелсіз айнымалының қабылдайтын мәндерінің жиыны функцияның анықталу аймағы деп аталады. Мысалдар келтіру. Функцияның мәндерінің жиыны функцияның мәндерінің аймағы деп аталады. Мысалдар келтіру.
Жұптық жұмыс
3. Егер у(х)=2х + 4 функцияның мәні 5,4-ке тең болса, онда функцияның берілген мәні бойынша аргументтің сәйкес мәнін табыңыз. Қ. Бас бармақ әдісі
Жеке тапсырма №1. Қисықтардың қайсысы функция графигі бола алады? Жауаптарыңызды негіздеңіздер.
Жауабы: ____________________________________ №2.
№3. Функцияны формуламен жазыңыз:
№4.Берілген функциялардың графигін салып, оның анықталу облысы мен мәндер облысын анықтаңыз:
а)
b)
c)
d) Қ. Екі жұлдыз, бір тілек әдісі Деңгейлік тапсырмалар №1.Егер функцияның анықталу облысы берілсе, онда функциясын жазыңыз.
№2.
Қ. Мадақтау әдісі |
https://kk.wikipedia.org/w/index.php?title
Қима қағаздар
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Нуралин Бекзат КанатовичШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз ҚМЖ, презентация Функция. Функция графигі. 7сынып
Тақырып бойынша 11 материал табылды
ҚМЖ, презентация Функция. Функция графигі. 7сыныпМатериал туралы қысқаша түсінік
Бұл қысқа мерзімді жоспарда тақырып бойынша көп ақпарат бар. Бұл өзімнің жазған жоспарым. Бірінші рет жариялайын деп тұр
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді жоспар
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
йынның
шарты: Бір оске бекітілген радиустары әртүрлі екі дөңгелек
берілген. Ішкі дөңгелекте функцияның аргументі берілсе, сыртқы
дөңгелекте соған сәйкес фукцияның мәнін тауып бір радиустың бойына
келтіру керек.
















