Материалдар / ҚМЖ "Қандай көлік түрлері бар?"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ "Қандай көлік түрлері бар?"

Материал туралы қысқаша түсінік
2 сынып мұғалімдеріне дүниетану пәнінен ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2020
1837
13 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп: Ақшұқыр мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімнің есімі: Тугужева Диляра Анваровна

Сынып: 2

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Пәні:

Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:

«Қандай көлік түрлері бар?»

Ортақ тақырып:

«Менің туған өлкем»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

2.1.4.3.Көлік түрлерін, олардың қажеттіліктерін ажырату.

2.1.4.4.Қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушы: көлік түрлерін біледі.

Көптеген оқушылар: Көлік түрлерін ажыратады және сипаттайды. Өзі тұратын жеріндегі жүретін көлік түрлерін біледі.

Кейбір оқушылар: Көлік түрлерін топқа ажыратады және көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі.

Бағалау критерийлері:


Көлік түрлерін ажырата алады. Қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін біледі. Өзі тұратын жеріндегі жүретін көлік түрлерін біледі.

Тілдік мақсаттар


Көлік. Кондуктор. Жүргізуші. Жер асты көлігі. Метро

Құндылықтарды дарыту


Топтық және жұптық жұмыс жаса арқылы бір-біріне сыйластық сезімін дарыту, жауапкершілік, кішіге қамқор болу, үлкендерді құрметтеу.

Пәнаралық байланыстар

Әдебиеттік оқу, тарих.

АКТ қолдану дағдылары (ресурстар)

Интербелсенді тақта, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім

Менің ауылым. Менің қалам.

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут



Психологиялық ахуал. «Көлік» әні

«Бір минут» әдісі. 4 жұмбақ жасыру.
1.Аспанда жүзеді, Қанатын қақпайды.
Жерде де жүреді, Бауырлап жатпайды. (Ұшақ)

2. Үтікке міндім, Мұхитта жүздім. (Кеме)

3. Бір біріне қарап үйлер тіркесіп,
Қара тұлпар жүр әрі - бері көшіп. (Поезд)

4. Арқасында ауыл жүр, Ала тайым шауып жүр.
(Автобус)

ҚБ: Мұғалімнің тарапынан мадақтау:Жарайсың! Жауабын шапшаң таптың.

Топтарға бөлу. Пазл әдісі (Алдымызда шашылып жатқан бөліктерден көлік түрлерін құрастыру)

1-топ, Ұшақ

2-топ.Автобус

3-топ. Поезд

4-топ. Кеме

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

blob:https://www.youtube.com/cef1ec7e-2ee9-487a-ad08-61d9c0a8ed1f









Кеспе қағаздар 



Сабақтың ортасы


Тыңдалым дағдысы















Айтылым дағдысы




















Оқылым дағдысы
























Сергіту сәті

1минут





























Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс.

41 бет кестемен жұмыс.

Shape1

Көлік түрлері



Shape6 Shape5 Shape4 Shape3 Shape2


Shape7 Shape8 Shape9

Әуе көлігі:

Ұшақ, тікұшақ




қша

Жерүсті көлігі:

Автобус, пойыз

Су көлігі:

Кеме,қайық





Shape10 Shape11

Суасты көлігі:

Сүңгуір қайық

Жерасты көлігі:

Метро






Саралау тапсырмалары

А - деңгейі «Сұрақ ілмегі» әдісі (Жеке жұмыс )

а)Қоғамдық көліктерді атаңдар?

ә)Арнайы көліктерді атаңдар?

б) Көліктердің пайдалы жақтарын атаңдар?

в) Көліктердің зиянды жақтарын атаңдар?

ғ)Көліктерді жүргізетін маман иелерін атап жіберейік.

Дескриптор:

Көлік түрлерін топқа ажырата алады.

Көліктердің зиянын біледі.

Арнайы көліктерді атайды.


ҚБ: «Бас бармақ» әдісі. Өзін-өзі бағалау


В – деңгейі (топтық жұмыс)

«Суретті әңгімеле» әдісі


1-топ: 1 сурет бойынша әңгімелеу. Көлік түрлерін сипаттау.



2-топ: 2 сурет бойынша әңгімелеу. Көлік түріне сипаттама беру.



3-топ: 3 сурет бойынша әңгімелеу. Көлік түрі туралы өз ойын білдіру.


4-топ: 4 сурет бойынша әңгімелеу. Сипаттау.


Дескриптор:


1.Оқушы сурет бойынша өз ойын еркін жеткізе алады.

2. Суреттегі көрсетілген көлік түріне сипаттама бере алады.


ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»


Сергіту сәті:

«Дауысынан тап» ойыны.

Үнтаспадан көлік түрлерінің (пойыздың гудогі,ұшақтың,кеменің,жылқының,тікұшақтың,мотоциклдің) дыбыстары естіледі


С – деңгейі (Жұптық жұмыс)

«Интервью» әдісі

1.Көлік ішінде қандай мінез - құлық ережелерді сақтауымыз керек?

2.Әр көліктің ерекшелігіне сай қалай кіреміз? Қалай шығамыз?

3.Көлікте өзімізді қалай ұстауымыз керек?

4.Көлікте қандай ережелерді бұзуға және жасауға болмайды?

Дескриптор:

Мінез-құлық ережелерін біледі.

Өз бетінше ережелерді айта алады.


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

  • ДShape12 ұрыс жауап берді

Shape13

  • Толық жауап берді

Shape14

  • Толық жауап бере алмады


Жадынаманы есте сақтау.

Қоғамдық көлікке ешкімді итермей, асықпай кір.

Айналадағы адамдармен сыпайы сөйлес.

Көліктің ішін ластама, орындықты сызба.

Жолақысын уақытымен төле.

Үлкен кісілерге орын бер.


Мұғалім сыйы: «Ежелгі көліктер»


Суреттер.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!