,Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
Мектеп:Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джунисова Дина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» «В» «Е» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақстанда жойылып бара жаткан жануарлар мен өсімдіктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, сурет/ ақпараттарды салыстыру 8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тұтас және аралас мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, сурет/ ақпараттарды салыстыру баяндауыштың сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология:қызыл кітап. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:.қасиетті,табиғатты аялайық «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Сызбамен берілген мәтіндегі ақпараттарды талдап, салыстырады Баяндауыштың сөйлем жасаудағы өзіндік орынын, қызметін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: - Тіл мен мәдениет; - Өмір бойы білім алу; - Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; - Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биалогия, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ноутбук |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин Сабақтың ортасы/ Сабақтың негізгі бөлімі 4 мин 18 мин 10 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Қызығушылықты ояту Психологиялық ахуал орнату. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Бейнематериал тамашалау; Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. Жануарлар мен өсімдіктер суреті арқылы топқа бірігу Мұғалім оқушыларға «Жүректен-жүрекке» әдісімен бір-біріне жақсы тілектер тілеу арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыруларын ұсынамын. Оқушылар бір-біріне тілектер айтады. Үй тапсырмасы. «Ақылды микрафон» әдісі арқылы сұрау
Оқылым алды тапсырма. Суреттер арқылы жойылып бара жатқан жануарлармен таныстыру
Оқылым тапсырмасы 1-топ Диаграмма «Қазақ станның Қызыл кітабының» жануарларға арналған бірінші басылымында омыртқалы жануарлардың – 87 түрі, соның ішінде, балықтың – 4, қосмекенділердің – 1, бауырымен жорғалаушылардың – 8, құстардың – 43, сүтқоректілердің 31 түрі тіркелді. Кітаптың екінші басылымына омыртқалы жануарлардың 129 түрі мен түр тармақтары тіркелді. Онда балықтардың – 16, қосмекенділердің – 3, бауырымен жорғалаушылардың – 10, құстардың – 58, сүтқоректілердің 42 түрі мен түр тармақтары туралы мәлімет бе рілген. «Қазақстанның Қызыл кіта бы ның» екінші басылымында алғаш рет омыртқасыз жануарлардың 105 түрі берілді, онда жәндіктердің – 96, ша янтәрізділердің – 1, ұлулардың – 6, құрттардың 2 түрі туралы деректер тіркелген. . 2-топ Дара диаграмма» әдісі Алтай дәрілік шөптері
Алтай дәрілік шөптері
3-топ «Т кестесі» әдісі. Көк даланың киесі.1900-1996 жылдардағы ақпаратты кесте арқылы салыстыру
Дескриптор Білім алушы - мәтінді талдайды; - ақпараттарды салыстырады Оқылымнан кейінгі тапсырма Оқушылар жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктерді қорғау мақсатынды, үндеу хат жазыңдар ҚБ Бағдаршам
2-тапсырма . Талдау-табыс кілті Баяндауыш Баяндауыш сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін, оқиғаның қай шақта болғанын білдіркді. Баяндауыш сөйлемді аяқтап, ойды тиянақтап тұрады. Кейде баяндауыштың орны өзгеріп қолданылуы мүмкін. Мысалы: Тыңла, дала, Жамбылды
Оқылым мәтінінен баяндауыштарды анықтап, жасалу жолы мен құрылысына қарай талдаңдар Жарияланды-дара, етістік. Өте бай-сын есімнен болған баяндауыш.Өседі-дара, етістік.Салуды ұсынды-күрделі, етістік Дескриптор Білім алушы -баяндауышты түсінеді -сөйлемде қызметін түсінеді, анықтайды ҚБ Мадақтау Қорытынды. Балалар жойлып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктердің сжойылмауына бізде өз ықпалымызды тигізуіміз керек. Кері байланыс
Үй тапсырмасы.Көркем әдебиеттен құрылысына қарай баяндауыш, баяндауыш болатын сөз таптарын анықтап, он сөйлем жазыңдар |
Суреттер
Суреттер
Кесте
Мәтіндер
Диаграмма
А4 парақ
кесте
қ
Кері байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы арқылы, кері байланыс алу, жұптық бағалау арқылы тапсырмаларды меңгергенін тексеремін |
Денсау-лық және қауіпсіз-дік техника-сының сақталуы Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қол қауіпсіздік тех ережелерінің тармақтарын ескеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Қазақстанда жойылып бара жатқан жануарлар 8-сынып
ҚМЖ Қазақстанда жойылып бара жатқан жануарлар 8-сынып
,Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
Мектеп:Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 17.01.2019 |
Мұғалімнің аты-жөні:Джунисова Дина |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 «А» «В» «Е» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Қазақстанда жойылып бара жаткан жануарлар мен өсімдіктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, сурет/ ақпараттарды салыстыру 8.4.4.2 тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
тұтас және аралас мәтіндердегі /кесте, диаграмма, сызба, сурет/ ақпараттарды салыстыру баяндауыштың сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсіну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика мен терминология:қызыл кітап. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:.қасиетті,табиғатты аялайық «ПОПС» формуласы • Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... » • Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » • Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » • Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ... » |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Сызбамен берілген мәтіндегі ақпараттарды талдап, салыстырады Баяндауыштың сөйлем жасаудағы өзіндік орынын, қызметін түсінеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ды дарыту |
Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы: - Тіл мен мәдениет; - Өмір бойы білім алу; - Топ мүшесі ретінде жүктелген жауапкершілікті сезіну; - Топтық және жұптық жұмыста ынтымақтастықпен жұмыс жасау Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Биалогия, география |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
ноутбук |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 3 мин Сабақтың ортасы/ Сабақтың негізгі бөлімі 4 мин 18 мин 10 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Қызығушылықты ояту Психологиялық ахуал орнату. Сәлемдесу, сабаққа дайындық. Бейнематериал тамашалау; Сабақтың тақырыбын болжау, мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу. Жануарлар мен өсімдіктер суреті арқылы топқа бірігу Мұғалім оқушыларға «Жүректен-жүрекке» әдісімен бір-біріне жақсы тілектер тілеу арқылы сыныпта психологиялық ахуалды қалыптастыруларын ұсынамын. Оқушылар бір-біріне тілектер айтады. Үй тапсырмасы. «Ақылды микрафон» әдісі арқылы сұрау
Оқылым алды тапсырма. Суреттер арқылы жойылып бара жатқан жануарлармен таныстыру
Оқылым тапсырмасы 1-топ Диаграмма «Қазақ станның Қызыл кітабының» жануарларға арналған бірінші басылымында омыртқалы жануарлардың – 87 түрі, соның ішінде, балықтың – 4, қосмекенділердің – 1, бауырымен жорғалаушылардың – 8, құстардың – 43, сүтқоректілердің 31 түрі тіркелді. Кітаптың екінші басылымына омыртқалы жануарлардың 129 түрі мен түр тармақтары тіркелді. Онда балықтардың – 16, қосмекенділердің – 3, бауырымен жорғалаушылардың – 10, құстардың – 58, сүтқоректілердің 42 түрі мен түр тармақтары туралы мәлімет бе рілген. «Қазақстанның Қызыл кіта бы ның» екінші басылымында алғаш рет омыртқасыз жануарлардың 105 түрі берілді, онда жәндіктердің – 96, ша янтәрізділердің – 1, ұлулардың – 6, құрттардың 2 түрі туралы деректер тіркелген. . 2-топ Дара диаграмма» әдісі Алтай дәрілік шөптері
Алтай дәрілік шөптері
3-топ «Т кестесі» әдісі. Көк даланың киесі.1900-1996 жылдардағы ақпаратты кесте арқылы салыстыру
Дескриптор Білім алушы - мәтінді талдайды; - ақпараттарды салыстырады Оқылымнан кейінгі тапсырма Оқушылар жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктерді қорғау мақсатынды, үндеу хат жазыңдар ҚБ Бағдаршам
2-тапсырма . Талдау-табыс кілті Баяндауыш Баяндауыш сөйлемдегі бастауыштың іс-әрекетін, қимылын, жай-күйін, оқиғаның қай шақта болғанын білдіркді. Баяндауыш сөйлемді аяқтап, ойды тиянақтап тұрады. Кейде баяндауыштың орны өзгеріп қолданылуы мүмкін. Мысалы: Тыңла, дала, Жамбылды
Оқылым мәтінінен баяндауыштарды анықтап, жасалу жолы мен құрылысына қарай талдаңдар Жарияланды-дара, етістік. Өте бай-сын есімнен болған баяндауыш.Өседі-дара, етістік.Салуды ұсынды-күрделі, етістік Дескриптор Білім алушы -баяндауышты түсінеді -сөйлемде қызметін түсінеді, анықтайды ҚБ Мадақтау Қорытынды. Балалар жойлып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктердің сжойылмауына бізде өз ықпалымызды тигізуіміз керек. Кері байланыс
Үй тапсырмасы.Көркем әдебиеттен құрылысына қарай баяндауыш, баяндауыш болатын сөз таптарын анықтап, он сөйлем жазыңдар |
Суреттер
Суреттер
Кесте
Мәтіндер
Диаграмма
А4 парақ
кесте
қ
Кері байланыс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Бағалау парақшасы арқылы, кері байланыс алу, жұптық бағалау арқылы тапсырмаларды меңгергенін тексеремін |
Денсау-лық және қауіпсіз-дік техника-сының сақталуы Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қол қауіпсіздік тех ережелерінің тармақтарын ескеру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз
















