Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Т1 Күні: ж. Сынып: 6 |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.1.1 -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау. |
|
Сабақ мақсаттары |
-мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдайды.. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал«Сәлемдесу» ойыны: Оқушыларды түгелдейді |
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Ойқозғау 1-тапсырма |
Суреттегі салт-дәстүр туралы пікір алысыңдар. Оқушылар суретке қарап мәтін мазмұнын болжайды.
|
Ынталандыру стикерлері беріледі Дескриптор: Мәтінде көтерілетін мәселені болжайды |
|
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма «Сканерлеп оқу» 1а-тапсырма Жеке жұмыс
2а, ә, б, тапсырмалар. Топтық жұмыс2а-тапсырма. |
Мәтін тақырыбы «Қазақ дәстүрлері» Өлең түріндегі мәтінді түсініп оқиды. 1.Қайта оралды қазағыма бүгін дәстүрлері-ай. Көптен күткен халкымыздың асығып арман еді-ай Берекели қазақ жері - ел мерекелі Дәстүрлерін жоғалтпаған қазағымның бұл ежелгі. Шілдехана, бесік той, Тұсау кесер, сүндет той, Ай, шіркін ай. Құда түсіп, сырға салу, Беташарым-ай. Алтыбақан аясында сұлу бойжеткен,
Қызбозбала кеңдаланы Әнімен елітіп тербеткен 2. Ер жігітке жарасады озып шықса бәйгеден, Қыз балаға жарасады алқа шашбау сәукеле. Жоғалмасын дәстүріміз, ұмытылмасын, Ата-баба көзіндей қылып сактайык қазақ дәстүрін. 1-топ. 2а-тапсырма Өлеңде қандай салт-дәстүрлер аталды? Олар туралы не білесіңдер? (тыңдаған ақпараттар бойынша нақты сұрақтарға жауап береді) 2-топ. 2ә-тапсырма Берілген тілектерді өлеңде аталған салт-дәстүрлермен сәйкестендіріңдер. (Әлеуметтік-мәдени тақырыпта диалоқ құрады) 3-топ. 2б-тапсырма. (көтерілген мәселені талқылайды) Өлеңде айтылған ер жігіт пен қыз балаға тән сипаттаулар туралы ой бөлісіңдер. |
Дескриптор: Мәтін тақырыбына байланысты ой өрбітеді; -сұрақтарға жауап береді; -өмірмен байланыстырады |
Интерактивті тақта
|
|
|
Сергіту сәті «Ән салайық» |
Тыңдалым мәтініндегі «Қазақтың дәстүрлері» әнін караокеге қосылып орындайды. |
https://youtu.be/rCioXkENqZg?si=YQmk6Pd9Rvkytcmu
|
|
|
Сабақтың соңы |
2в-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Берілген тіркестің мағнасымен танысыңдар. Өмірлік жағдаяттарымен байланыстырыңдар. (Оқушылар осы тіркесті шынайы өмірмен байланыстырып, өзара пікір алысады) |
Дескриптор: -әлеуметтік-мәдени тақырыптарда диалог құрады |
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия |
С |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Қазақ халқының ұмытылып бара жатқан салт-дәстүрлер туралы ақпарат жинау |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Қазақтың салт-дәстүрлері. (Салтымнан таны халқымды) Үстеу 6-сынып. Сабақ жоспары
ҚМЖ. Қазақтың салт-дәстүрлері. (Салтымнан таны халқымды) Үстеу 6-сынып. Сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Қазақ тілі Т1 Күні: ж. Сынып: 6 |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.1.1 -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдау. |
|
Сабақ мақсаттары |
-мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (жаңалық, құттықтау) көтерілген мәселені талдайды.. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал«Сәлемдесу» ойыны: Оқушыларды түгелдейді |
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Ойқозғау 1-тапсырма |
Суреттегі салт-дәстүр туралы пікір алысыңдар. Оқушылар суретке қарап мәтін мазмұнын болжайды.
|
Ынталандыру стикерлері беріледі Дескриптор: Мәтінде көтерілетін мәселені болжайды |
|
|
Сабақтың ортасы
|
2-тапсырма «Сканерлеп оқу» 1а-тапсырма Жеке жұмыс
2а, ә, б, тапсырмалар. Топтық жұмыс2а-тапсырма. |
Мәтін тақырыбы «Қазақ дәстүрлері» Өлең түріндегі мәтінді түсініп оқиды. 1.Қайта оралды қазағыма бүгін дәстүрлері-ай. Көптен күткен халкымыздың асығып арман еді-ай Берекели қазақ жері - ел мерекелі Дәстүрлерін жоғалтпаған қазағымның бұл ежелгі. Шілдехана, бесік той, Тұсау кесер, сүндет той, Ай, шіркін ай. Құда түсіп, сырға салу, Беташарым-ай. Алтыбақан аясында сұлу бойжеткен,
Қызбозбала кеңдаланы Әнімен елітіп тербеткен 2. Ер жігітке жарасады озып шықса бәйгеден, Қыз балаға жарасады алқа шашбау сәукеле. Жоғалмасын дәстүріміз, ұмытылмасын, Ата-баба көзіндей қылып сактайык қазақ дәстүрін. 1-топ. 2а-тапсырма Өлеңде қандай салт-дәстүрлер аталды? Олар туралы не білесіңдер? (тыңдаған ақпараттар бойынша нақты сұрақтарға жауап береді) 2-топ. 2ә-тапсырма Берілген тілектерді өлеңде аталған салт-дәстүрлермен сәйкестендіріңдер. (Әлеуметтік-мәдени тақырыпта диалоқ құрады) 3-топ. 2б-тапсырма. (көтерілген мәселені талқылайды) Өлеңде айтылған ер жігіт пен қыз балаға тән сипаттаулар туралы ой бөлісіңдер. |
Дескриптор: Мәтін тақырыбына байланысты ой өрбітеді; -сұрақтарға жауап береді; -өмірмен байланыстырады |
Интерактивті тақта
|
|
|
Сергіту сәті «Ән салайық» |
Тыңдалым мәтініндегі «Қазақтың дәстүрлері» әнін караокеге қосылып орындайды. |
https://youtu.be/rCioXkENqZg?si=YQmk6Pd9Rvkytcmu
|
|
|
Сабақтың соңы |
2в-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Берілген тіркестің мағнасымен танысыңдар. Өмірлік жағдаяттарымен байланыстырыңдар. (Оқушылар осы тіркесті шынайы өмірмен байланыстырып, өзара пікір алысады) |
Дескриптор: -әлеуметтік-мәдени тақырыптарда диалог құрады |
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия |
С |
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Қазақ халқының ұмытылып бара жатқан салт-дәстүрлер туралы ақпарат жинау |
|
|
шағым қалдыра аласыз

абақ бойынша
оқушылар өз ойларын айтып, құрастыру бөліктерін ретімен
орналастырады. Мысалы, ақпарат түсінікті болды деген бөлікті
орналастыру үшін оқушы грамматиканы, жалпы сабақты түсінуі керек.
Егер түсінбеген болса, бұл бөлік бос қалады. Мұғалім әр баланың
құрастыруынан қай тұстан әлісіздеу болғанын
анықтайды.












