Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
9.12.2024 ж |
|
|
Сынып:8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестелерде қолданбалы есептерді шешу дағдыларын дамыту; Кірістірілген функцияларды пайдаланып есептерді шешу әдістерін меңгерту; Функциялардың графиктерін құрастыру арқылы мәліметтерді визуализациялауға үйрету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу және белгілеу. 2. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Шаттық шеңбер" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. 3. Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақты қайталау. "Миға шабуыл" әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар жауаптарын айтады. 1. Математикалық функциялар не үшін арналған? 2. Кірістірілген математикалық функцияларды қолдану алгоритмін сипаттаңыз. 3. Келесі функциялар не үшін арналған: - СУММ функциясы - ОСТАТ функциясы - ОКРУГЛ функциясы - КОРЕНЬ() функциясы …. - СТЕПЕНЬ() функциясы …. - ЦЕЛОЕ() функциясы …. - ЧАСТНОЕ ()функциясы … |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді, функцияларды атайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру: Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Excel бағдарламасы деректерді кесте түрінде ұсынуды көздейтін есептеулерге арналған және кеңінен қолданылады. Қолданбалы есеп-бұл математикадан тыс қойылған және математикалық құралдармен шешілетін міндет. Мұндай есептер мыналар болуы мүмкін: функциялардың графигін құру, квадрат теңдеуді шешу, теңдеулер жүйесін шешу, фигуралардың аудандарын шамамен анықтау, графикпен шектелген функциялар, болжау есептері және т. б. есептерді шешудің кезеңдері: 1. Есептің қойылымы 2. Есептің математикалық моделін құру. 3. Шешімді табу алгоритмін құру. 4. «Шешуі» парағының «Математикалық модель» бөлімінде қолданылатын формуланы мәтін түрінде рәсімдеу. 5. «Шешуі» бөлімінде есептеу торын құру. Білімді бекіту: 1-тапсырма. Электрондық кестеде берілген үлгі бойынша атмосфералық қысымның апталық өзгеруіне баға беретін кесте жаса. Тапсырманы орындауда абсолют сілтемелер мен логикалық функция қызметін пайдалануға болады. Қалыпты атмосфералық қысым =760 мм сынап бағаны. Егер: • 755 -765 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талапқа сай». • 720-754 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан төмен». • 766-780 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан жоғары». 2-тапсырма. Интернетті пайдаланып, қосымша математикалық функциялардың сипаттамасын жаз:
Сергіту сәті
3-тапсырма. Электрондық кестенің үзіндісі берілген.
Ұяшықтарда жазылған мәндерді анықта:
Тәжірибелік жұмыс: А) Бірнеше үшбұрыштың барлық қабырғалары белгілі. -Герон формуласын пайдаланыа, үшбұрыштардың аудандарын есептеңіз; -Ауданы ең үлкен және кіші үшбұрышты анықта.
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, мысалдарға талдау жүргізеді, сабақтың мақсаттарын анықтайды
Тапсырмаларды орындайды Дескриптор: -Кестені толық пішімдеу; -Ұяшықтарда абсолют сілтемені қоя білу; - Ұяшықтарға логикалық функцияны пайдаланып, өрнекті дұрыс жазу. Дескриптор: - кестені толтырады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - ұяшықтарда жазылған мәндерді табады Дескриптор: - практикалық жұмысты орындайды |
2 балл
3 балл
2 балл
3 балл |
Презентация,
оқулық
Компьютер
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы. Параграфтағы мысалдарды қолдана отырып, Excel бағдарламасында Сіздің арманыңыздағы интернет-дүкеннің бизнес-жоспарын жасаңыз. Оның қанша табыс әкелетінін есептеңіз. Сабақты қорытындылау:
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысын бағалайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Қолданбалы есептерді шешу
ҚМЖ. Қолданбалы есептерді шешу
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі ақпаратты өңдеу |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
9.12.2024 ж |
|
|
Сынып:8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық кестелерді қолдану арқылы есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды пайдалану; 8.2.2.1 электрондық кестелер мәселелерді шешу үшін түрлі деректер пішімдерін пайдалану; 8.2.2.4 кестеде көрсетілген функциялардың графиктерін құрастыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Электрондық кестелерде қолданбалы есептерді шешу дағдыларын дамыту; Кірістірілген функцияларды пайдаланып есептерді шешу әдістерін меңгерту; Функциялардың графиктерін құрастыру арқылы мәліметтерді визуализациялауға үйрету. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу және белгілеу. 2. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Шаттық шеңбер" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. 3. Үй тапсырмасын тексеру Өткен сабақты қайталау. "Миға шабуыл" әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар жауаптарын айтады. 1. Математикалық функциялар не үшін арналған? 2. Кірістірілген математикалық функцияларды қолдану алгоритмін сипаттаңыз. 3. Келесі функциялар не үшін арналған: - СУММ функциясы - ОСТАТ функциясы - ОКРУГЛ функциясы - КОРЕНЬ() функциясы …. - СТЕПЕНЬ() функциясы …. - ЦЕЛОЕ() функциясы …. - ЧАСТНОЕ ()функциясы … |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар сұрақтарға жауап береді, функцияларды атайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру: Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Excel бағдарламасы деректерді кесте түрінде ұсынуды көздейтін есептеулерге арналған және кеңінен қолданылады. Қолданбалы есеп-бұл математикадан тыс қойылған және математикалық құралдармен шешілетін міндет. Мұндай есептер мыналар болуы мүмкін: функциялардың графигін құру, квадрат теңдеуді шешу, теңдеулер жүйесін шешу, фигуралардың аудандарын шамамен анықтау, графикпен шектелген функциялар, болжау есептері және т. б. есептерді шешудің кезеңдері: 1. Есептің қойылымы 2. Есептің математикалық моделін құру. 3. Шешімді табу алгоритмін құру. 4. «Шешуі» парағының «Математикалық модель» бөлімінде қолданылатын формуланы мәтін түрінде рәсімдеу. 5. «Шешуі» бөлімінде есептеу торын құру. Білімді бекіту: 1-тапсырма. Электрондық кестеде берілген үлгі бойынша атмосфералық қысымның апталық өзгеруіне баға беретін кесте жаса. Тапсырманы орындауда абсолют сілтемелер мен логикалық функция қызметін пайдалануға болады. Қалыпты атмосфералық қысым =760 мм сынап бағаны. Егер: • 755 -765 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талапқа сай». • 720-754 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан төмен». • 766-780 мм сынап бағаны аралығында болса, «Талаптан жоғары». 2-тапсырма. Интернетті пайдаланып, қосымша математикалық функциялардың сипаттамасын жаз:
Сергіту сәті
3-тапсырма. Электрондық кестенің үзіндісі берілген.
Ұяшықтарда жазылған мәндерді анықта:
Тәжірибелік жұмыс: А) Бірнеше үшбұрыштың барлық қабырғалары белгілі. -Герон формуласын пайдаланыа, үшбұрыштардың аудандарын есептеңіз; -Ауданы ең үлкен және кіші үшбұрышты анықта.
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, мысалдарға талдау жүргізеді, сабақтың мақсаттарын анықтайды
Тапсырмаларды орындайды Дескриптор: -Кестені толық пішімдеу; -Ұяшықтарда абсолют сілтемені қоя білу; - Ұяшықтарға логикалық функцияны пайдаланып, өрнекті дұрыс жазу. Дескриптор: - кестені толтырады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - ұяшықтарда жазылған мәндерді табады Дескриптор: - практикалық жұмысты орындайды |
2 балл
3 балл
2 балл
3 балл |
Презентация,
оқулық
Компьютер
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Үй тапсырмасы. Параграфтағы мысалдарды қолдана отырып, Excel бағдарламасында Сіздің арманыңыздағы интернет-дүкеннің бизнес-жоспарын жасаңыз. Оның қанша табыс әкелетінін есептеңіз. Сабақты қорытындылау:
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысын бағалайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз
















