|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
«Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапабекова А.С. |
|
Күні: |
07.04.2025ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.5қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
қозғалыстың орташа жылдамдығын табудың анықтамасын білу; қозғалыстың орташа жылдамдығын табудың анықтамасын есеп шығаруда қолдану; |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы» Аптаның дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді»-Леонардо да Винчи |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
I.Ұйымдастыру кезеңі. |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
I1. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Қорапшадағы қағаз алу арқылы реттік номерімен 4 топқа бөлінеді.Топтардың атаулары алдын- ала жазылып тұрады. 1. Жылдамдық 2. Уақыт 3. Қашықтық 4. Қозғалыс Оқушылардың көңіл күйін көтеру үшін бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Үй тапсырмасын тексеру: ««Мен саған, сен маған» » әдісі бойынша дәптерлерін оң жағында отырған оқушыға тексеруге береді. Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. «Квиз» ойыны арқылы оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі.
Ширату Әр топқа қашықтықты табатын есептер беріледі.тапсырма берілген қағаздың артында бүгінгі тақырыбымыз бөлініп жазылып тұрады. 1.Велосипедші 3 сағатта 20 км\сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? «Қозғалыстың» 2.7 м\с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? «орташа» 3. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді «жылдамдығын» 4. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?«табу» Әр топ бірлесіп тез- тез шығарады. Оқушыларға тапсырма қағаздарының артында орналасқан сөздерді оқуын сұралады. Осы сөздерді байланыстырыңыздар. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. Сонымен тақырыбымыз: «Қозғалыстың орташа жылдамдығын табу». 1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км) 2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м) 3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м) 4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км) |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интерактивті тақта . Плакаттар, Математика 6, 2 –бөлім Авторлары: А.Е.Әбілқасыова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы «Мектеп» (жоба) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Орташа жылдамдық барлық оны жүруге кеткен уақытқа бөлгенге тең.
Қозғалыстың орташа
жылдамдығын (
Ауызша есептер : №1.Жүк пойызы бірінші сағатта 75 км, екінші сағатта 60 км, үшінші сағатта 75 км жол жүрді. Ол қандай орташа жылдамдықпен қозғалды? №2. Жүк пойызы 3 сағатта 120 км жол жүріп, сағат сайын бірдей жолды жүріп өтті. Ол қандай орташа жылдамдықпен қозғалды? 1.Берілген суреттердегі заттардың сәйкес жылдамдықтарын сәйкестендіріңіз. 2.Берілген суреттердегі заттардың біреуін қолданып, орташа жылдамдықты табуға қатысты есептерді шығарыңыз. 3. Шығарған есептеріңізді басқа топқа ұсынып, басқа топтың есептерін тексеріңіз. 1-ТопЖүк машинасы 1,5 сағат 50 км/сағ жылдамдықпен, 54 км/сағ жылдамдықпен 2,5 сағ және 54 км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Жүк машинасының орташа жылдамдығын тап. 2-топ Ұшақ 480 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағ, 600 км/сағ жылдамдықпен 0,3 сағ ұшты.Ұшақтың орташа жылдамдығын табыңдар. 3топ Велосипедшi 13‚6 км/сағ жылдамдықпен 1‚5 сағ тасжолмен жүрiп‚ 0‚2 сағ демалған соң‚ 9‚8 км/сағ жылдамдықпен 0‚5 сағ қара жолмен жүрдi. Велосипедшiнiң орташа қозғалыс жылдамдығын табыңдар.
|
оқушылар тақырыпты оқып шығады. Анықтамалар мен мысалдарды жазып алады
Шешуі:
Немесе
S =
50 t = 1,5 + 2 + 2,5 = 6 (сағ)
Шешуі: 13,6 · 1,5 = 20,4 (км) – тасжолмен жүрген жолы; 9,8 · 0,5 = 4,9 (км) – қара жолмен жүрген жолы; 20,4 + 4,9 = 25,3 (км) – барлық жол; 1,5 + 0,5 = 2 (сағ) – барлық жолды жүруге кеткен уақыт;
|
Дескриптор: - Барлық жүрілген жолды табады. - Жолды жүруге кеткен барлық уақытты табады. - Орташа жылдамдықты табады. Қалыптастырушы бағалау : Шапалақ
|
Интерактивті тақта Кеспе қағаздар
Математика 6, 2 –бөлім Авторлары: А.Е.Әбілқасыова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы «Мектеп» |
||||||||||||||||||||||||
|
|
1 тапсырма: Жеке жұмыс №1193 тапсырманы түсіндіреді, орындатады. №1205 |
Тапсырмалар. (480+600)км/(1,5+0,3)сағ=600км/сағ 72,75*2,4=174,6км (жолдың жартысы) 174,6*3,6=349,2 км( барлық жол) 349,2(2,4+3,6)=58,2 км/сағ |
-Барлық жүрілген жолды табу керек; -Барлық жолды сол жолды жүруге кеткен уақытқа бөлу керек; Дескриптор: - Барлық жүрілген жолды табады. - Жолды жүруге кеткен барлық уақытты табады. - Орташа жылдамдықты табады. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
|
«Ой қозғау». Жұппен жұмыс.Сәйкестендіру тесті. Жылдамдық, қашықтық, уақытты табу формулаларын қолдану арқылы қазақ хандарының есімі мен таққа отырған жылдарын сәйкестендіріп, анықтайды.
|
Дескриптор: Білім алушы - бөлу, көбейту ережелерін қолданып, өрнектің мәнін табады; - жылдар мен есімдерді сәйкестендіреді.
|
Үлестірмелі парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Білім алушылар тақтаға шығып орындайды. |
|
https://wordwall.net/орташа жылдамдык - |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Үй жұмысы:№1206
Рефлексия:
|
|
Мұғалім білім алушыларды бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Қозғалыстың орташа жылдамдығы
ҚМЖ Қозғалыстың орташа жылдамдығы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.4А Статистика. Комбинаторика |
«Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапабекова А.С. |
|
Күні: |
07.04.2025ж |
|
Сыныбы: 6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.5қозғалыстың орташа жылдамдығын табуға есептер шығару; |
|
Сабақтың мақсаты: |
қозғалыстың орташа жылдамдығын табудың анықтамасын білу; қозғалыстың орташа жылдамдығын табудың анықтамасын есеп шығаруда қолдану; |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы» Аптаның дәйексөзі: «Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді»-Леонардо да Винчи |
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
I.Ұйымдастыру кезеңі. |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
I1. Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. Қорапшадағы қағаз алу арқылы реттік номерімен 4 топқа бөлінеді.Топтардың атаулары алдын- ала жазылып тұрады. 1. Жылдамдық 2. Уақыт 3. Қашықтық 4. Қозғалыс Оқушылардың көңіл күйін көтеру үшін бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Үй тапсырмасын тексеру: ««Мен саған, сен маған» » әдісі бойынша дәптерлерін оң жағында отырған оқушыға тексеруге береді. Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. «Квиз» ойыны арқылы оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар беріледі.
Ширату Әр топқа қашықтықты табатын есептер беріледі.тапсырма берілген қағаздың артында бүгінгі тақырыбымыз бөлініп жазылып тұрады. 1.Велосипедші 3 сағатта 20 км\сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? «Қозғалыстың» 2.7 м\с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? «орташа» 3. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді «жылдамдығын» 4. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?«табу» Әр топ бірлесіп тез- тез шығарады. Оқушыларға тапсырма қағаздарының артында орналасқан сөздерді оқуын сұралады. Осы сөздерді байланыстырыңыздар. |
Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. Сонымен тақырыбымыз: «Қозғалыстың орташа жылдамдығын табу». 1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км) 2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м) 3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м) 4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км) |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» |
Интерактивті тақта . Плакаттар, Математика 6, 2 –бөлім Авторлары: А.Е.Әбілқасыова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы «Мектеп» (жоба) |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Орташа жылдамдық барлық оны жүруге кеткен уақытқа бөлгенге тең.
Қозғалыстың орташа
жылдамдығын (
Ауызша есептер : №1.Жүк пойызы бірінші сағатта 75 км, екінші сағатта 60 км, үшінші сағатта 75 км жол жүрді. Ол қандай орташа жылдамдықпен қозғалды? №2. Жүк пойызы 3 сағатта 120 км жол жүріп, сағат сайын бірдей жолды жүріп өтті. Ол қандай орташа жылдамдықпен қозғалды? 1.Берілген суреттердегі заттардың сәйкес жылдамдықтарын сәйкестендіріңіз. 2.Берілген суреттердегі заттардың біреуін қолданып, орташа жылдамдықты табуға қатысты есептерді шығарыңыз. 3. Шығарған есептеріңізді басқа топқа ұсынып, басқа топтың есептерін тексеріңіз. 1-ТопЖүк машинасы 1,5 сағат 50 км/сағ жылдамдықпен, 54 км/сағ жылдамдықпен 2,5 сағ және 54 км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Жүк машинасының орташа жылдамдығын тап. 2-топ Ұшақ 480 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағ, 600 км/сағ жылдамдықпен 0,3 сағ ұшты.Ұшақтың орташа жылдамдығын табыңдар. 3топ Велосипедшi 13‚6 км/сағ жылдамдықпен 1‚5 сағ тасжолмен жүрiп‚ 0‚2 сағ демалған соң‚ 9‚8 км/сағ жылдамдықпен 0‚5 сағ қара жолмен жүрдi. Велосипедшiнiң орташа қозғалыс жылдамдығын табыңдар.
|
оқушылар тақырыпты оқып шығады. Анықтамалар мен мысалдарды жазып алады
Шешуі:
Немесе
S =
50 t = 1,5 + 2 + 2,5 = 6 (сағ)
Шешуі: 13,6 · 1,5 = 20,4 (км) – тасжолмен жүрген жолы; 9,8 · 0,5 = 4,9 (км) – қара жолмен жүрген жолы; 20,4 + 4,9 = 25,3 (км) – барлық жол; 1,5 + 0,5 = 2 (сағ) – барлық жолды жүруге кеткен уақыт;
|
Дескриптор: - Барлық жүрілген жолды табады. - Жолды жүруге кеткен барлық уақытты табады. - Орташа жылдамдықты табады. Қалыптастырушы бағалау : Шапалақ
|
Интерактивті тақта Кеспе қағаздар
Математика 6, 2 –бөлім Авторлары: А.Е.Әбілқасыова Т.П. Кучер З.Ә. Жұмағұлова Алматы «Мектеп» |
||||||||||||||||||||||||
|
|
1 тапсырма: Жеке жұмыс №1193 тапсырманы түсіндіреді, орындатады. №1205 |
Тапсырмалар. (480+600)км/(1,5+0,3)сағ=600км/сағ 72,75*2,4=174,6км (жолдың жартысы) 174,6*3,6=349,2 км( барлық жол) 349,2(2,4+3,6)=58,2 км/сағ |
-Барлық жүрілген жолды табу керек; -Барлық жолды сол жолды жүруге кеткен уақытқа бөлу керек; Дескриптор: - Барлық жүрілген жолды табады. - Жолды жүруге кеткен барлық уақытты табады. - Орташа жылдамдықты табады. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||
|
|
«Ой қозғау». Жұппен жұмыс.Сәйкестендіру тесті. Жылдамдық, қашықтық, уақытты табу формулаларын қолдану арқылы қазақ хандарының есімі мен таққа отырған жылдарын сәйкестендіріп, анықтайды.
|
Дескриптор: Білім алушы - бөлу, көбейту ережелерін қолданып, өрнектің мәнін табады; - жылдар мен есімдерді сәйкестендіреді.
|
Үлестірмелі парақшалар |
|||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Білім алушылар тақтаға шығып орындайды. |
|
https://wordwall.net/орташа жылдамдык - |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы |
Үй жұмысы:№1206
Рефлексия:
|
|
Мұғалім білім алушыларды бағалайды
|
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





= 
(км/сағ) – орташа жылдамдық.

















