|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Мектеп: «Теміртау қаласы, №29ЖББОМ»КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аюуш А Сынып:7-cынып |
||
|
Сабақ тақырыбы |
«Қыз -Жібек» жырының композициялық құрылысы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Сюжет және композиция ұғымдарын меңгеруді тереңдету. «Қыз Жібек» жырын композициялық құрылысына талдау. «Қыз Жібек» жыры сюжетінің құрамдас бөліктерін талдау |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: С деңгей. – Жырдағы Төлегеннің ерлігі мен бойындағы асыл қасиеттері туралы айтып,топтастырабіледі. жырдың негізгі ойын анықтай алады; -топпен көпірше құру арқылы жұмыс ісей алады. Көбі: В деңгей. – жырды бөлімге бөліп, негізгі ойды анықтай алады; - постермен жұмыс жасау арқылы маңызды мәліметтерді есте сақтай алады; -оқушы лиро эпостық жыр мен батырлар жырын салыстырады, сөздікпен жұмыс істейді, кесте толтыра отырып, жырдың идеясын анықтай алады; Кейбірі: А деңгей. –Төлеген мен Жібектің махаббаты туралы талқылай алады және қорытынды шағара алады. - зерттеушілік әңгіме жүргізіп,пайымдап, дәлелдеп, көшбасшыны анықтай алады; -сыни тұрғыдан ойлау арқылы жұмыс жасай білу, шығармашылық тұрғыдан өзін-өзі анықтайды, |
|
|
Бағалау критерийі |
Жанр түрлерінің даму барысын бағалай алады; Жырдағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға бере алады. Жырға сюжеттік талдау жасай алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр, жанр, салт-дәстүр, жаугершілік Диалог пен жазу үшін тіркестер: Менің ойымша.... Сол себепті... Солай болу керек... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Адалдық, құрмет, ынтымақтастық, отансүйгіштік, достық Шығармашылыққа баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады |
|
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
|
|
Алдыңғы білім |
«Қыз Жібек» жырының мазмұны туралы түсінік алады. Жырлардың басты тақырыбын анықтай алады. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері: «Жүректен - жүрекке» Психологиялық тренинг өткізе отырып, сыныпта ынтымақтастық ахуалды орнату. (Оқушылыр өз есімдерінің алдына сын есім сөз қосып айтып өз-өздерінің асыл қасиеттерін атап өтеді.) (Мыс.Ақылды Аяла) Сыныпты тақырыпқа сай топқа бөлу . |
Жүрекше Жақсы көңіл күймен оқушылыр өздерін таныстырады. |
|
Сабақтың ортас .
Сабақтың соңы |
Топтық тапсырма .Жырдың мазмұнына сай тақырыптарды орналастыру 1-тапсырма «Адасқан оқиғалар» Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі. Жағалбайлы елі. Қыз Жібектің түсі. Төлегеннің дүниеге келуі. Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Дұрыс жауабы: Жағалбайлы елі. Төлегеннің дүниеге келуі. Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі. Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Қыз Жібектің түсі. Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. Жұптық тапсырма. 2-тапсырма «Мен саған, сен маған » әдісі бойынша жырдың мазмұны бойынша сұрақ –жауап Бейнежазбаға назар аударту. Жеке тапсырма 3- тапсырма «ҚызЖібек »фильміндегі Қыз Жібек пен оқулықтағы Жібектің портретін жазу. Дескриптор : 1.Портретке анықтама бере алады 2. Жырдан Төлеген мен Қыз Жібектің портретін таба алады. ҚБ: Бірін -бірі бағалау Сергіту сәті. «Көңілді күн» би 4-тапсырма Топтық тапсырма «Хиқаят картасы» әдісі Мақсаты: берілген суреттерден жырдың мазмұнын ретімен орналастыру. Дескриптор : 1.Суретке қарап оқиға мазмұнын анықтайды. 2. Жырдың тақырыбы мен идеясын таба алады. Ширату жаттығуы Т.Ж «Бір минут»әдісі Оқушылар жәшіктен бір кейіпкердің аты жазылған қағазды таңдап алады да ,сол кейіпкер туралы бір минут баяндайды. Рефлексия: Өзін –өзі бағалау ҚБ: «Тамаша идея»
|
«Бас бармақ»
Интерактивті тақта
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
қмж "Қыз Жібек жырының құрылысы"
қмж "Қыз Жібек жырының құрылысы"
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: Көне күндерден жеткен жәдігерлер Мектеп: «Теміртау қаласы, №29ЖББОМ»КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Аюуш А Сынып:7-cынып |
||
|
Сабақ тақырыбы |
«Қыз -Жібек» жырының композициялық құрылысы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
Сюжет және композиция ұғымдарын меңгеруді тереңдету. «Қыз Жібек» жырын композициялық құрылысына талдау. «Қыз Жібек» жыры сюжетінің құрамдас бөліктерін талдау |
|
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: С деңгей. – Жырдағы Төлегеннің ерлігі мен бойындағы асыл қасиеттері туралы айтып,топтастырабіледі. жырдың негізгі ойын анықтай алады; -топпен көпірше құру арқылы жұмыс ісей алады. Көбі: В деңгей. – жырды бөлімге бөліп, негізгі ойды анықтай алады; - постермен жұмыс жасау арқылы маңызды мәліметтерді есте сақтай алады; -оқушы лиро эпостық жыр мен батырлар жырын салыстырады, сөздікпен жұмыс істейді, кесте толтыра отырып, жырдың идеясын анықтай алады; Кейбірі: А деңгей. –Төлеген мен Жібектің махаббаты туралы талқылай алады және қорытынды шағара алады. - зерттеушілік әңгіме жүргізіп,пайымдап, дәлелдеп, көшбасшыны анықтай алады; -сыни тұрғыдан ойлау арқылы жұмыс жасай білу, шығармашылық тұрғыдан өзін-өзі анықтайды, |
|
|
Бағалау критерийі |
Жанр түрлерінің даму барысын бағалай алады; Жырдағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына заманауи тұрғыдан баға бере алады. Жырға сюжеттік талдау жасай алады. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Түйінді сөздер мен фразалар: Лиро-эпостық жыр, жанр, салт-дәстүр, жаугершілік Диалог пен жазу үшін тіркестер: Менің ойымша.... Сол себепті... Солай болу керек... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Адалдық, құрмет, ынтымақтастық, отансүйгіштік, достық Шығармашылыққа баулу топтық, жұптық жұмыстарға бағытталаған тапсырмалар арқылы іске асырылады |
|
|
Пәнаралық байланыс |
тіл, тарих, өнер |
|
|
Алдыңғы білім |
«Қыз Жібек» жырының мазмұны туралы түсінік алады. Жырлардың басты тақырыбын анықтай алады. |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері: «Жүректен - жүрекке» Психологиялық тренинг өткізе отырып, сыныпта ынтымақтастық ахуалды орнату. (Оқушылыр өз есімдерінің алдына сын есім сөз қосып айтып өз-өздерінің асыл қасиеттерін атап өтеді.) (Мыс.Ақылды Аяла) Сыныпты тақырыпқа сай топқа бөлу . |
Жүрекше Жақсы көңіл күймен оқушылыр өздерін таныстырады. |
|
Сабақтың ортас .
Сабақтың соңы |
Топтық тапсырма .Жырдың мазмұнына сай тақырыптарды орналастыру 1-тапсырма «Адасқан оқиғалар» Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі. Жағалбайлы елі. Қыз Жібектің түсі. Төлегеннің дүниеге келуі. Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Дұрыс жауабы: Жағалбайлы елі. Төлегеннің дүниеге келуі. Төлегеннің Ақ Жайыққа жөнелуі. Төлеген мен Қыз Жібектің кездесуі. Қыз Жібектің түсі. Бекежанның Төлегенді мерт қылуы. Хорен қалмақтың Қыз Жібекті айттыруы. Қыз Жібектің Сансызбайға қосылуы. Жұптық тапсырма. 2-тапсырма «Мен саған, сен маған » әдісі бойынша жырдың мазмұны бойынша сұрақ –жауап Бейнежазбаға назар аударту. Жеке тапсырма 3- тапсырма «ҚызЖібек »фильміндегі Қыз Жібек пен оқулықтағы Жібектің портретін жазу. Дескриптор : 1.Портретке анықтама бере алады 2. Жырдан Төлеген мен Қыз Жібектің портретін таба алады. ҚБ: Бірін -бірі бағалау Сергіту сәті. «Көңілді күн» би 4-тапсырма Топтық тапсырма «Хиқаят картасы» әдісі Мақсаты: берілген суреттерден жырдың мазмұнын ретімен орналастыру. Дескриптор : 1.Суретке қарап оқиға мазмұнын анықтайды. 2. Жырдың тақырыбы мен идеясын таба алады. Ширату жаттығуы Т.Ж «Бір минут»әдісі Оқушылар жәшіктен бір кейіпкердің аты жазылған қағазды таңдап алады да ,сол кейіпкер туралы бір минут баяндайды. Рефлексия: Өзін –өзі бағалау ҚБ: «Тамаша идея»
|
«Бас бармақ»
Интерактивті тақта
|
шағым қалдыра аласыз


















