Өскемен қаласы әкімдігінің
«№ 32 орта мектебі» КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мүғалімі
Шестаева Гульшат Токеновна
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шестаева Г.Т. |
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны |
Қатыспағандар |
|
|
|
|
|
|
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.2.1 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау 8.3.6.1 Тақырып бойынша мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұнынын түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған мәтіндегі ақпараттарды анықтайды, көтерілген мәселелерді салыстырады. Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіндегі көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді.. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдалған мәтін мазмұнынын түсінеді Тыңдалған мәтіндегі ақпараттарды анықтайды, көтерілген мәселелерді салыстыра алады. Тыңдалған мәтіндегі көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға бере алады.. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: құрметтеу – уважать келін – невестка мән беру – придавать значение жауапты – ответственный ізетті, ибалы – вежливый, учтивый, стыдливый дөрекі сөйлемеу – не грубить ұқыпты – аккуратный өсек айтпау – не сплетничать жеңге – жена старшего брата безендірген – украшали бұрым – коса әшекей – украшение шолпы – украшение для кос в виде подвесок шолпысы сыңғырлады – в ее косе звенят подвески Мақалдар:
|
|||
|
Диалогке арналған тіркестер: қазақ қызы, жат жұрттық, ізетті болу, дөрекі сөйлемеу, өсек айтпау, қыздың жеңгесі |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ қыздары туралы білімдерін пайдаланады. |
|||
|
Жоспарланған мерзімдер |
Жоспарланған шаралар |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы минут минут минут |
Видео көріп, алдыңғы білімдерін пайдалану арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Күнді, сабақ тақырыбын жазады. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен танысады. Мағынасын түсінеді. Сөздерді еске сақтайды. 29-бет, 1 - тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелдерді жазады.
|
(https://youtu.be/XRYWZblH6AQ) |
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым. Қазақ халқы «Қыз — жат жұрттық», — деп, қыздарын қатты құрметтеген. Қыз - болашақ келін. Сондықтан қыздың тәрбиесіне ерекше мән берген. Қыздың тәрбиесіне анасы жауапты болған. Қазақ қыздарын ізетті, ибалы болуға, әкесін күтуге, анасын сыйлауға, дөрекі сөйлемеуге, ұқыпты болуға, өсек айтпауға, ұлттық дәстүрлерді сақтауға, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеген. «Қызға қырық үйден тыю», — деп, әр басқан қадамын бақылап отырған. Қызды жалғыз жібермеген, оның жанында жеңгесі қоса жүрген.
«Кофе таяқшалары» арқылы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор:
Тыңдалым. Қазақ халқы қыздың киіміне де ерекше мән берген. Қазақ қыздарының киімдері өте әдемі тігілген. Олар үнемі ұзын көйлек киіп жүрген. Бұл ибалықты білдіреді. Көйлектерді ою-өрнекпен, тастармен безендірген. Бастарына жазда тақия кисе, қыста бөрік киген. Сырға, білезік, жүзік сияқты әшекей бұйымдар таққан. Қазақ қыздарының шаштары да ұзын болған. Бойжеткендер бұрымын өріп, шаштарына шолпы таққан. Қыз тәрбиесінде шолпының маңызы зор болған. Анасы қызына «қатты жүгірме, шолпың сыңғырламасын, әдепсіз қыз дейді», - деп отырған. «Кофе таяқшалары» арқылы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор:
«Венн диаграммасы» Топ мүшелері екі мәтіндегі ақпаратты салыстырады. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіреді. Ойларын дәлелдеп айтады. Дескриптор
Сергіту сәті. 8-тапсырма. Әнді тыңдап, адасқан сөздерді сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жазады.
|
|
|
Сабақтың соңы |
Kahoot әдісі сауалнама жүргізу. Сауалнама сұрақтары: ....... - Ал, балалар, енді тақтадағы суреттерден кімдерді көріп тұрмыз? (қазіргі қазақ қызы мен бұрынғы қазақ қызы) - Екі қыздың қайсысының киім үлгісі ұнайды? - Не себепті? - Қай қыздың шаш үлгісі ұнайды? |
|
|
Кері байланыс |
Стикерлер арқылы кері байланыс. Қазіргі қазақ қызы мен бұрынғы қазақ қызының қоржынын толтыру |
|
|
Үй тапсырмасы |
29-бет, 1-тапсырма, мақалдарды жаттау 32-бет, 9-тапсырма, сұхбатты толықтыру |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Қызым-жағадағы құндызым" 8-сынып
Өскемен қаласы әкімдігінің
«№ 32 орта мектебі» КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мүғалімі
Шестаева Гульшат Токеновна
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті |
|
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Шестаева Г.Т. |
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысқаны |
Қатыспағандар |
|
|
|
|
|
|
||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.1.2.1 Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, детальді ақпараттарды анықтау 8.3.6.1 Тақырып бойынша мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұнынын түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған мәтіндегі ақпараттарды анықтайды, көтерілген мәселелерді салыстырады. Кейбір оқушылар орындай алады: тыңдалған мәтіндегі көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға береді.. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Тыңдалған мәтін мазмұнынын түсінеді Тыңдалған мәтіндегі ақпараттарды анықтайды, көтерілген мәселелерді салыстыра алады. Тыңдалған мәтіндегі көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға бере алады.. |
|||
|
Тілдік мақсат |
Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен терминдер: құрметтеу – уважать келін – невестка мән беру – придавать значение жауапты – ответственный ізетті, ибалы – вежливый, учтивый, стыдливый дөрекі сөйлемеу – не грубить ұқыпты – аккуратный өсек айтпау – не сплетничать жеңге – жена старшего брата безендірген – украшали бұрым – коса әшекей – украшение шолпы – украшение для кос в виде подвесок шолпысы сыңғырлады – в ее косе звенят подвески Мақалдар:
|
|||
|
Диалогке арналған тіркестер: қазақ қызы, жат жұрттық, ізетті болу, дөрекі сөйлемеу, өсек айтпау, қыздың жеңгесі |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||
|
Алдыңғы оқу |
Қазақ қыздары туралы білімдерін пайдаланады. |
|||
|
Жоспарланған мерзімдер |
Жоспарланған шаралар |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы минут минут минут |
Видео көріп, алдыңғы білімдерін пайдалану арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Күнді, сабақ тақырыбын жазады. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен танысады. Мағынасын түсінеді. Сөздерді еске сақтайды. 29-бет, 1 - тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды қойып, мақал-мәтелдерді жазады.
|
(https://youtu.be/XRYWZblH6AQ) |
|
Сабақтың ортасы |
Оқылым. Қазақ халқы «Қыз — жат жұрттық», — деп, қыздарын қатты құрметтеген. Қыз - болашақ келін. Сондықтан қыздың тәрбиесіне ерекше мән берген. Қыздың тәрбиесіне анасы жауапты болған. Қазақ қыздарын ізетті, ибалы болуға, әкесін күтуге, анасын сыйлауға, дөрекі сөйлемеуге, ұқыпты болуға, өсек айтпауға, ұлттық дәстүрлерді сақтауға, ана тілін құрметтеуге тәрбиелеген. «Қызға қырық үйден тыю», — деп, әр басқан қадамын бақылап отырған. Қызды жалғыз жібермеген, оның жанында жеңгесі қоса жүрген.
«Кофе таяқшалары» арқылы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор:
Тыңдалым. Қазақ халқы қыздың киіміне де ерекше мән берген. Қазақ қыздарының киімдері өте әдемі тігілген. Олар үнемі ұзын көйлек киіп жүрген. Бұл ибалықты білдіреді. Көйлектерді ою-өрнекпен, тастармен безендірген. Бастарына жазда тақия кисе, қыста бөрік киген. Сырға, білезік, жүзік сияқты әшекей бұйымдар таққан. Қазақ қыздарының шаштары да ұзын болған. Бойжеткендер бұрымын өріп, шаштарына шолпы таққан. Қыз тәрбиесінде шолпының маңызы зор болған. Анасы қызына «қатты жүгірме, шолпың сыңғырламасын, әдепсіз қыз дейді», - деп отырған. «Кофе таяқшалары» арқылы мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Дескриптор:
«Венн диаграммасы» Топ мүшелері екі мәтіндегі ақпаратты салыстырады. Мәтін мазмұнындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасына түсіреді. Ойларын дәлелдеп айтады. Дескриптор
Сергіту сәті. 8-тапсырма. Әнді тыңдап, адасқан сөздерді сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жазады.
|
|
|
Сабақтың соңы |
Kahoot әдісі сауалнама жүргізу. Сауалнама сұрақтары: ....... - Ал, балалар, енді тақтадағы суреттерден кімдерді көріп тұрмыз? (қазіргі қазақ қызы мен бұрынғы қазақ қызы) - Екі қыздың қайсысының киім үлгісі ұнайды? - Не себепті? - Қай қыздың шаш үлгісі ұнайды? |
|
|
Кері байланыс |
Стикерлер арқылы кері байланыс. Қазіргі қазақ қызы мен бұрынғы қазақ қызының қоржынын толтыру |
|
|
Үй тапсырмасы |
29-бет, 1-тапсырма, мақалдарды жаттау 32-бет, 9-тапсырма, сұхбатты толықтыру |
|
|
Қосымша ақпарат |
|
|
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1: 2: |
|||
шағым қалдыра аласыз














