Қмж. Редуцирленетін редуцирленбейтін көмірсулар 10 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қмж. Редуцирленетін редуцирленбейтін көмірсулар 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 10сынып Биология
Материалдың қысқаша нұсқасы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:
Педагогтің Т.А.Ә.
Күні:
Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы:
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:
Сабақтың мақсаты:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттар. Зертханалық жұмыс «Редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттардың тотықсыздан-дыру қабілетін зерттеу»
10.4.1.3 - редуцирленетін және редуцирленбейтін қанттарды анықтау

Редуцияланатын, редуцияланбайтын қанттарды анықтау
Қанттардың тотықсыздану қасиетін түсіндіру
Редуцияланбайтын қанттарды тәжирибе негізіндезерттейді

Сабақтың барысы:
Сабақ
Педагогтің іс-әрекеті
кезеңі/Уақы
ты
Оқушылармен сәлемдесу. Түгендеу.
Сабақтың
Психалогиялық ахуал туғызу: Оқушылар
басы
бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
8 минут
Оқушыларды топтастыру
1топ – глюкоза
2-топ –лактоза
3-топ -сахароза

Өткен тақырыппен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында ой қозғау
сұрақтарын ұсынады
1. Көмірсулар қандай азық-түлік өнімдерінде көп
болады?

Оқушының іс-әрекеті

Оқушылар мұғаліммен
сәлемдеседі,
мұғалімнің келесі ісәрекетін тыңдауға
дайын екендігін
білдіреді.
Оқушылар топтасады

Берліген сұрақтарды
ұяшықтарды таңдай
отырып жауап береді

Бағалау

ҚБ: «Жарайсың!»
«Жақсы» деген мадақтау сөзімен
ынталандыру.

Ресурстар

СТО, Диалогтік
оқыту

https://wordwall
.net/ru/resource/
59909978

2.Неліктен глюкозаны аьдигидспирттерге
жатқызады?
3. Ең тәтті моносахаридтер-бұл...
4.Моносахаридтердің, олигосахаридтердің,
полисахаридтердің қасиеттері қандай?

Суреттер
Көрсетілген
суреттерден
әрекеттерді
анықтайды.

«Жарайсың!», «Керемет!», деген
мадақтау сөзімен ынталандыру.
Өткен тақырыппен жаңа сабақты
байланыстыру мақсатында ой
қозғау.

5..Қарапайым көмірсуларға мысал келтіріңдер.
ОЛар қайда кездемеді? 6
6. Қандай полисахаридтерді білесіңдер? Мысал
келтіріңдер. Олар қайда кездеседі?
7. Қандай көмірсулар гидролизденбейді?

«Суреттер: Не болды?» әдісі
Оқушыларға сурет көрсетіледі. Оқушылар
суретте қандай әрекеттің жүріп жатқанын
және оның себебін түсіндірулері қажет.
Полимер-монмер ұғымын тақырыппен
байланыстырады
Пробиркадағы түзіліті түсіндіреді

Оқушылар сұрақтарға
жауап беріп, өзара
ұжымдық талқылау
жасайды.

Дескриптор:
-Редуцелену мағынасын
байланыстыру
-бенедикт реакциясын айтады

https://wordwall
.net/ru/resource/
59918168

Анаграмма тапсырмасын орындап
сабаққа қатысты термин сөздерді жазып
алады

Сабақтың
ортасы

Мұғалім оқушылардың танымдық қасиеттерін
арттыру үшін жаңа тақырып бойынша
Оқушылар мұғалімнің
ақпараттар ұсынады
түсіндірмесін
тыңдайды

Мұғалімнің түсіндірмесін тыңдап,
қажетті ақпарттарды жазып алған
оқушыларды қошеметтеу

1-қосымша

Мағынаны
ашу.
29 мин

Берілген кестені
сызып алады
Зерттеу жұмысына
қажетті
ақпараттарды
қолданады

Сапалық және
сандық реакция

Слаид, сызба
кестелер

«Редуцирленбейтін қанттар.Бұлар көмірсу-лар —
полисахаридтер. Ең кең
тарағаны — сахароза. Тұйық химиялық құрылымға ие.
Онда бірнешехимиялық сақиналар болады, ашық
тұсында құрылымды тұтас байланыстырушы ретінде атомдарды пайдаланады, соған сәйкес
байланыстырушымолекулаға беретін бос электрондары
болмайды. Сондықтан ре-акция кезінде
тотығу байқалмайды. Ыдырату үшін салыстырмалы
түрде көп уақыт керекболады.
Редуцирленбейтін қанттардың реакциялық қабілеті
жоқ, альдегид тобы
болмағандықтан Бенедикт тестісі теріс нәтиже
көрсетеді.

Бенедикт сынамасының құрамында әртүрлі
химиялық реагенттер болатындықтан, халат,
көзді қорғау үшін көзілдірік киген жөн.

Қауіпсіздік
ережелерімен
танысады, қажетті
шараларды ұстанады

-химиялық реагенттерді
анықтайды
-қауіпсіздік ережерелін
ұстанады

Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауға
назар аударылады

Қажетті заттарды көрсетіп, тәжірибені
жүргізу барысын пысықтау.
Дескриптор:

Зертханалық жұмыстың мақсаты мен
болжамын жазады. Айнымалыларын анықтап
жазады.
(К) Редуцияланатын және редуцияланбайтын
қанттармен тәжірибені орындау туралы қысқа
бейне көрсету.
Осы білімдерді қолданумен, біріншіден, әр
түрлі моносахаридтерде пайда болатын түстің
өзгеруін, екіншіден, глюкозаның әр түрлі
концентрацияларына аталған мерзімнен кейін
алынған түсті белгілей отырып, қанттың
азаюын Бенедикт тесті арқылы зерттей алады.

Оқушылар топтасып
зерттеу жұымсын
жүргізеді
Қосымша ақпараттарды
қолданып
тапсырмаларды
орындайды
Кітаппен жұмыс
жасайды

Оқушылар жұпта жұмыс істейді және
нұсқауларды сақтай отырып, алынған
нәтижелерді жазады
Оқушылар тәжірибені орындау басталмас
бұрын, 10 см аралықпен түс өзгерісін жазу
үшін кесте дайындаулары керек.

Берілген тапсырманы
зерттеу жұмысын
жасап болып жупта
талқылап кетснеі
толтырады

1 кесте. Түрлі көмірсулардың ерігіштігі
Сынауық
тар №

Сүзілген
сынауықт
ағы түсі
Сүзілмеге
н
сынауықт
ағы түсі
Ерігіштігі

-зерттеу жұмысын жүргізеді
-шыққан өнімдерді атайды

https://youtu.be/
eGHXZdXouRg
?si=1GAq6nV7
95FXUwmN
Қосымша -2

Дескриптор:
-кестені толтыраы.
-нәтижені жазады

Қажетті құрал –
жабдықтар
тізімін
дәптерге
түсіріңіздер
• сынауықтар
• штатив

1
крахма
л

2
глюко
за

3
фрукт
оза

4
сахаро
за

• су моншасы,
600С
• А, В қанттар
ерітіндісі
сынамалары
• Бенедикт
ерітіндісі
• сұйылтылған
тұз қышқылы
• натрий
гидрокарбонат
ы
• тамшуырлар

• дистилденген
су ...........

Сабақтың
соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
8

мин.

Бектіу сұрақтары
Редуцияланатын, редуцияланбайтын
қанттарға қай көмірсулар жатады?
2. Не себепті осылай жіктеледі ?

Оқушылар сабақты
қорытындылау
мақсатныда сұрақтарға
жауап береді

Дескриптор:
-көмірсуларды атайды
-жіктелі себебін түсіндіреді
-әрбір жаупа -1балл

3. Қандай ерітінділер арқылы оларды
анықтауға болады?
4. Не себепті сахароза редуцияланбайтын
қантқа жатады?

Рефлекция
«Mentimeter» интерактивті презентация
арқылы жүргізіледі
Оқушылардың бүгінгі сабақты түсінгенін, ой
қозғалысын саралау мақсатында, не үйренгені
туралы қортынды жасау үшін аяқталмаған
сөйлемдер ұсынады.

Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты,
тақырыбы бойынша өз
ойын айту арқылы
сабаққа қорытынды
жасайды.

«Mentimeter»
интерактивті
презентация
https://www.me
nti.com/w47j3fi
5ry

Сонымен қатар 1-10 балдық жүйе
бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
pdf
08.00.2023
578
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі