|
Бөлім: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
«Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Сапабекова А.С. |
||
|
Күні: |
|
||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды теңсіздіктердің қасиеттері |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану; 6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Жасампаздық пен жаңашылдық айы» Аптаның дәйек сөзі «Жасампаздық-бәрімізге өнеге» |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Ұйым дас тыру |
Сәлемдесу. Сыныптағы білім алушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату. Білім алушыларды түгендеу. Топқа бөлу.
-Жасампаздық-жақсы істерді атқару. Елге, жұртқа жаңа серпіліс беретін идеяларды жүзеге асыру. Жаңа жобаны қолдап, жақсылықтың жаршысы болу. Үй тапсырмасын тексеру. Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді. Ауызша жұмыс: «Миға шабуыл» Өткен сабақтан қайталау сұрақтарын «Дөңгелек әдісі» бойынша беріледі. 1. Санды теңсіздік дегенімз не? 2. a – b айырмасының мәнін табыңдар? 3. a – b айырмасының мәнін 0 санымен салыстырыңдар Бүгін, Санды теңсіздіктер қасиеттері тақырыбын қарастырамыз. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Мұғаліммен амандасу. Бір-біріне жақсы тілектерін білдіру. Үй тапсырмасына жауап береді. Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну. |
Ауызша бағалау «Жақсы», «жарайсың», т.б. 1-балл |
Оқулық Презентация flаppiti |
|
|
Жаңа сабақ |
«төңкерілген сабақ» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабаққа өздері дайындалып келеді. Санды теңсіздіктердің қасиеттері: 1 - қасиет: егер а саны b санынан үлкен, ал b саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады. Егер
а Мысалы, 1)
7 2 – қасиет: Егер тура теңсізідктің екі жақ бөлігіне де бірдей сан қосылса, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9 3)
7,2 +
3
Теңсіздіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты екінші жақ бөлігіне көшіргенде, оның таңбасын қарама-қарсытаңбаға өзгерту керек. 3 – қасиет: а) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей оң санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9
б) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей теріс санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі қарама-қарсы таңбаға өзгертіліп, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9
4 – қасиет: Егер теңсіздік белгілері бірдей тура теңсіздіктер мүшелеп қосылса, онда теңсіздік белгісі қосылғыш теңсіздіктердің белгілеріндей тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы: 1)
5,3 + + 1,5 6,8 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Сабаққа белсенді қатысып отырған білім алушыларды мақтау, мадақтау арқылы бағалау. 1-балл |
презентация |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
«Математикалық диктант» 6 > 5 теңсіздігі берілген 1. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 4 – ті қосыңыз. Ж: 10 > 9; 2. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-2) – ні қосыңыз. Ж: 4 > 3; 5 < 6. 3. Теңсіздіктің екі бөлігінен де 7 – ні азайтыңыз. Ж: -1 > -2; 4. Теңсіздіктің екі бөлігінен де (-6) – ны азайтыңыз. Ж: 12 > 11; 5. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 3 – ті көбейтіңіз. Ж: 18 > 15; 6. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-5) – ті көбейтіңіз. Ж: -30 < -25; 7. Теңсіздіктің екі бөлігін де 2 – ге бөліңіз. Ж: 3 > 2,5; 8. Теңсіздіктің екі бөлігін де (-2) – ге бөліңіз. Ж: -3 < -2,5; Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін әрі қарай топ арасында Деңгейлік тапсырмалар А деңгей №880. Квадраттың қабырғасы 4 см-ден артық, 5 см-ден кем. Квадраттың периметрін бағалаңдар. В деңгейі №886. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып: а) 3а – 5
С деңгейі №900. 2,7
|
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау жүргізіледі
1-балл
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі Адеңгейі-1балл А+В деңгейі-2 балл А+В+С деңгейі-3балл |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|
|
Жеке жұмыс |
№1 Теңсіздіктерді мүшелеп қос және азайт 1) 15 > -7 2) 7 > 5 3) 10 > -8 3 < 7 4 >-1 4 > 1 №2 Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем, ал ені 2см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағала. |
1. Қос теңсіздікті жаза алады 2. Тік төртбұрыштың ауданын табу формуласын біледі 3. Теңсіздіктерді көбейтуді орындайд |
Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп қосып, азайта алады. 1-балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
|
Оқулықтан тапсырма Жұппен жұмыс |
|
|
Дескриптор: теңсіздіктерді мүшелеп қоса алады. 1-балл Дескриптор: теңсіздіктерді мүшелеп көбейте алады. 1-балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
|
Жеке жұмыс |
«Сиқырлы кітапхана»
|
Білім алушы жеке жұмыс жасайды. |
Өзін-өзі бағалайды 1-балл Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп қосып, азайта алады Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп кобейте алады Дескриптор: 1.теңсіздікті бағалай алады |
жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
5 минут |
|
Бағалау:
Кері байланыс: «Білім
кемесі»
Үйге тапсырма. №887 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Білім алушылар тақтаға шығып өздеріне керектігін таңдайды. |
Кері байланыс |
Тақта слайд |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ санды теңсіздіктердің қасиеттері
ҚМЖ санды теңсіздіктердің қасиеттері
|
Бөлім: 6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер |
«Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі» КММ |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Сапабекова А.С. |
||
|
Күні: |
|
||
|
Пән/Сынып: |
Математика, 6 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Санды теңсіздіктердің қасиеттері |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.2.2.5 тура санды теңсіздіктердің қасиеттерін білу және қолдану; 6.2.2.6 теңсіздіктерді қосу, азайту, көбейту және бөлуді түсіну және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Жасампаздық пен жаңашылдық айы» Аптаның дәйек сөзі «Жасампаздық-бәрімізге өнеге» |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 10минут |
Ұйым дас тыру |
Сәлемдесу. Сыныптағы білім алушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату. Білім алушыларды түгендеу. Топқа бөлу.
-Жасампаздық-жақсы істерді атқару. Елге, жұртқа жаңа серпіліс беретін идеяларды жүзеге асыру. Жаңа жобаны қолдап, жақсылықтың жаршысы болу. Үй тапсырмасын тексеру. Үй тапсырмасын қатар отырған оқушылар бір-бірінің дәптерін тексереді. Ауызша жұмыс: «Миға шабуыл» Өткен сабақтан қайталау сұрақтарын «Дөңгелек әдісі» бойынша беріледі. 1. Санды теңсіздік дегенімз не? 2. a – b айырмасының мәнін табыңдар? 3. a – b айырмасының мәнін 0 санымен салыстырыңдар Бүгін, Санды теңсіздіктер қасиеттері тақырыбын қарастырамыз. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
|
Мұғаліммен амандасу. Бір-біріне жақсы тілектерін білдіру. Үй тапсырмасына жауап береді. Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну. |
Ауызша бағалау «Жақсы», «жарайсың», т.б. 1-балл |
Оқулық Презентация flаppiti |
|
|
Жаңа сабақ |
«төңкерілген сабақ» әдісі бойынша оқушылар жаңа сабаққа өздері дайындалып келеді. Санды теңсіздіктердің қасиеттері: 1 - қасиет: егер а саны b санынан үлкен, ал b саны с санынан үлкен болса, онда а саны с санынан үлкен болады. Егер
а Мысалы, 1)
7 2 – қасиет: Егер тура теңсізідктің екі жақ бөлігіне де бірдей сан қосылса, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9 3)
7,2 +
3
Теңсіздіктің бір жақ бөлігіндегі қосылғышты екінші жақ бөлігіне көшіргенде, оның таңбасын қарама-қарсытаңбаға өзгерту керек. 3 – қасиет: а) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей оң санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі өзгертілмей, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9
б) егер тура теңсіздіктің екі жақ бөлігі бірдей теріс санға көбейтілсе және бөлінсе, теңсізідк белгісі қарама-қарсы таңбаға өзгертіліп, тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы, 1)
9
4 – қасиет: Егер теңсіздік белгілері бірдей тура теңсіздіктер мүшелеп қосылса, онда теңсіздік белгісі қосылғыш теңсіздіктердің белгілеріндей тура теңсіздік шығады. Егер
а Мысалы: 1)
5,3 + + 1,5 6,8 |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Сабаққа белсенді қатысып отырған білім алушыларды мақтау, мадақтау арқылы бағалау. 1-балл |
презентация |
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
«Математикалық диктант» 6 > 5 теңсіздігі берілген 1. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 4 – ті қосыңыз. Ж: 10 > 9; 2. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-2) – ні қосыңыз. Ж: 4 > 3; 5 < 6. 3. Теңсіздіктің екі бөлігінен де 7 – ні азайтыңыз. Ж: -1 > -2; 4. Теңсіздіктің екі бөлігінен де (-6) – ны азайтыңыз. Ж: 12 > 11; 5. Теңсіздіктің екі бөлігіне де 3 – ті көбейтіңіз. Ж: 18 > 15; 6. Теңсіздіктің екі бөлігіне де (-5) – ті көбейтіңіз. Ж: -30 < -25; 7. Теңсіздіктің екі бөлігін де 2 – ге бөліңіз. Ж: 3 > 2,5; 8. Теңсіздіктің екі бөлігін де (-2) – ге бөліңіз. Ж: -3 < -2,5; Оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру үшін әрі қарай топ арасында Деңгейлік тапсырмалар А деңгей №880. Квадраттың қабырғасы 4 см-ден артық, 5 см-ден кем. Квадраттың периметрін бағалаңдар. В деңгейі №886. Теңсіздіктердің қасиеттерін пайдаланып: а) 3а – 5
С деңгейі №900. 2,7
|
Оқулықтан тақырыпқа қатысты есептерді шығарады. |
«Басбармақ» әдісімен бағалау жүргізіледі
1-балл
«Басбармақ» әдісімен бағалау алады Жүргізіледі Адеңгейі-1балл А+В деңгейі-2 балл А+В+С деңгейі-3балл |
Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 жыл |
|
|
Жеке жұмыс |
№1 Теңсіздіктерді мүшелеп қос және азайт 1) 15 > -7 2) 7 > 5 3) 10 > -8 3 < 7 4 >-1 4 > 1 №2 Тік төртбұрыштың ұзындығы 4,5 см-ден артық, 6 см-ден кем, ал ені 2см-ден артық, 3,2 см-ден кем. Тік төртбұрыштың ауданын бағала. |
1. Қос теңсіздікті жаза алады 2. Тік төртбұрыштың ауданын табу формуласын біледі 3. Теңсіздіктерді көбейтуді орындайд |
Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп қосып, азайта алады. 1-балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
|
Оқулықтан тапсырма Жұппен жұмыс |
|
|
Дескриптор: теңсіздіктерді мүшелеп қоса алады. 1-балл Дескриптор: теңсіздіктерді мүшелеп көбейте алады. 1-балл |
Оқулық, жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
|
Жеке жұмыс |
«Сиқырлы кітапхана»
|
Білім алушы жеке жұмыс жасайды. |
Өзін-өзі бағалайды 1-балл Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп қосып, азайта алады Дескриптор: 1.теңсіздіктерді мүшелеп кобейте алады Дескриптор: 1.теңсіздікті бағалай алады |
жұмыс дәптері Тақта слайд |
|
5 минут |
|
Бағалау:
Кері байланыс: «Білім
кемесі»
Үйге тапсырма. №887 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Білім алушылар тақтаға шығып өздеріне керектігін таңдайды. |
Кері байланыс |
Тақта слайд |
шағым қалдыра аласыз





















