|
Білім беру ұйымының атауы |
Х.Халиуллин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухамбеткалиева Азатгуль Зулхарнаевна |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи оқиғаларды сараптай отырып, ерте көшпелілердің жауынгерлік тактикасы мен айлакерлігін бағалау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу, қолайлы атмосфера қалыптастыру. Оқушыларды « Flippity» сайты арқылы үш топқа бөлу. 1-топ 2-топ «Полиэн» 3-топ «І Дарий»
Үй тапсырмасын қамтып өту.«wordwall.net» қосымшасының көмегімен үй жұмысын тексеру.
Берілген суреттер негізінде жаңа тақырыпқа шығу.
Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. |
Әр оқушы топқа бөлінеді. Оқу құралын дайындайды.
Әр топ ұяшықтарды таңдап, берілген сұраққа жауап береді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ Тау
«Баскетбол»әдісі |
flippity
Wordwall
|
||
|
Жаңа білім |
1-тапсырма.«Шырақтың ерлігі» тақырыбында видеоролик қосу. Шырақтың ерлігі туралы видеоны көргеннен кейін оқушылардың түсінігін кеңейту және ойландыру үшін келесі сұрақтар қойылады: 1.Видеодағы басты кейіпкер кім, кімдер арасында соғыс болған? 2.Шырақ қандай қиындықтарға тап болды? 3.Парсы әскері неге Шыраққа сеніп, оның артынан ерді? 4.Егер Шырақ парсыларды адастырмаған болса, қандай салдарлар болуы мүмкін еді? 2-тапсырма. Жеке жұмыс.Парсылардың сақтарға жорығы туралы мәтін таратып,«Кім? Қайда? Қашан?» әдісі арқылы оқушылар келесідей сұрақтарға жауап береді. 1.Кім батырлық көрсетті? Кімнің деректерінде Шырақтың ерлігі туралы жазылған? 2.Қайда болған оқиға? 3.Қашан, қай жылы болды? 3-тапсырма Топтық жұмыс. Tarsia Maker әдісі арқылы оқушы сәйкес жауапты тауып, берілген үшбұрышты фигураны шығаруы керек.
|
Дескриптор: -Оқушылар бейнематериалдағы негізгі оқиғаны түсінеді және мазмұнын қысқаша баяндап бере алады. -Шырақтың ерлігінің себептері мен салдарын дұрыс анықтайды. -Парсы әскерінің Шыраққа не үшін сенгенін талдап түсіндіреді. -Шырақтың ерлігі сақтар үшін қандай рөл атқарғанын түсіндіреді. Дескриптор: -Шырақтың батырлығын дұрыс анықтайды және оның ерлігі туралы жазған дереккөздерді атайды. -Оқиғаның қай жерде болғанын дұрыс анықтайды. - Оқиғаның қашан, қай жылы болғанын нақты сипаттайды. Дескриптор: Оқушылар қима қағаздарды сәйкестендіреді. Жауабы:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» |
YouTube
Слайд Таратпа материалдар Оқулық
Tarsia Puzzles
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Тақырыпқа қайта оралып, genially сайты арқылы сабақты қорытындылайды. Жауабы:
Үйге тапсырма: Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары туралы мәлімет жинап келу. |
Оқушылар ақпараттың шындық/жалған екендігін анықтап, сабақты қорытындылайды.Себебін түсіндіреді. |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» |
Genially
|
||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
|
слайд |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ "Сақтар"
ҚМЖ "Сақтар"
|
Білім беру ұйымының атауы |
Х.Халиуллин атындағы ЖОББМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 Сақтар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мухамбеткалиева Азатгуль Зулхарнаевна |
|||||
|
Күні: |
07.02.2025 ж |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 17 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи оқиғаларды сараптай отырып, ерте көшпелілердің жауынгерлік тактикасы мен айлакерлігін бағалау. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақы ты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Сәлемдесу! Оқушыларды түгендеу, қолайлы атмосфера қалыптастыру. Оқушыларды « Flippity» сайты арқылы үш топқа бөлу. 1-топ 2-топ «Полиэн» 3-топ «І Дарий»
Үй тапсырмасын қамтып өту.«wordwall.net» қосымшасының көмегімен үй жұмысын тексеру.
Берілген суреттер негізінде жаңа тақырыпқа шығу.
Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен таныстыру. |
Әр оқушы топқа бөлінеді. Оқу құралын дайындайды.
Әр топ ұяшықтарды таңдап, берілген сұраққа жауап береді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ Тау
«Баскетбол»әдісі |
flippity
Wordwall
|
||
|
Жаңа білім |
1-тапсырма.«Шырақтың ерлігі» тақырыбында видеоролик қосу. Шырақтың ерлігі туралы видеоны көргеннен кейін оқушылардың түсінігін кеңейту және ойландыру үшін келесі сұрақтар қойылады: 1.Видеодағы басты кейіпкер кім, кімдер арасында соғыс болған? 2.Шырақ қандай қиындықтарға тап болды? 3.Парсы әскері неге Шыраққа сеніп, оның артынан ерді? 4.Егер Шырақ парсыларды адастырмаған болса, қандай салдарлар болуы мүмкін еді? 2-тапсырма. Жеке жұмыс.Парсылардың сақтарға жорығы туралы мәтін таратып,«Кім? Қайда? Қашан?» әдісі арқылы оқушылар келесідей сұрақтарға жауап береді. 1.Кім батырлық көрсетті? Кімнің деректерінде Шырақтың ерлігі туралы жазылған? 2.Қайда болған оқиға? 3.Қашан, қай жылы болды? 3-тапсырма Топтық жұмыс. Tarsia Maker әдісі арқылы оқушы сәйкес жауапты тауып, берілген үшбұрышты фигураны шығаруы керек.
|
Дескриптор: -Оқушылар бейнематериалдағы негізгі оқиғаны түсінеді және мазмұнын қысқаша баяндап бере алады. -Шырақтың ерлігінің себептері мен салдарын дұрыс анықтайды. -Парсы әскерінің Шыраққа не үшін сенгенін талдап түсіндіреді. -Шырақтың ерлігі сақтар үшін қандай рөл атқарғанын түсіндіреді. Дескриптор: -Шырақтың батырлығын дұрыс анықтайды және оның ерлігі туралы жазған дереккөздерді атайды. -Оқиғаның қай жерде болғанын дұрыс анықтайды. - Оқиғаның қашан, қай жылы болғанын нақты сипаттайды. Дескриптор: Оқушылар қима қағаздарды сәйкестендіреді. Жауабы:
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап» |
YouTube
Слайд Таратпа материалдар Оқулық
Tarsia Puzzles
|
||
|
Бекіту |
Сабақты қорытындылау. Тақырыпқа қайта оралып, genially сайты арқылы сабақты қорытындылайды. Жауабы:
Үйге тапсырма: Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары туралы мәлімет жинап келу. |
Оқушылар ақпараттың шындық/жалған екендігін анықтап, сабақты қорытындылайды.Себебін түсіндіреді. |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» |
Genially
|
||
|
Кері байланыс |
Кері байланыс
|
Оқушылар сабаққа кері байланыс жасайды |
|
слайд |
||
шағым қалдыра аласыз


























