Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: "Жусан иісі" повесі бойынша
алған әсерін сипаттап, хабарлама
жазу;
Көпшілігі: шығармада көтерілген мәселені
анықтап, сыни хабарлама
жазу;
Кейбір
оқушылар: шығармада көтерілген мәселенің
әлеуметтік рөлі туралы сыни хабарлама
жазу.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Қызығушылықты
ояту.«Қар үйіндісі»
әдісі
«Нағыз адам болу
үшін адам бойындағы үш қасиетті ата».Біріншіден, оқушылар жеке
жауап берулері керек. Кейін жұппен ақылдасып, олардың екі жауабын
бір жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен бірігіп,
үдерісті қайталайды. Осылайша үш жауап бір жауап болып
біріктіріледі. (Жеке, жұппен, топпен
жасайды)
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару.Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
ҚБ «Одағайлар»
әдісі
Оооооо! – тамаша
жауап;
Оййййй! – төмен
жауап
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану.
1-тапсырма. «Конверттегі
сұрақ»
-
Шығарманың «Жусан иісі» деп аталу
себебінтүсіндіріңдер.
-
Аян үшін жусан иісі
ненібілдіреді?
-
Жазушы ойы қандай
депойлайсыңдар?
-
Жусан иісі арқылы автор қандай
ойтастайды?
-
Аян тағдыры қалай болды
депойлайсыңдар?
-
Әңгіменің аяқталуы туралы
ойларыңменбөлісіңдер.
-
Жазушы болсаңдар, әңгімені қалай
аяқтаредіңдер?
Дескриптор
ҚБ
2-тапсырма.
Дифференциациялық
тапсырма:
А деңгейі:
Салыстырыңыз.
«Жусан иісі»
шығармасында соғыс кезіндегі
балалар өмірі, ауыл
тіршілігі қалай суреттелген? Соғыстан кейінгі жағдай қалай
бейнеленген? Салыстырып
талдаңыз.
В деңгейі:
Мінездеу. Шығарма кейіпкерлерінің
іс-әрекетін теріп жазыңдар,оны автор мінездемесімен
салыстырыңдар.
«Т»
кестесі
Кейіпкерлер
іс-әрекеті
|
Автор берген портреттік
мінездеме
|
|
|
С деңгейі:
Жазыңыз. С. Мұратбеов "Жусан иісі" әңгімесінде
көтерілген әлеуметтік мәселеге сыни хабарлама
жазыңыз. Дескриптор:
-
Шығармадағы оқиға
кезеңдерін салыстырады;
-
Кейіпкерлер
іс-әрекетімен мен автор берген портреттік мінездемені
салыстырады;
-
әңгімеде көтерілген
әлеуметтік мәселеге сыни хабарлама
жазады.
ҚБ. «Екі жұлдыз,
бір тілек»
«Автор орындығы».
Үздік жұмыстар оқылады.
|
Оқушылар шығармадан
мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді;
Шығармадан дәлел
келтіреді;
Ой тұжырымдайды
.
Оқушылар саралау
тапсырмасын орындайды.
Шығармадағы оқиға
кезеңдерін салыстырады;
Кейіпкерлер
іс-әрекетімен мен автор берген портреттік мінездемені
салыстырады;
әңгімеде көтерілген
әлеуметтік мәселеге сыни хабарлама
жазады.
|
Смайликтер
ҚБ
|
6-сынып
Қазақ әдебиеті
оқулығы
Оқулықпен
жұмыс
А3 парағы,оқулық,
маркер
стикер
|