Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Физика Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Зулпыхаров А.Т. Сынып: 7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
1.Барлық оқушылар істей алады:Газ қысымының молекулалық құрылымын түсіндіру; 2.Көптеген оқушылар істей алады:Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын келтіріп шығару; 3.Кейбір оқушылар істей алады:Паскаль заңын есеп шығаруда, күнделікті тұрмыста пайдалану; |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Газ қысымының молекулалық құрылымын түсінеді. 2.Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын келтіріп шығара алады. 3.Паскаль заңын есеп шығаруда, күнделікті тұрмыста қолдана алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. 1.Газ неғұрлым үлкен ................. алуға тырысады, ............... де, ................. де сақтамайды, оңай ................... . 2.Сұйық өзі құйылған ыдыстың .................... алады, ................... сақтайды, пішінін ................... , аққыш. 3.Қатты денелер .................... де, .................. сақтайды. 4.Белгілі бір бетке түсетін ............... әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы ................. деп атайды. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәнгілік ел» идеясы: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы тақырыбына баулу, топтық жұмыс және есептер шығару арқылы орындаймыз. |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих- сұйықтар мен газдардағы қысымды анықтаған француз ғалымы Блез Паскаль еңбегімен таныстыру; Математика-есептер шығару (амалдар қолдану); Информатика-ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау; Геометрия- фигуралардың стол үстіне түсіретін қысымдары туралы білімдерін дамыту. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қысым |
|||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. 1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру. «Қол алысу» тренинг оқушылар екі шеңбер жасап орналасады: ішкі және сыртқы. Ішкі шеңбердегі оқушылар сағат тілімен, ал сыртқы шеңбердегі оқушылар сағат тіліне қарама-қарсы секіріп қозғала отырып, бір-біріне осы сабақта сәттілік және белсенділік тілейтіндерін айтады. 2.Топқа геометриялық фигуралар арқылы біріктіреміз. Топ басшысы сайланып алынады.Ол топ мүшелерін сабақ кезеңдерінде дескрипторларға сәйкес бағалап отырады. І топ.Газдар тобы. ІІ топ.Сұйықтықтар тобы. ІІІ топ.Қатты денелер тобы. ІІ.Үй тапсырмасын «Ой ашар» әдісі арқылы бағаланады. Онда деңгейлік тапсырмалар бар.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Жаңа тақырып. ІІ.Топтық жұмыс 1.«Пазлдерді құрастыру» әдісі бойынша оқушылар пазлдерді құрастырады. Пазлдегі сурет бойынша жауап бергенде жаңа тақырып ашылады. 2.«Джигсо» әдісі бойынша оқушыларға мәтін бөліп беріледі.Оқушылар білімді өздігінен игереді және білімдік міндеттерді шешу мақсатында ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді.
А- деңгейі
В- деңгейі
С- деңгейі
|
Жасыл 5-6 ұпай Сары 3-4 ұпай Қызыл 1-2ұпай
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 13 мин |
«Ромбтық жіктелім» әдісі бойынша сабақты пысықтаймыз.Бүнда оқушылар сабақта алған білімдерінің маңыздысынан бастап, маңызы азыға дейін жазып шығады.
P=F/S
S=F/P
F=PS
H/M2
105Па
Па
1кПа=103Па
1М1МПа=106Па
Б.Паскаль
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
|
«Табыс сыры» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдірінің деңгейіне байланысты баспалдақтарға стикерлерді жабыстырады. Сабақ барысында пайдаланған әдістер оқушылардың үлгерімі, қабілеті мен деңгейлеріне қарай тапсырмалар берілді. «Ой ашар» әдісінде деңгейлеріне қарай жауап береді. «Пазлдерді құрастыру» әдісінде барлық оқушылар белсене қатысып жаңа тақырыпты ашады. «Айғақ па, әлде пікір ме? әдісі жаңа тақырыпты жеңіл түсінуге және топқа берілген тапсырмаларға өз ойларын ашық айтып, жауап беруге көмектеседі. Қабілеті жоғары оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ? |
Бағалау кезінде оқушыларға қолдау ретінде қалыптастырушы бағалар белгілер қою мен, смайликтер және бағдаршам әдісімен бағалаймын. |
|
С
абақ
бойынша рефлексия
|
Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Саралау:
Формуланы пайдаланып күрделі есептерді шығарады, есепті түсіндіре алады. оқушылар деңгейлік тапсырманы орындайды
Деңгейлік есептер шешу арқылы саралау қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмалары беріледі.
Дарынды оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды
Қиындық деңгейі әртүрлі есеп шығару қабілеттерін ашу;
Шығармашылық зерттеу тапсырмаларын беру дағдыларын дамыту.
Дарынды және талантты оқушылармен жұмыстар жүргізу
№3 тапсырма
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға дайын суреттер беріледі,олар суреттерге сүйене отырып,тапсырманы біртіндеп орындайды.
Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу.
Формуланы түрлендіре отырып, күрделі есептерді шығара біледі;
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған.
Қабілеті жоғары оқушыларға:
-
Сабақ барысында «Түрлі сұрақтар» оқушылардың ойын дамытуға арналады.
-
Зертханалық жұмыстың қабілетті оқушыларға екі нұсқасы бар, таңдау құқығы бар.
Орта оқушылар:
Мәтінмен жұмыс жасау барысында Борт журналы әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді.
Төмен оқушылар:
Орта деңгейдегі зерханалық жұмыс парағы арқылы барынша қолдау көрсетемін
Ауаның
Ауаның қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін балалар ойнайтын резенке шарды, қолдопты бақылау айғақ па, әлде пікір ме?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. 7 сынып
ҚМЖ. Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. 7 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: Физика Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Зулпыхаров А.Т. Сынып: 7 Қатысушылар саны: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұйықтар мен газдардағы қысым. Паскаль заңы. |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
7.3.1.4 газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру; 7.3.1.5 сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
1.Барлық оқушылар істей алады:Газ қысымының молекулалық құрылымын түсіндіру; 2.Көптеген оқушылар істей алады:Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын келтіріп шығару; 3.Кейбір оқушылар істей алады:Паскаль заңын есеп шығаруда, күнделікті тұрмыста пайдалану; |
|||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.Газ қысымының молекулалық құрылымын түсінеді. 2.Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын келтіріп шығара алады. 3.Паскаль заңын есеп шығаруда, күнделікті тұрмыста қолдана алады. |
|||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылым дағдыларын арттыру. 1.Газ неғұрлым үлкен ................. алуға тырысады, ............... де, ................. де сақтамайды, оңай ................... . 2.Сұйық өзі құйылған ыдыстың .................... алады, ................... сақтайды, пішінін ................... , аққыш. 3.Қатты денелер .................... де, .................. сақтайды. 4.Белгілі бір бетке түсетін ............... әрекетінің нәтижесін сипаттайтын шаманы ................. деп атайды. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
|
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәнгілік ел» идеясы: Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы тақырыбына баулу, топтық жұмыс және есептер шығару арқылы орындаймыз. |
|||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Тарих- сұйықтар мен газдардағы қысымды анықтаған француз ғалымы Блез Паскаль еңбегімен таныстыру; Математика-есептер шығару (амалдар қолдану); Информатика-ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау; Геометрия- фигуралардың стол үстіне түсіретін қысымдары туралы білімдерін дамыту. |
|||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Қысым |
|||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
І.Ұйымдастыру кезеңі. 1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру. «Қол алысу» тренинг оқушылар екі шеңбер жасап орналасады: ішкі және сыртқы. Ішкі шеңбердегі оқушылар сағат тілімен, ал сыртқы шеңбердегі оқушылар сағат тіліне қарама-қарсы секіріп қозғала отырып, бір-біріне осы сабақта сәттілік және белсенділік тілейтіндерін айтады. 2.Топқа геометриялық фигуралар арқылы біріктіреміз. Топ басшысы сайланып алынады.Ол топ мүшелерін сабақ кезеңдерінде дескрипторларға сәйкес бағалап отырады. І топ.Газдар тобы. ІІ топ.Сұйықтықтар тобы. ІІІ топ.Қатты денелер тобы. ІІ.Үй тапсырмасын «Ой ашар» әдісі арқылы бағаланады. Онда деңгейлік тапсырмалар бар.
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Жаңа тақырып. ІІ.Топтық жұмыс 1.«Пазлдерді құрастыру» әдісі бойынша оқушылар пазлдерді құрастырады. Пазлдегі сурет бойынша жауап бергенде жаңа тақырып ашылады. 2.«Джигсо» әдісі бойынша оқушыларға мәтін бөліп беріледі.Оқушылар білімді өздігінен игереді және білімдік міндеттерді шешу мақсатында ынтымақтасып жұмыс істеуге үйренеді.
А- деңгейі
В- деңгейі
С- деңгейі
|
Жасыл 5-6 ұпай Сары 3-4 ұпай Қызыл 1-2ұпай
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 13 мин |
«Ромбтық жіктелім» әдісі бойынша сабақты пысықтаймыз.Бүнда оқушылар сабақта алған білімдерінің маңыздысынан бастап, маңызы азыға дейін жазып шығады.
P=F/S
S=F/P
F=PS
H/M2
105Па
Па
1кПа=103Па
1М1МПа=106Па
Б.Паскаль
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
|
«Табыс сыры» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдірінің деңгейіне байланысты баспалдақтарға стикерлерді жабыстырады. Сабақ барысында пайдаланған әдістер оқушылардың үлгерімі, қабілеті мен деңгейлеріне қарай тапсырмалар берілді. «Ой ашар» әдісінде деңгейлеріне қарай жауап береді. «Пазлдерді құрастыру» әдісінде барлық оқушылар белсене қатысып жаңа тақырыпты ашады. «Айғақ па, әлде пікір ме? әдісі жаңа тақырыпты жеңіл түсінуге және топқа берілген тапсырмаларға өз ойларын ашық айтып, жауап беруге көмектеседі. Қабілеті жоғары оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз ? |
Бағалау кезінде оқушыларға қолдау ретінде қалыптастырушы бағалар белгілер қою мен, смайликтер және бағдаршам әдісімен бағалаймын. |
|
С
абақ
бойынша рефлексия
|
Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге? |
Саралау:
Формуланы пайдаланып күрделі есептерді шығарады, есепті түсіндіре алады. оқушылар деңгейлік тапсырманы орындайды
Деңгейлік есептер шешу арқылы саралау қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмалары беріледі.
Дарынды оқушылар «С» деңгейлік тапсырманы орындайды
Қиындық деңгейі әртүрлі есеп шығару қабілеттерін ашу;
Шығармашылық зерттеу тапсырмаларын беру дағдыларын дамыту.
Дарынды және талантты оқушылармен жұмыстар жүргізу
№3 тапсырма
Қосымша көмек көрсету үшін оқушыларға дайын суреттер беріледі,олар суреттерге сүйене отырып,тапсырманы біртіндеп орындайды.
Қабілеті жоғары оқушылар салыстыру, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу.
Формуланы түрлендіре отырып, күрделі есептерді шығара біледі;
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған.
Қабілеті жоғары оқушыларға:
-
Сабақ барысында «Түрлі сұрақтар» оқушылардың ойын дамытуға арналады.
-
Зертханалық жұмыстың қабілетті оқушыларға екі нұсқасы бар, таңдау құқығы бар.
Орта оқушылар:
Мәтінмен жұмыс жасау барысында Борт журналы әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді.
Төмен оқушылар:
Орта деңгейдегі зерханалық жұмыс парағы арқылы барынша қолдау көрсетемін
Ауаның
Ауаның қысымды барлық жаққа бірдей жеткізетінін балалар ойнайтын резенке шарды, қолдопты бақылау айғақ па, әлде пікір ме?
шағым қалдыра аласыз
























