Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұрыптау әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұрыптау алгоритмдерінің негіздері мен оларды қолдануды түсіндіру; Әртүрлі сұрыптау әдістерін қарастыру және оларды практикада қолдануды үйрету; Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін арттыру және алгоритмдерді тиімді қолдану жолдарын меңгерту. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау Сұрақ-жауап әдісі: - Сұрыптау дегеніміз не? Есіңізде болсын! - Сіз қандай сұрыптау әдістерімен таныссыз? - Бағдарламалауда сұрыптаудың маңыздылығы қандай? «Портфель» әдісі Оқушыларға осы тақырып бойынша білетіндерінің барлығын "жинау" ұсынылады (жеке ұғымдарды да, тұтас сөйлемдерді де қолдануға болады) Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Оқушыларға осы тақырып бойынша білетіндерін атайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру Видеоны қарау Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды Білімді бекіту. 1-тапсырма. A=[0,9,2,4] массивы берілген. Берілген массив үшін таңдау бойынша сұрыптауды пайдаланып өсу ретімен сұрыпта және кестені толтыр.
2-тапсырма. массив берілген [4, 7, 2, 1, 9]. Әр итерацияға таңдау арқылы сұрыптау қадамдарын жаз.
Сергіту сәті.
3-тапсырма. сұрыптау кему бойынша жүзеге асырылуы үшін алгоритмнің үзіндісінде нені өзерту керек? for i in range(n-1): for j in range(n-i-1): if a[j] > a[j+1]: a[j], a[j*1]=a[j*1], a[j] 4-тапсырма. A=[8,2,5,3,10] массивтің көпіршікті сұрыптау әдісімен өсу реті бойынша сұрыптайтын бағдарлама жаз.
|
Видеоны қарайды, мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, жұппен жұмыс жасайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: Дескриптор - сұрыптау анықтамасын белгілейді Дескриптор: - сұрыптау нәтижесін жазады - сұрыптау нәтижесін жазады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - программа кодын түзетіп жазады Дескриптор: - программа кодын жазады, нәтижесін анықтайды
|
ФБ |
Презентация, Оқулық https://youtu.be/iQSzTV-Ny-A Жұмыс парағы, оқулық
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: Мәселелерді шешу үшін сұрыптау әдістерін қалай дұрыс қолдануға болады Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Сұрыптау әдістері
ҚМЖ. Сұрыптау әдістері
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Алгоритмдеу және программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып:10ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Сұрыптау әдістері |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ұрыптау алгоритмдерінің негіздері мен оларды қолдануды түсіндіру; Әртүрлі сұрыптау әдістерін қарастыру және оларды практикада қолдануды үйрету; Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін арттыру және алгоритмдерді тиімді қолдану жолдарын меңгерту. |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
1) Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу. 2) Сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера құру. Оқушылар сыныптас көршісінің жағымды, жақсы қасиеттерін атап өтеді. 3) Үй тапсырмасын тексеру. Өткен тақырыпты қайталау Сұрақ-жауап әдісі: - Сұрыптау дегеніміз не? Есіңізде болсын! - Сіз қандай сұрыптау әдістерімен таныссыз? - Бағдарламалауда сұрыптаудың маңыздылығы қандай? «Портфель» әдісі Оқушыларға осы тақырып бойынша білетіндерінің барлығын "жинау" ұсынылады (жеке ұғымдарды да, тұтас сөйлемдерді де қолдануға болады) Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары тұжырымдалады |
Балалар сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады Оқушыларға осы тақырып бойынша білетіндерін атайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру Видеоны қарау Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды Білімді бекіту. 1-тапсырма. A=[0,9,2,4] массивы берілген. Берілген массив үшін таңдау бойынша сұрыптауды пайдаланып өсу ретімен сұрыпта және кестені толтыр.
2-тапсырма. массив берілген [4, 7, 2, 1, 9]. Әр итерацияға таңдау арқылы сұрыптау қадамдарын жаз.
Сергіту сәті.
3-тапсырма. сұрыптау кему бойынша жүзеге асырылуы үшін алгоритмнің үзіндісінде нені өзерту керек? for i in range(n-1): for j in range(n-i-1): if a[j] > a[j+1]: a[j], a[j*1]=a[j*1], a[j] 4-тапсырма. A=[8,2,5,3,10] массивтің көпіршікті сұрыптау әдісімен өсу реті бойынша сұрыптайтын бағдарлама жаз.
|
Видеоны қарайды, мұғалімнің ақпаратын тыңдайды, жұппен жұмыс жасайды Жұмыс парағы бойынша тапсыпмаларды орындайды: Дескриптор - сұрыптау анықтамасын белгілейді Дескриптор: - сұрыптау нәтижесін жазады - сұрыптау нәтижесін жазады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - программа кодын түзетіп жазады Дескриптор: - программа кодын жазады, нәтижесін анықтайды
|
ФБ |
Презентация, Оқулық https://youtu.be/iQSzTV-Ny-A Жұмыс парағы, оқулық
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Үй тапсырмасы: Мәселелерді шешу үшін сұрыптау әдістерін қалай дұрыс қолдануға болады Рефлексия. - нені білді, нені үйренді - не түсініксіз қалды - немен жұмыс жасау қажет |
Ү/т жазады. Өз жұмыстарын бағалайды |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз















