|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Қазақстан қорықтары |
|||||
|
Күні : 10.12.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Евжанова А.Б. |
|||||
|
Сынып: 6 А, Б |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты аялайық |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу; 6.5.1.5 етістіктің шақтарының (ауыспалы осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Етістіктің келер шағының және теңеудің жасалу жолын білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Түгендеу Сабаққа дайындығын қадағалау Өткенді қайталау сұрақ жауап әдісі арқылы
-Өткен сабақта не туралы әңгімеледік?
1.Ақсу Жабағылы қай облыста орналасқан? 2.Батыс Тянь-Шань тауының 850 шаршы метр аумағын қандай қорық алып жатыр? 3.Ақсу-Жабағылы қорығында өсімдіктердің неше түрі кездеседі? 4. Ақмола облысында қандай көлдер бар?
5. Ақмола аймағында орманды
алқап қанша
пайыз құрайды? 7.Қорғалжың қорығында неше су құстарды кездеседі?
Үй тапсырмасын сұрау
|
Өздерінің көңіл-күйлерін айтып, тілектерін айтады Қорықтар туралы білгенін айтып береді Үйде дайындаған тапсырманы айтып береді (Табиғатты аялау туралы 75 бет) Мәтіннің мазмұнын кезеңімен толығымен айтып беру;
|
Қолпаштау Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
слайдтар https://virbo.wondershare.com/app/talkingphoto/video
интербелсенді тақта
|
||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
Мәтіналды жұмыс Тыңдалым Оқылым Жазылым Айтылым |
Сөздік диктант Қорығ+ы+нда Клуб+ы+нда Кубог+ы+нда Тіршіліг+і+нде Бар+а+мын Бастал+а+ды Кездес+е+ді Жаямын Құямын Қоямын Естиді Ренжисің Бүгін сабақта Теңеу - заттың, құбылыстың ерекше белгілерін, қасиетін, сапасын көрсетпей-ақ, оны басқа затпен,құбылыспен салыстыра суреттеу. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары арқылы, "секілді, сияқты" деген шылаулармен, "ұқсап, құсап " деген сөздер арқылы жасалады. Мысалы: Абайдың "Жазғытұры" өлеңінде: Жазғытұрғы қалмайды қыстың сызы, Масатындай құлпырар жердің жүзі. Жан-жануар,адамзат анталаса, Ата-анадай елжірер күннің көзі.
Эпитет (грек. epіtheton – қосымша) – заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз. Эпитет көбінесе сын есім, үстеу, зат есім, етістіктен жасалады. үстеу (қатты сүю), зат есім (көңілді шу), сандық (екінші өмір). Шын мәнінде, «эпитет» терминінің көптеген анықтамалары бар. Кең мағынада бұл объектіні анықтайтын және оның тән белгілерін сипаттайтын кез келген сөз. Мысалы: «көк аспан», «жылы таң». 7 Жердей Елдей Жібектей қымбат арыстандай айбатты алтындай жұмсақ |
Сөздерді Жазады, түбір мен қосымшаларды белгілейді 4 балл Кейінді ықпал Келер шақ көсемшенің жұрнағы -а Я И Ережелерді оқиды талқылайды Мақал-мәтелдеоді толықтырады Теңеуді табады 3 балл Сөз тіркестерді құрастырада 3 балл әр сөз т үшін |
Жарайсыңдар!!!
Тамаша!
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -
-
Тамаша! Жарайсың!
|
Суреттер
Тақта
https://www.plickers.com/seteditor/670d60db552a5a662ea8874c Слайд
Жұмыс парақшасы |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7-тапсырма 76 бет нақыл сөздерді жаттау |
|
||||
|
Кері
байланыс |
“Екі жұлдыз, бір тілек” стратегиясы * |
|
||||
|
Бағалау |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. 1 тапсырма – 5 балл 2 тапсырма-5 балл |
|||||
Қорығ+ы+нда
Клуб+ы+нда
Кубог+ы+нда
Тіршіліг+і+нде
Бар+а+мын
Бастал+а+ды
Кездес+е+ді
Жа+я+мын жаю
Құ+я+мын құю
Қо+я+мын қою
Ест+и+ді есту
Ренж+и+сің ренжу
Бүгін сабақта
Теңеу - заттың, құбылыстың ерекше белгілерін, қасиетін, сапасын көрсетпей-ақ, оны басқа затпен,құбылыспен салыстыра суреттеу. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары арқылы, "секілді, сияқты" деген шылаулармен, "ұқсап, құсап " деген сөздер арқылы жасалады. Мысалы: Абайдың "Жазғытұры" өлеңінде:Жазғытұрғы қалмайды қыстың сызы,
Масатындай құлпырар жердің жүзі.
Жан-жануар,адамзат анталаса,
Ата-анадай елжірер күннің көзі.
Эпитет (грек. epіtheton – қосымша) – заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз.
Эпитет көбінесе сын есім, үстеу, зат есім, етістіктен жасалады.
үстеу (қатты сүю),
зат есім (көңілді шу),
сандық (екінші өмір).
Шын мәнінде, «эпитет» терминінің көптеген анықтамалары бар. Кең мағынада бұл объектіні анықтайтын және оның тән белгілерін сипаттайтын кез келген сөз. Мысалы: «көк аспан», «жылы таң».
Сөздерді сәйкестендіру
Жібектей қымбат
арыстандай айбатты
алтындай жұмсақ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Табиғатты аялайық
ҚМЖ Табиғатты аялайық
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: Қазақстан қорықтары |
|||||
|
Күні : 10.12.2024 |
Педагогтің аты-жөні: Евжанова А.Б. |
|||||
|
Сынып: 6 А, Б |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты аялайық |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу, эпитет сөздерін қолданып жазу; 6.5.1.5 етістіктің шақтарының (ауыспалы осы шақ) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Етістіктің келер шағының және теңеудің жасалу жолын білу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы (5 минут) |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Түгендеу Сабаққа дайындығын қадағалау Өткенді қайталау сұрақ жауап әдісі арқылы
-Өткен сабақта не туралы әңгімеледік?
1.Ақсу Жабағылы қай облыста орналасқан? 2.Батыс Тянь-Шань тауының 850 шаршы метр аумағын қандай қорық алып жатыр? 3.Ақсу-Жабағылы қорығында өсімдіктердің неше түрі кездеседі? 4. Ақмола облысында қандай көлдер бар?
5. Ақмола аймағында орманды
алқап қанша
пайыз құрайды? 7.Қорғалжың қорығында неше су құстарды кездеседі?
Үй тапсырмасын сұрау
|
Өздерінің көңіл-күйлерін айтып, тілектерін айтады Қорықтар туралы білгенін айтып береді Үйде дайындаған тапсырманы айтып береді (Табиғатты аялау туралы 75 бет) Мәтіннің мазмұнын кезеңімен толығымен айтып беру;
|
Қолпаштау Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
слайдтар https://virbo.wondershare.com/app/talkingphoto/video
интербелсенді тақта
|
||
|
Сабақтың ортасы (6-37 минут)
Мәтіналды жұмыс Тыңдалым Оқылым Жазылым Айтылым |
Сөздік диктант Қорығ+ы+нда Клуб+ы+нда Кубог+ы+нда Тіршіліг+і+нде Бар+а+мын Бастал+а+ды Кездес+е+ді Жаямын Құямын Қоямын Естиді Ренжисің Бүгін сабақта Теңеу - заттың, құбылыстың ерекше белгілерін, қасиетін, сапасын көрсетпей-ақ, оны басқа затпен,құбылыспен салыстыра суреттеу. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары арқылы, "секілді, сияқты" деген шылаулармен, "ұқсап, құсап " деген сөздер арқылы жасалады. Мысалы: Абайдың "Жазғытұры" өлеңінде: Жазғытұрғы қалмайды қыстың сызы, Масатындай құлпырар жердің жүзі. Жан-жануар,адамзат анталаса, Ата-анадай елжірер күннің көзі.
Эпитет (грек. epіtheton – қосымша) – заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз. Эпитет көбінесе сын есім, үстеу, зат есім, етістіктен жасалады. үстеу (қатты сүю), зат есім (көңілді шу), сандық (екінші өмір). Шын мәнінде, «эпитет» терминінің көптеген анықтамалары бар. Кең мағынада бұл объектіні анықтайтын және оның тән белгілерін сипаттайтын кез келген сөз. Мысалы: «көк аспан», «жылы таң». 7 Жердей Елдей Жібектей қымбат арыстандай айбатты алтындай жұмсақ |
Сөздерді Жазады, түбір мен қосымшаларды белгілейді 4 балл Кейінді ықпал Келер шақ көсемшенің жұрнағы -а Я И Ережелерді оқиды талқылайды Мақал-мәтелдеоді толықтырады Теңеуді табады 3 балл Сөз тіркестерді құрастырада 3 балл әр сөз т үшін |
Жарайсыңдар!!!
Тамаша!
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -
-
Тамаша! Жарайсың!
|
Суреттер
Тақта
https://www.plickers.com/seteditor/670d60db552a5a662ea8874c Слайд
Жұмыс парақшасы |
||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 7-тапсырма 76 бет нақыл сөздерді жаттау |
|
||||
|
Кері
байланыс |
“Екі жұлдыз, бір тілек” стратегиясы * |
|
||||
|
Бағалау |
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. 1 тапсырма – 5 балл 2 тапсырма-5 балл |
|||||
Қорығ+ы+нда
Клуб+ы+нда
Кубог+ы+нда
Тіршіліг+і+нде
Бар+а+мын
Бастал+а+ды
Кездес+е+ді
Жа+я+мын жаю
Құ+я+мын құю
Қо+я+мын қою
Ест+и+ді есту
Ренж+и+сің ренжу
Бүгін сабақта
Теңеу - заттың, құбылыстың ерекше белгілерін, қасиетін, сапасын көрсетпей-ақ, оны басқа затпен,құбылыспен салыстыра суреттеу. Теңеу -дай, -дей, -тай, -тей жұрнақтары арқылы, "секілді, сияқты" деген шылаулармен, "ұқсап, құсап " деген сөздер арқылы жасалады. Мысалы: Абайдың "Жазғытұры" өлеңінде:Жазғытұрғы қалмайды қыстың сызы,
Масатындай құлпырар жердің жүзі.
Жан-жануар,адамзат анталаса,
Ата-анадай елжірер күннің көзі.
Эпитет (грек. epіtheton – қосымша) – заттың, яки құбылыстың ерекшелігін, сыр-сипатын бейнелі түрде танытатын поэтикалық және стилистикалық ұғым, экспрессивті айқындаушы сөз.
Эпитет көбінесе сын есім, үстеу, зат есім, етістіктен жасалады.
үстеу (қатты сүю),
зат есім (көңілді шу),
сандық (екінші өмір).
Шын мәнінде, «эпитет» терминінің көптеген анықтамалары бар. Кең мағынада бұл объектіні анықтайтын және оның тән белгілерін сипаттайтын кез келген сөз. Мысалы: «көк аспан», «жылы таң».
Сөздерді сәйкестендіру
Жібектей қымбат
арыстандай айбатты
алтындай жұмсақ
шағым қалдыра аласыз


тапсырма













