Пән мұғалімі: Жусупова Альбина
Аязбаевна
|
8 сынып
география
|
Тақырыбы
|
Тянь – Шань
|
Мақсаты
|
Тянь – Шань тауының ерекшеліктеріне сипаттама
беру
|
Жалпы мақсат
|
Оқушыларды тақырыптық карталарды салыстыра отырып
Қазақстанда табиғат зоналарының қалыптасу жағдайын өздіктерінен
анықтауға дағдыландыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Өз
ойларын еркін жеткізуге тырысады, бір – біріне өзара көмектеседі,
бірін – бірі қолдай білуге үйренеді
|
7
модульдің
қолданылуы
|
АКТ, «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету»,
«Оқытуды басқару және көшбасшылық»
|
Қолданылатын әдіс -
тәсілдер
|
СТО
стратегиясы, «өзара оқыту стратегиясы, «лабиринт» әдісі, «Венн
диаграммасы, «бес жолды
өлең»әдісі
|
Қолданылатын
ресурстар
|
Қазақстанның физикалық картасы,өсімдіктер мен
жануарлар суреттері, кескін карта, интерактивті тақта, компьютер,
видеоролик
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Тренинг
|
Сәлемдесу әр оқушы өз орнына
отырып
Сабаққа
дайындалады.
Сынып оқушыларына жағымды ахуал
туғызу
Түгелдеу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс
әрекеті
|
Оқушылардың іс -
әрекеті
|
Білім
Қызығушылықтарын
ояту
|
Қазақстан дүркін жеңімпаздардың
фотолары арқылы топқа бөліну
Үй
тапсырмасы бойынша ой қозғау сұрақтарын
беру
|
Фотолар арқылы топқа бөледі, топ
басшыларын сайлайды
Ой
қозғау сұрақтарын қояды
|
Қазақстанның дүркін жеңімпаздарының
фотолары арқылы топқа бөлінеді, топ басшысы
сайланады
Сұрақтарға жауап береді, өз ойларын еркін
жеткізеді.
|
Түсіну
|
1. Картадан түсіндіру
шолу
2.Видеоролик
3.
«Өзара оқыту» стратегиясын
|
Картадан түсіндіріп,
көрсетеді.
Тянь – Шань тауы туралы видеоролик
көрсетеді
Оқулық бойынша мәтін бөлініп
беріледі
|
Картаға назарлары
ауады.
Видеоролик
көреді.
Мазмұнын түсініп, талқылап, постерге салып
қорғайды
|
Қолдану
|
«Лабиринт» әдісі арқылы жаңа сабақ бойынша
білімдерін тексеру
|
Жаңа тақырып бойынша «Лабиринт» тапсырмаларын
топтарға береді
|
«Лабиринт» әдісінде оқушылар түсініктерге ия
немесе жоқ жауаптары арқылы лабиринттен шығу жолын іздеп,
тапсырмаларды орындайды
|
Сергіту сәті
|
Қимыл қозғалыс биін
билеу
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Қимыл қозғалыс биін
билейді
|
Талдау
|
«Венн диаграммасы» арқылы Тянь – Шаньның
солтүстік және батыс жоталарын дәптерге салыстыру
жасау
|
Топтарға солтүстік жота мен батыс жотаны
салыстыруға бағыт береді
|
Топтар солтүстік жоталар мен батыс жоталарды Венн
диаграммасы арқылы дәптерлеріне
салыстырады.
|
Жинақтау
|
«бес жолды өлең» әдісі арқылы білімдерін
қорыту
|
Жаңа сабақ бойынша білімдерін
қортындылайды
|
Жаңа сабақ бойынша әр топ бес жолды өлең ойлап
шығарады, топ басшылары оқиды
|
Бағалау
|
Өзін – өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау
парақшалары
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату.
Бағалау бойынша мұғалім өз ұсынысын
айтады
|
Өзін – өзі, топпен бағалайды, топ басшысы
бағалаудың әділдігін қадағалайды
|
Рефлексия
|
Стикерлерді
толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді
толтыру
|