Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика |
Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров Алмас Тынышбаевич |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.10 – масса,салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Масса,салмақ және ауырлық күші жайлы мағлұмат беру Оқушылардың басым бөлігі:. Масса, салмақ және ауырлық күшін ұғымдырының бір-бірінен айырмашылығын ажырату. Кейбір оқушылар : Масса, салмақ және ауырлық күшін тәжірибеде орындай алу, күрделі есептерді шығару. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Салмақ – бұл ............... шама. Ауырлық күші – ................... болып табылады. Ауырлық күші ........................ әрпімен белгіленеді. Ауырлық күшінің өлшем бірлігі ......................... Салмақ........................ әрпімен белгіленеді.
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы – еңбекке, шығармашылық өсуіне, ортамен ынтымақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика – есептер шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану); Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.
|
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
күш |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1. Ұйымдастыру :Сәлемдесу,оқушылрды түгендеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. «Күн шуағы» әдісі. Күн шуағын шашады,бүкіл сыныпқа..Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды сөздер айтады. 1.2 Топқа біріктіру «Физикалық шамалармен үш топқа бірігеді» I топ - Масса II топ – Салмақ III топ – Ауырлық күші II. Үй тапсырмасын қайталау Үй тапсырмасын сұрауда Веер» (Желпіуіш) әдісі Өткен тақырыпты алған білімін пысықтайды.Ойлау дағдысын дамытады. (сұрақ-жауап)(алдынғы тақырыптан сұрақтарды желпуішке жазады,үш топ бір-біріне желпуішін ауыстырып сұрақтарға жауап береді.) Қалыптастырушы бағалау
|
Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар А4 парақшасы
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (13 мин) |
II. Жаңа сабақ Топтық жұмыс «Көршіңе әңгімелеп бер» I топ – Тартылыс құбылысы.Бүкіләлемдік тартылыс заңы. II топ – Ауырлық күші.Басқа планеталардағы ауырлық күші. III топ- Дененің салмағы.Салмақсыздық. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеруге және оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушылардың сөйлеу, тыңдау, айту дағдысы дамиды. · сұрақ қойылады, ойластыруға уақыт беріледі · одан кейін оқушылар өз ойларын көршілерімен бөліседі. ·оқушылар жаңа тақырыпты айтады және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтады. Жаңа тақырыпты пысықтауға сұрақтар.(дәптермен жұмыс) 1. Ауырлық күші дегеніміз не және формуласына түсінік бер. 2. Салмақ дегеніміз не және формуласына түсінік бер 3. Масса,салмақ және ауырлық күші білу біздің өміріміз үшін маңызы неде? Қалыптастырушы бағалау - Мадақтау сөздер |
Оқулық, маркер, стикер дәптер |
|||||||||||||||||||||
|
(7 мин) |
III. «Есептер қонақта» әдісі. Топтық жұмыс Қызығушылықты оятады, есептер шығарады. 12 жаттығу I топ – №1,3 есептер II топ – №2,5 есептер II I. топ- №6,7 есептер
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.
|
|||||||||||||||||||||
|
(13 мин) |
IV саралау тапсырмалары
С) деңгейі Тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару №1 Кірпіштің ұзындығы 23 см, ені 11,5см, биіктігі 7,5 см болса, оның салмағы қанша? (тығыздығы 1800 кг/м3) №2 Бір заттың салмағы,Жермен салыстырғанда Айда 6 есе аз екені белгілі.Спортшы жерден салмағы 1000Н болатын штангіні көтерсе, Айда қандай салмақты штангіні көтере алар еді? (1000Н,600кг)
«Он сұрақ» пысықтауға арналған сұрақтар (оқушылардың бүгінгі тақырыптан алған білімдерін тексеру) Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады 1.Латынның «gravitas»қандай сөзден шыққан......... ) не деп аталады. * (тартылыс)(Өзара әркеттесу 2.Бүкіл әлемдік тартылыс заңын тұжырымдаған ғалым (Ньютон)* 3.Дененің массасы неғұрлым аз болса,оның тартылыс күші соғұрлым...........болады.(әлсіз)* 4.Өзара әректтесетін денелердің массалары неғұрлым үлкен болса,олардың арасындағы тартылыс күші де......болады (соғұрлым көп )* 5.Ауырлық күші деп нені айтамыз?* 6 Ауырлық күшін қандай әріппен белгілейді?* 7.Ол қалай қарай бағытталады (төмен қарай)* 8. Ауырлық күшінің өлшем бірлігі? (Н)* 9. g тұрақты шамасы (9,8 Н/кг)* 10.Салмақ дегеніміз не?* |
ғ |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
«Тау шыңы» кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?
Масса,салмақ және ауырлық күшінің мағынасын түсіндім/ түсіне алмадым. Масса,салмақ және ауырлық күшінің формуласына есептер шығара алдым/ формула түрлендіре алмадым.
- Масса,салмақ және ауырлық күшін анықтау қызықты/ қызықсыз болды.
Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: 128 беттегі Практикалық тапсырмасын орындаңдар?
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған. «Веер» әдісінде сұрақтар жазылады. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеруге және оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.Оқушылардың сөйлеу,тыңдау,айту дағдысы дамиды. Оқушылар жаңа тақырыпты айтады және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтады. Жаңа тақырыпты пысықтауға сұрақтар.(дәптермен жұмыс) Кейбір оқушылар кластер құрастырып, формуланы пайдаланып есептер шығара алады. Қабілеті жоғары оқушылар формуланы түрлендіріп күрделі есептер шығара алады және қорытынды жасай алады. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп, қолдау көрсету үшін смайликтер, бағдаршам және ұпайлар қою арқылы бағалаймын. Кері байланыс: «Тау шыңы» оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерінің деңгейіне байланысты биіктіктерге стикерлерді жапсырады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Талантты және дарынды балалар үшін күрделі есеп беру, үлгерімі нашар оқушыларға қарапайым есеп беру, жас ерекшеліктеріне сай есептерді шығарту |
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ. 7 сынып.
ҚМЖ. Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ. 7 сынып.
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пәні: физика |
Мектеп: Х.Доспанова №28 ЖББМ КММ |
||||||||||||||||||||||
|
Күні: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мұғалімнің аты жөні: Зулпыхаров Алмас Тынышбаевич |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ |
||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.10 – масса,салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Масса,салмақ және ауырлық күші жайлы мағлұмат беру Оқушылардың басым бөлігі:. Масса, салмақ және ауырлық күшін ұғымдырының бір-бірінен айырмашылығын ажырату. Кейбір оқушылар : Масса, салмақ және ауырлық күшін тәжірибеде орындай алу, күрделі есептерді шығару. |
||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру. Арнайы пәндік лексика мен терминалогия: Салмақ – бұл ............... шама. Ауырлық күші – ................... болып табылады. Ауырлық күші ........................ әрпімен белгіленеді. Ауырлық күшінің өлшем бірлігі ......................... Салмақ........................ әрпімен белгіленеді.
|
||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Жалпыға бірдей еңбек қоғамы – еңбекке, шығармашылық өсуіне, ортамен ынтымақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу. |
||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика – есептер шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану); Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.
|
||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
күш |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 мин) |
I.Ұйымдастыру кезеңі 1. Ұйымдастыру :Сәлемдесу,оқушылрды түгендеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. «Күн шуағы» әдісі. Күн шуағын шашады,бүкіл сыныпқа..Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды сөздер айтады. 1.2 Топқа біріктіру «Физикалық шамалармен үш топқа бірігеді» I топ - Масса II топ – Салмақ III топ – Ауырлық күші II. Үй тапсырмасын қайталау Үй тапсырмасын сұрауда Веер» (Желпіуіш) әдісі Өткен тақырыпты алған білімін пысықтайды.Ойлау дағдысын дамытады. (сұрақ-жауап)(алдынғы тақырыптан сұрақтарды желпуішке жазады,үш топ бір-біріне желпуішін ауыстырып сұрақтарға жауап береді.) Қалыптастырушы бағалау
|
Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар А4 парақшасы
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (13 мин) |
II. Жаңа сабақ Топтық жұмыс «Көршіңе әңгімелеп бер» I топ – Тартылыс құбылысы.Бүкіләлемдік тартылыс заңы. II топ – Ауырлық күші.Басқа планеталардағы ауырлық күші. III топ- Дененің салмағы.Салмақсыздық. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеруге және оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады. Оқушылардың сөйлеу, тыңдау, айту дағдысы дамиды. · сұрақ қойылады, ойластыруға уақыт беріледі · одан кейін оқушылар өз ойларын көршілерімен бөліседі. ·оқушылар жаңа тақырыпты айтады және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтады. Жаңа тақырыпты пысықтауға сұрақтар.(дәптермен жұмыс) 1. Ауырлық күші дегеніміз не және формуласына түсінік бер. 2. Салмақ дегеніміз не және формуласына түсінік бер 3. Масса,салмақ және ауырлық күші білу біздің өміріміз үшін маңызы неде? Қалыптастырушы бағалау - Мадақтау сөздер |
Оқулық, маркер, стикер дәптер |
|||||||||||||||||||||
|
(7 мин) |
III. «Есептер қонақта» әдісі. Топтық жұмыс Қызығушылықты оятады, есептер шығарады. 12 жаттығу I топ – №1,3 есептер II топ – №2,5 есептер II I. топ- №6,7 есептер
|
Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.
|
|||||||||||||||||||||
|
(13 мин) |
IV саралау тапсырмалары
С) деңгейі Тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару №1 Кірпіштің ұзындығы 23 см, ені 11,5см, биіктігі 7,5 см болса, оның салмағы қанша? (тығыздығы 1800 кг/м3) №2 Бір заттың салмағы,Жермен салыстырғанда Айда 6 есе аз екені белгілі.Спортшы жерден салмағы 1000Н болатын штангіні көтерсе, Айда қандай салмақты штангіні көтере алар еді? (1000Н,600кг)
«Он сұрақ» пысықтауға арналған сұрақтар (оқушылардың бүгінгі тақырыптан алған білімдерін тексеру) Оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытады 1.Латынның «gravitas»қандай сөзден шыққан......... ) не деп аталады. * (тартылыс)(Өзара әркеттесу 2.Бүкіл әлемдік тартылыс заңын тұжырымдаған ғалым (Ньютон)* 3.Дененің массасы неғұрлым аз болса,оның тартылыс күші соғұрлым...........болады.(әлсіз)* 4.Өзара әректтесетін денелердің массалары неғұрлым үлкен болса,олардың арасындағы тартылыс күші де......болады (соғұрлым көп )* 5.Ауырлық күші деп нені айтамыз?* 6 Ауырлық күшін қандай әріппен белгілейді?* 7.Ол қалай қарай бағытталады (төмен қарай)* 8. Ауырлық күшінің өлшем бірлігі? (Н)* 9. g тұрақты шамасы (9,8 Н/кг)* 10.Салмақ дегеніміз не?* |
ғ |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5 мин
|
«Тау шыңы» кері байланыс. Бүгінгі сабақта қандай жаңа, қызықты нәрселер білдіңдер?
Масса,салмақ және ауырлық күшінің мағынасын түсіндім/ түсіне алмадым. Масса,салмақ және ауырлық күшінің формуласына есептер шығара алдым/ формула түрлендіре алмадым.
- Масса,салмақ және ауырлық күшін анықтау қызықты/ қызықсыз болды.
Үйге тапсырма Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: 128 беттегі Практикалық тапсырмасын орындаңдар?
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
Сабақ барысында берілетін тапсырмалар оқушылардың қабілеті мен қарқынына сәйкес сараланған. «Веер» әдісінде сұрақтар жазылады. Қабілеттеріне қарай оқушылар жауап береді. «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеруге және оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады.Оқушылардың сөйлеу,тыңдау,айту дағдысы дамиды. Оқушылар жаңа тақырыпты айтады және осы тақырып бойынша өздері білетін барлық жағдайды көршісіне айтады. Жаңа тақырыпты пысықтауға сұрақтар.(дәптермен жұмыс) Кейбір оқушылар кластер құрастырып, формуланы пайдаланып есептер шығара алады. Қабілеті жоғары оқушылар формуланы түрлендіріп күрделі есептер шығара алады және қорытынды жасай алады. Қалыптастырушы бағалау кезінде оқушыларды демеп, қолдау көрсету үшін смайликтер, бағдаршам және ұпайлар қою арқылы бағалаймын. Кері байланыс: «Тау шыңы» оқушылар бүгінгі тақырып бойынша алған білімдерінің деңгейіне байланысты биіктіктерге стикерлерді жапсырады. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.
|
|||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Талантты және дарынды балалар үшін күрделі есеп беру, үлгерімі нашар оқушыларға қарапайым есеп беру, жас ерекшеліктеріне сай есептерді шығарту |
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















