Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ежелгі көшпелілер мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұмар (Томирис) туралы аңыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау; 5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және сұрақтарға жауап бере отырып нақты ақпаратты анықтайды; ауызша ақпараттарды қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Әділдік және Жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу . «Қайырлы күн!» Психологиялық жағымды ахуал орнату. Қайырлы күн аспан! Қайырлы күн саған, Қайырлы күн маған! Қайырлы күн ұстаздар! Ойтүрткі сұрақтары (үй жұмысы) Көшпелілер дегеніміз кімдер? Сақтар қандай адамдар? Сақтардың патшайымы кім? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Қайырлы күн» тренингі Дескриптор:
сұраққа жауап бере отырып, ойларын жеткізеді 1 балл Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады |
ҚБ «Қошемет»
|
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сөздермен жұмыс «Тыңда-қайтала» әдісі Патшайым –ханшайым Тәрбиелеген – асыраған Қашып құтылған – тірі қалған Елші – өкіл Жеңеді – ұтады Жаушы – соғыс хабаршысы |
Жаңа сөздерді тыңдайды,қайталайды Жаңа сөздерді қатыстырып, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады |
ҚБ «Жарайсың! Керемет!» деген сөздермен ынталандырады |
слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым Мәтінмен жұмыс. Мәтінді тыңда. Жеке жұмыс Тұмар ( Томирис) туралы аңыз Сақ патшайымы –Тұмардың (ж.ж.с.д.570-520) есімі ежелгі жазбаларда”Томирис” деп көрсетілген. Патшайымның анасы Томиристің сәби шағында қайтыс болады. Кішкентай қызды әкесі тәрбиелейді. Томирис бала кезінен әскери іс- қимыл мен қару-жарақ пайдаланатын ортада өскен. Әкесімен бірге жаулардан бірнеше рет қашып құтылған. Ал бес жасынан бастап асау атқа мініп жүрген. Алты жасында қолына ақинақ – қысқа семсер ұстап, соғыс өнеріне жаттыға бастаған. Алдымен, Кир көшпенділер еліне елші аттандырады. Олардың патшайымы –Тұмардың өзіне тұрмысқа шығуын сұрайды. Осылайша Кир массагеттермен соғысуға сылтау іздейді. Тұмар Кир патшаның (ж.ж.с.д 558-530) ұсынысты қабылдамайды. 3-тапсырма Бейнероликті көріп, Тұмар патшайымға сипаттама беріп, диаграмманы толтырыңдар.
|
«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі Оқушылар мәтінді бейнебаян арқылы тыңдайды.
Тапсырманы орындайды
Дескриптор Тұмар патшайымға сипаттама береді: диаграмманы толтырады, төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 2 балл
|
ҚБ
Домбыра бағалау парағы
Тақтамен жұмыс |
Бейне ролик слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Мәтіннің әр бөлігін түсініп, сұрақтарға жауап беріңдер..
|
https://wordwall.net/ru/resource/63568059; https://wordwall.net/ru/resource/67558766 сілтеме арқылы сұрақ жауапты сәйкестендіреді. Берілген сұрақтарға жауап береді. 4 балл Дескриптор: Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Тұмар патша туралы сұрақтарға толығымен жауап береді. Платформада сәйкестендіреді. |
ҚБ «Смайликтер» Домбыра бағалау парағы
|
слайд Wordwall платформасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті . Оюлар түрлеріне сәйкес әуенмен би-қимылдар жасайды. https://www.instagram.com/reel/DBYzDRTCRqs/?utm_source=ig_web_button_share_sheet |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Топтық жұмыс 1-топ Мәтін бөлігіне сай тақырыпты жазыңдар
2-топ Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексер
|
Бағалау критерийі: мәтін бөлігіне сай тақырыпты жазыңдар 3 балл
Дескриптор: мәтін бөлігіне сай тақырыптарды жазады, қорғайды. Төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді.
Бағалау критерийі: Мәтіннің мазмұны бойынша дұрыс және бұрыс ақпаратты анықтаңдар
Дескриптор: Дұрыс – бұрыс» кестесін толтырады, қорғайды Төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді.
|
ҚБ
ҚБ
|
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге: |
Томирис патшайымға хат жазыңдар |
Түсіндіреді |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия: «+» таңдау әдісі
1. Мен сабақты қызықты ____, қызықсыз____ болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта көп жаңа сөздерді үйрендім ___, үйренген жаңа сөздерім аз болды___. 3. Мен басқаларды мұқият___, зейінсіз____ тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі___, сирек___қатыстым. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ___, риза емеспін___.
|
бланк
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім оқушылардың қорытынды балын қояды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Тұмар (Томирис) туралы аңыз
ҚМЖ Тұмар (Томирис) туралы аңыз
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ежелгі көшпелілер мәдениеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә.: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тұмар (Томирис) туралы аңыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау; 5.2.3.1 ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және сұрақтарға жауап бере отырып нақты ақпаратты анықтайды; ауызша ақпараттарды қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу және түсіну, қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Әділдік және Жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу . «Қайырлы күн!» Психологиялық жағымды ахуал орнату. Қайырлы күн аспан! Қайырлы күн саған, Қайырлы күн маған! Қайырлы күн ұстаздар! Ойтүрткі сұрақтары (үй жұмысы) Көшпелілер дегеніміз кімдер? Сақтар қандай адамдар? Сақтардың патшайымы кім? Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстырады |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. «Қайырлы күн» тренингі Дескриптор:
сұраққа жауап бере отырып, ойларын жеткізеді 1 балл Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады |
ҚБ «Қошемет»
|
слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жаңа сөздермен жұмыс «Тыңда-қайтала» әдісі Патшайым –ханшайым Тәрбиелеген – асыраған Қашып құтылған – тірі қалған Елші – өкіл Жеңеді – ұтады Жаушы – соғыс хабаршысы |
Жаңа сөздерді тыңдайды,қайталайды Жаңа сөздерді қатыстырып, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады |
ҚБ «Жарайсың! Керемет!» деген сөздермен ынталандырады |
слайд
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тыңдалым Мәтінмен жұмыс. Мәтінді тыңда. Жеке жұмыс Тұмар ( Томирис) туралы аңыз Сақ патшайымы –Тұмардың (ж.ж.с.д.570-520) есімі ежелгі жазбаларда”Томирис” деп көрсетілген. Патшайымның анасы Томиристің сәби шағында қайтыс болады. Кішкентай қызды әкесі тәрбиелейді. Томирис бала кезінен әскери іс- қимыл мен қару-жарақ пайдаланатын ортада өскен. Әкесімен бірге жаулардан бірнеше рет қашып құтылған. Ал бес жасынан бастап асау атқа мініп жүрген. Алты жасында қолына ақинақ – қысқа семсер ұстап, соғыс өнеріне жаттыға бастаған. Алдымен, Кир көшпенділер еліне елші аттандырады. Олардың патшайымы –Тұмардың өзіне тұрмысқа шығуын сұрайды. Осылайша Кир массагеттермен соғысуға сылтау іздейді. Тұмар Кир патшаның (ж.ж.с.д 558-530) ұсынысты қабылдамайды. 3-тапсырма Бейнероликті көріп, Тұмар патшайымға сипаттама беріп, диаграмманы толтырыңдар.
|
«Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі Оқушылар мәтінді бейнебаян арқылы тыңдайды.
Тапсырманы орындайды
Дескриптор Тұмар патшайымға сипаттама береді: диаграмманы толтырады, төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айтады. 2 балл
|
ҚБ
Домбыра бағалау парағы
Тақтамен жұмыс |
Бейне ролик слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс 1-тапсырма. Мәтіннің әр бөлігін түсініп, сұрақтарға жауап беріңдер..
|
https://wordwall.net/ru/resource/63568059; https://wordwall.net/ru/resource/67558766 сілтеме арқылы сұрақ жауапты сәйкестендіреді. Берілген сұрақтарға жауап береді. 4 балл Дескриптор: Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Тұмар патша туралы сұрақтарға толығымен жауап береді. Платформада сәйкестендіреді. |
ҚБ «Смайликтер» Домбыра бағалау парағы
|
слайд Wordwall платформасы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті . Оюлар түрлеріне сәйкес әуенмен би-қимылдар жасайды. https://www.instagram.com/reel/DBYzDRTCRqs/?utm_source=ig_web_button_share_sheet |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Топтық жұмыс 1-топ Мәтін бөлігіне сай тақырыпты жазыңдар
2-топ Кестедегі ақпараттың мәтінге сәйкестігін тексер
|
Бағалау критерийі: мәтін бөлігіне сай тақырыпты жазыңдар 3 балл
Дескриптор: мәтін бөлігіне сай тақырыптарды жазады, қорғайды. Төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді.
Бағалау критерийі: Мәтіннің мазмұны бойынша дұрыс және бұрыс ақпаратты анықтаңдар
Дескриптор: Дұрыс – бұрыс» кестесін толтырады, қорғайды Төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескереді.
|
ҚБ
ҚБ
|
Бағалау парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге: |
Томирис патшайымға хат жазыңдар |
Түсіндіреді |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Рефлексия: «+» таңдау әдісі
1. Мен сабақты қызықты ____, қызықсыз____ болды деп ойлаймын. 2. Мен сабақта көп жаңа сөздерді үйрендім ___, үйренген жаңа сөздерім аз болды___. 3. Мен басқаларды мұқият___, зейінсіз____ тыңдадым. 4. Мен пікірсайыстарға жиі___, сирек___қатыстым. 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ___, риза емеспін___.
|
бланк
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім оқушылардың қорытынды балын қояды. |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















