Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
5 бөлім. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. Маралтай Ыбыраев «Елбасыма» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) |
Сахипова Бахыт Калымкуловна |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып : 9 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұңғыш Президент |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау; 9.5.1.2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйек сөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды; - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Үй жұмысын тексеру. ІІІ. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жағымды тілектер» IV. Жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында гугл форматтағы тест сұрақтары арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Дескриптор: - Тест сұрақтарын түсініп оқиды - Сұрақтарға дұрыс жауап береді Дұрыс жауап - 1 балдан |
Бағалау парақтары |
Презентация Ноутбук https://forms.gle/pLkHBaqkd6UzvnLL8 |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1.ҰЖ. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс жүргізеді. 2. ҰЖ.Тыңдалым. Сілтеме бойынша аудиомәтінді мұқият тыңдатады. Сұраққа жауап береді: «Ой түрткі» әдісі. Мәтінде кім туралы айтылған? Н.Назарбаев туралы не білесіңдер? 3.Айтылым. Жазылым. Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша тапсырмалар орындаймыз. Мәтіннен сан есімдерді теріп жаз және оларды мағынасына қарай анықта. Сан есім — заттың санын, мөлшерін, ретін, шамасын білдіретін сөз табы. Сан есімдер есептік сан, реттік сан, болжалдық сан, жинақтық сан, топтық сан, бөлшектік сан болып алты топқа бөлінеді. 5.Жазылым Ұжымдық жұмыс. Тілдік бағдар. Мезгіл үстеу қимылдын, іс-әрекеттің мезгілін, мерзімін білдіреді де, қашан? қашаннан? деген сұрақтарға жауап береді. Мезгіл үстеуі етістікпен тіркесіп қолданылады. Мысалы: бүгін келді, ертең барады, таңертең тұрады, бұрын жүрді, күні бойы дайындалды, күні-түні оқиды, жазғытұрым келеді т. б. |
Жазылым. Айтылым. Лауазым-должность Басшылық-руководство Қосшы-провожатый Қолбасы-предводитель Көреген-зорький Оздырады-опережает Дескриптор: - Жаңа сөздердің аудармасын іздеп табады – 1 балл. Айтылым. Ойтүрткі Аудиомәтінді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Аудиомәтінмен жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен тест сұрақтарына жауап береді. Мәтіннен сан есімдерді тауып жазады және анықтайды. Тыңдалған мәтінде қандай мекенділер аталады, олар қайда орналасқан? Айтып бер. Дескриптор: 2 балл - Аудиомәтіннен сан есімдерді тауып жазады. -Сан есімнің түрлерін анықтайды. - тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйек сөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды. Айтылым
Дескриптор: - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. 1 балл |
«Шапалақ»
«Бес саусақ»
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқулық, сөздік, таратпа материал «Аквариум» тәсілі су құйылған 0,5 бөтелкеде жаңа сөздердің аудармасын іздеп табады https://drive.google.com/open?id=18WIe_dm9MJf_tj9yR3d_Kz7G9sUBPvne Таратпа материал, тест сұрақтары Оқулық Wordwall Платформасы Ноутбук |
|
Сабақтың соңы 12 минут |
6. ҰЖ. Оқылым. «Қазақ халқының сәбиге ат қою» дәстүрі туралы ғаламтордан іздетемін. Мәтінді оқы. 7. Жазылым. Жеке жұмыс. Мәтін кейіпкерлерін суреттеп жаздырамын. Мәтіннен үстеулерді тапқызамын, олардың түрлерін анықтатамын. |
Мәтінді оқиды; Мәтін кейіпкерлерін суреттеп жазады; Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. Дескриптор: - мәтін кейіпкерлерін атайды. - Туыстық қатынастарын айтады. - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. 1 балл |
Бас бармақ
|
Оқулық Таратпа материал |
|
Рефлексия3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 96 бет, 9-тапсырма. Диалог құрастыру.
|
Оқулық |
||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||
Таратпа материал
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент
1-тапсырма. Дұрыс аудармамен сәйкестендір.
Лауазым –
Басшылық-
Қосшы -
Қолбасы -
2-тапсырма. Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жаз.
3-тапсырма. Тыңдалған мәтінде қандай мекенділер аталады, олар қайда орналасқан? Айтып бер.
4-тапсырма.Тест сұрақтары:
-
Н.Назарбаев қай жылы дүниеге келді?
А) 1940
Ә) 1950
Б) 1960
В) 1945
2. Н.Назарбаевтың анасының аты кім?
А) Әбіш
Ә) Мырзабала
Б) Әлжан
В) Әсем
3. Н.Назарбаев қай жылы және қай күннен бастап ҚР-ның Тұңғыш Президенті болды?
А) 1940 жылғы 6 шілдеден бастап
Ә) 1991 жыліы 16 желтоқсаннан бастап
Б) 1990 жылғы 17 желтоқсаннан бастап
В) 1990 жылғы 24 сәуірден бастап
4. Тұңғыш Президенттің есімін кім қойды?
А) Әлжан
Ә) Мырзабала
Б) Әбіш
В) Әсем
5. Н.Назарбаев туып-өскен жердің облыс қалай аталады?
А) Алматы облысы
Ә) Қарағанды облысы
Б) Теміртау облысы
В) Жезқазған облысы
6. 1969-1976 жылдары ол қайда қызмет етті?
А) Қарағанды зауытында
Ә) Білім беру жүйесінде
Б) Партия, комсомол жұмыстарында
В) Диспечер газайдаушысы ретінде
7. «Мемлекет қайраткері» сөз тіркесінің аудармасы:
А) Государственный деятель
Ә) Государственный наставник
Б) Государственный советник
В) Государственный реформатор
8. Н.Назарбаев еңбек жолын қайда бастаған?
А) Қарағанды металлургия зауытында
Ә) Теміртау қаласындағы Қазметаллург құрылыс ТРЭС-інде
Б) Алматы облысының Қарасай ауданында
В) ҚР Тұңғыш Президенті ретінде
9. «Чугунолитейщик» сөзінің аудармасы:
А) газайдаушы
Ә) донна пешінің көрікшісі
Б) шойын құюшы
В) шойын жолшы
10. Н.Назарбаевтың туған ауылы қалай аталады?
А) Қарасай
Ә) Теміртау
Б) Шарбақты
В) Шамалған
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Тұңғыш Президент 9 сынып
ҚМЖ Тұңғыш Президент 9 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім |
5 бөлім. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні – Тәуелсіз Қазақстанның айбынды мейрамы. Маралтай Ыбыраев «Елбасыма» |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) |
Сахипова Бахыт Калымкуловна |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып : 9 |
Қатысушылардың саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тұңғыш Президент |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау; 9.5.1.2 мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
- тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйек сөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды; - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Үй жұмысын тексеру. ІІІ. «Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жағымды тілектер» IV. Жаңа сабаққа қызығушылығын арттыру мақсатында гугл форматтағы тест сұрақтары арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Дескриптор: - Тест сұрақтарын түсініп оқиды - Сұрақтарға дұрыс жауап береді Дұрыс жауап - 1 балдан |
Бағалау парақтары |
Презентация Ноутбук https://forms.gle/pLkHBaqkd6UzvnLL8 |
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
1.ҰЖ. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс жүргізеді. 2. ҰЖ.Тыңдалым. Сілтеме бойынша аудиомәтінді мұқият тыңдатады. Сұраққа жауап береді: «Ой түрткі» әдісі. Мәтінде кім туралы айтылған? Н.Назарбаев туралы не білесіңдер? 3.Айтылым. Жазылым. Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша тапсырмалар орындаймыз. Мәтіннен сан есімдерді теріп жаз және оларды мағынасына қарай анықта. Сан есім — заттың санын, мөлшерін, ретін, шамасын білдіретін сөз табы. Сан есімдер есептік сан, реттік сан, болжалдық сан, жинақтық сан, топтық сан, бөлшектік сан болып алты топқа бөлінеді. 5.Жазылым Ұжымдық жұмыс. Тілдік бағдар. Мезгіл үстеу қимылдын, іс-әрекеттің мезгілін, мерзімін білдіреді де, қашан? қашаннан? деген сұрақтарға жауап береді. Мезгіл үстеуі етістікпен тіркесіп қолданылады. Мысалы: бүгін келді, ертең барады, таңертең тұрады, бұрын жүрді, күні бойы дайындалды, күні-түні оқиды, жазғытұрым келеді т. б. |
Жазылым. Айтылым. Лауазым-должность Басшылық-руководство Қосшы-провожатый Қолбасы-предводитель Көреген-зорький Оздырады-опережает Дескриптор: - Жаңа сөздердің аудармасын іздеп табады – 1 балл. Айтылым. Ойтүрткі Аудиомәтінді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Аудиомәтінмен жұмыс жасайды. Мұғалімнің көмегімен тест сұрақтарына жауап береді. Мәтіннен сан есімдерді тауып жазады және анықтайды. Тыңдалған мәтінде қандай мекенділер аталады, олар қайда орналасқан? Айтып бер. Дескриптор: 2 балл - Аудиомәтіннен сан есімдерді тауып жазады. -Сан есімнің түрлерін анықтайды. - тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйек сөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды. Айтылым
Дескриптор: - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. 1 балл |
«Шапалақ»
«Бес саусақ»
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Оқулық, сөздік, таратпа материал «Аквариум» тәсілі су құйылған 0,5 бөтелкеде жаңа сөздердің аудармасын іздеп табады https://drive.google.com/open?id=18WIe_dm9MJf_tj9yR3d_Kz7G9sUBPvne Таратпа материал, тест сұрақтары Оқулық Wordwall Платформасы Ноутбук |
|
Сабақтың соңы 12 минут |
6. ҰЖ. Оқылым. «Қазақ халқының сәбиге ат қою» дәстүрі туралы ғаламтордан іздетемін. Мәтінді оқы. 7. Жазылым. Жеке жұмыс. Мәтін кейіпкерлерін суреттеп жаздырамын. Мәтіннен үстеулерді тапқызамын, олардың түрлерін анықтатамын. |
Мәтінді оқиды; Мәтін кейіпкерлерін суреттеп жазады; Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. Дескриптор: - мәтін кейіпкерлерін атайды. - Туыстық қатынастарын айтады. - мезгіл үстеулерді ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. 1 балл |
Бас бармақ
|
Оқулық Таратпа материал |
|
Рефлексия3 минут |
Үй тапсырмасын беру : 96 бет, 9-тапсырма. Диалог құрастыру.
|
Оқулық |
||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
|||
Таратпа материал
Сабақтың тақырыбы: Тұңғыш Президент
1-тапсырма. Дұрыс аудармамен сәйкестендір.
Лауазым –
Басшылық-
Қосшы -
Қолбасы -
2-тапсырма. Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жаз.
3-тапсырма. Тыңдалған мәтінде қандай мекенділер аталады, олар қайда орналасқан? Айтып бер.
4-тапсырма.Тест сұрақтары:
-
Н.Назарбаев қай жылы дүниеге келді?
А) 1940
Ә) 1950
Б) 1960
В) 1945
2. Н.Назарбаевтың анасының аты кім?
А) Әбіш
Ә) Мырзабала
Б) Әлжан
В) Әсем
3. Н.Назарбаев қай жылы және қай күннен бастап ҚР-ның Тұңғыш Президенті болды?
А) 1940 жылғы 6 шілдеден бастап
Ә) 1991 жыліы 16 желтоқсаннан бастап
Б) 1990 жылғы 17 желтоқсаннан бастап
В) 1990 жылғы 24 сәуірден бастап
4. Тұңғыш Президенттің есімін кім қойды?
А) Әлжан
Ә) Мырзабала
Б) Әбіш
В) Әсем
5. Н.Назарбаев туып-өскен жердің облыс қалай аталады?
А) Алматы облысы
Ә) Қарағанды облысы
Б) Теміртау облысы
В) Жезқазған облысы
6. 1969-1976 жылдары ол қайда қызмет етті?
А) Қарағанды зауытында
Ә) Білім беру жүйесінде
Б) Партия, комсомол жұмыстарында
В) Диспечер газайдаушысы ретінде
7. «Мемлекет қайраткері» сөз тіркесінің аудармасы:
А) Государственный деятель
Ә) Государственный наставник
Б) Государственный советник
В) Государственный реформатор
8. Н.Назарбаев еңбек жолын қайда бастаған?
А) Қарағанды металлургия зауытында
Ә) Теміртау қаласындағы Қазметаллург құрылыс ТРЭС-інде
Б) Алматы облысының Қарасай ауданында
В) ҚР Тұңғыш Президенті ретінде
9. «Чугунолитейщик» сөзінің аудармасы:
А) газайдаушы
Ә) донна пешінің көрікшісі
Б) шойын құюшы
В) шойын жолшы
10. Н.Назарбаевтың туған ауылы қалай аталады?
А) Қарасай
Ә) Теміртау
Б) Шарбақты
В) Шамалған
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
Бағалау парағы
Оқушының аты -жөні _________________________________________
|
№ |
Тапсырмалар |
Балл |
|
1 |
«ҚР Президентіне сайланушының талаптары» тест гугл форматта орындау |
|
|
2 |
Жаңа сөздермен жұмыс жүргізу |
|
|
3 |
Мәтінді тыңда, сан есімдерді теріп жазу |
|
|
4 |
Мезгіл үстеу анықтамасын біледі. Wordwall Платформасы бойынша тапсырма орындау. |
|
|
5 |
Мәтіннен үстеулерді тауып, олардың түрлерін анықтайды. |
|
шағым қалдыра аласыз




















