Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі") |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4б,в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ультрадыбыс датчигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ультрадыбыс датчигінің негізгі қызметін біледі Ультрадыбыс датчигін қолдана алады Ультрадыбыс датчигін қолдану арқылы бағдаршам-робот жасай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың барысы 5 мин |
Ұймдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесі. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады. Сабақ басталар алдында қолданамыз. Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақты қайталау. Миға шабуыл әдісі 1) Ультрадыбыс датчигі дегеніміз не? 2) Ультрадыбыс датчигінің қандай ерекшеліктері бар? 3) Ультрадыбыс датчигі не үшін қажет? Мысалдар келтіріңдер 4) Ультрадыбыс датчигін не себепті роботқа орнатамыз? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, топтық талқылау өткізгеннен кейін мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырады. |
Сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі «Отшашу» əдісі бойынша бағалайды
|
Оқулық, презентация |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Білімді бекіту Ультрадыбыс датчигі-дыбыс толқындарын жіберіп, қайтып келген сигналдарды оқитын және насындарды тауып, оларға дейінгі қашықтықты есептейтін құрылғы. Ультрадыбыс датчигі жоғары жиіліктегі дыбыстық толқынды жібереді, нысаннан шағылысқан кері толқынды ұстайды және ультрадыбыстық импульсті қайтару уақытын өлшейді,нысанға дейінгі қашықтықты жоғары дәлдікпен есептейді. Датчик «көздерінің» айналасындағы қызыл түсті жыпылықтамайтын жарық оның Өлшеу режимінде тұрғанын білдіреді. Ультрадыбыс датчигінің ерекшеліктері:
егер ультрадыбыстық сигнал анықталса, датчик «Ақиқат» логикалық мәнін береді. Жеке жұмыс 1-тапсырма. Роботқа арналған бағдарлама құр: робот тұрып, қолыңызды ультрадыбыстық датчикке 30 см қашықтықта ұстағаныңызды күтеді, содан кейін ғана 30 см айналым артқа қарай жүреді.
Сергіту сәті. Көз жаттығулары
Тәжірибелік жұмыс Бұл жобаны орындау үшін дыбыс блогын жне нотаны ойынату режимін (Play Note) пайдаланыңыз. Робот кедергіге қарай алға жылжуы керек. Кедергіге келесі қашықтық қалған кезде: -40 см, онда робот Е4 нотасын ойнайды; -35 см, онда робот G4 нотасын ойнайды; -30 см, онда робот B4 нотасын ойнайды; -25 см, онда робот F5 нотасын ойнайды; -20 см, онда робот A6 нотасын ойнайды; -15 см, онда робот D6 нотасын ойнайды; -10 см, онда робот D4 нотасын ойнайды; -5 см, онда робот B5 нотасын ойнайды; Роботтың жүру жылдамдығы 40 болсын.
Бағдарламаны жалғастыр
|
Дескриптор -Роботқа арналған программаны дұрыс ретпен орналастырады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор - Ультрадыбыс датчигін программа құруда қолданады |
Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі «Отшашу» əдісі бойынша бағалайды |
Оқулық
Жұмыс парағы
|
|
Сабақтын соңы 5 мин |
Үй жұмысы: Айсұлу ультрадыбыс датчигін пайдаланып, 23 минутта робот құрастырды. Мадияр Айсұлуға қарағанда 6 минуттан артық уақыт жұмсады. Ал Сәуле Мадиярға қарағанда 8 минут кем жұмсады. Кімнің қанша уақыт жұмсағанын жұбыңмен бірге анықта. Сабақ қорытындысы. Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады Өз жұмысын бағалайды |
Стикермен жұмыс |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ. Ультрадыбыс датчигі
ҚМЖ. Ультрадыбыс датчигі
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі") |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4б,в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ультрадыбыс датчигі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.5.3.2 ультрадыбыс датчигін қолдану; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Ультрадыбыс датчигінің негізгі қызметін біледі Ультрадыбыс датчигін қолдана алады Ультрадыбыс датчигін қолдану арқылы бағдаршам-робот жасай алады |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Бірлескен іс-әрекет пен өзара іс-әрекет кезінде басқалардың пікірлері мен сезімдерін құрметтей білу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың барысы 5 мин |
Ұймдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесі. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы сыныпта қолайлы психологиялық атмосфера қалыптасады. Сабақ басталар алдында қолданамыз. Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады. Үй тапсырмасын тексеру. Өткен сабақты қайталау. Миға шабуыл әдісі 1) Ультрадыбыс датчигі дегеніміз не? 2) Ультрадыбыс датчигінің қандай ерекшеліктері бар? 3) Ультрадыбыс датчигі не үшін қажет? Мысалдар келтіріңдер 4) Ультрадыбыс датчигін не себепті роботқа орнатамыз? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, топтық талқылау өткізгеннен кейін мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстырады. |
Сабаққа дайындалады, бір-біріне жақсы тілектер айтады. Сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі «Отшашу» əдісі бойынша бағалайды
|
Оқулық, презентация |
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Білімді бекіту Ультрадыбыс датчигі-дыбыс толқындарын жіберіп, қайтып келген сигналдарды оқитын және насындарды тауып, оларға дейінгі қашықтықты есептейтін құрылғы. Ультрадыбыс датчигі жоғары жиіліктегі дыбыстық толқынды жібереді, нысаннан шағылысқан кері толқынды ұстайды және ультрадыбыстық импульсті қайтару уақытын өлшейді,нысанға дейінгі қашықтықты жоғары дәлдікпен есептейді. Датчик «көздерінің» айналасындағы қызыл түсті жыпылықтамайтын жарық оның Өлшеу режимінде тұрғанын білдіреді. Ультрадыбыс датчигінің ерекшеліктері:
егер ультрадыбыстық сигнал анықталса, датчик «Ақиқат» логикалық мәнін береді. Жеке жұмыс 1-тапсырма. Роботқа арналған бағдарлама құр: робот тұрып, қолыңызды ультрадыбыстық датчикке 30 см қашықтықта ұстағаныңызды күтеді, содан кейін ғана 30 см айналым артқа қарай жүреді.
Сергіту сәті. Көз жаттығулары
Тәжірибелік жұмыс Бұл жобаны орындау үшін дыбыс блогын жне нотаны ойынату режимін (Play Note) пайдаланыңыз. Робот кедергіге қарай алға жылжуы керек. Кедергіге келесі қашықтық қалған кезде: -40 см, онда робот Е4 нотасын ойнайды; -35 см, онда робот G4 нотасын ойнайды; -30 см, онда робот B4 нотасын ойнайды; -25 см, онда робот F5 нотасын ойнайды; -20 см, онда робот A6 нотасын ойнайды; -15 см, онда робот D6 нотасын ойнайды; -10 см, онда робот D4 нотасын ойнайды; -5 см, онда робот B5 нотасын ойнайды; Роботтың жүру жылдамдығы 40 болсын.
Бағдарламаны жалғастыр
|
Дескриптор -Роботқа арналған программаны дұрыс ретпен орналастырады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор - Ультрадыбыс датчигін программа құруда қолданады |
Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігі «Отшашу» əдісі бойынша бағалайды |
Оқулық
Жұмыс парағы
|
|
Сабақтын соңы 5 мин |
Үй жұмысы: Айсұлу ультрадыбыс датчигін пайдаланып, 23 минутта робот құрастырды. Мадияр Айсұлуға қарағанда 6 минуттан артық уақыт жұмсады. Ал Сәуле Мадиярға қарағанда 8 минут кем жұмсады. Кімнің қанша уақыт жұмсағанын жұбыңмен бірге анықта. Сабақ қорытындысы. Рефлексия.
|
Үй тапсырмасын жазады Өз жұмысын бағалайды |
Стикермен жұмыс |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз

















