Материалдар / ҚМЖ заттың тығыздығы

ҚМЖ заттың тығыздығы

Материал туралы қысқаша түсінік
Заттың тығыздығы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Сәуір 2023
192
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Физика

Мектеп: «Қалалық көпбейінді қазақ мектеп-гимназиясы» КММ

Күні: 10.10.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Қабылахметова Аружан

Сынып: 7

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі

Сабақтың мақсаты:

Тығыздық анықтамасын білу, өлшем бірліктерін айту. Тығыздықтың формуланы пайдаланып есептерді шығару, мысалдар келтіру. Сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибеде қолдана алу, формуланы қолданып күрделі есептерді шығару

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтыңбасы

(10 мин)


I.Ұйымдастыру кезеңі

1.1.Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Тілек айту» әдісі. Оқушылар бір-бірінебүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.

1.2 Топқа бөлу «Таңба»әдісі

I топ - ρ II топ -V IIІ - m

II. Үй тапсырмасын қайталау

«Кубизм» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы кубикты лақтырады. Қағып алған оқушы сұраққа жауап береді.Осылайша үй тапсырмасын қайталайды. Қалыптастырушы бағалау

Оқушылар бір-бірінебүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.

Дұрыс жауап беріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар

Сабақтыңортасы

(13 мин)


II. Жаңа сабақ

Топтық жұмыс «Сен білесің бе?» әдісі бойынша Оқушыларға карточкалар арқылы үш деңгейдегі тапсырмалар беріп, жеке жұмыс істей алады. Жаңа тақырыпқа арналған сұрақтар беріледі, оқулықпен жұмыс жасайды.

1.Заттың тығыздығы дегеніміз не және формуласына түсінік бер. 2.12- жаттығу. №2 3.Тығыздықты білу біздің өміріміз үшін маңызы қандай? 4. Ағаштан , темірден жасалған кубиктер арқылы заттың тығыздығын тауып, оқулықтағы кестемен салыстырыңдар?

Қалыптастырушы бағалау


«Түртіп ал» әдісі арқылы деңгейлік тапсырмалар орындайды, сұрақтарға жауап береді.










Оқулық, маркер, стикер Ағаш, темір, кубиктер, сызғыш, таразы


















7 минут

III.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. Топтық жұмыс. Қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау

«Пластилиннің тығыздығын анықтау» Алдын ала сыртында массасы жазылған бір пластилин алынады. Сызғыш көмегімен оның ұзындығын, биіктігін өлшеп, көлемін анықтауға болады. Алынған өлшемдер бойынша тығыздығын табады.

«Судың тығыздығын анықтау» Таразының көмегімен бос пластикалық ыдыстың массасын өлшеп, m1=25г екенін анықтағаннан соң, оған су құйып кері өлшегенде m2=47г болады. Енді бізге қажетті ыдыстың ішіндегі судың массасы mсу= m2- m1. 47-25=22г. Ыдыстың ішіндегі судың мензуркамен өлшеп көлемі v =27см3 болады. Осы алынған өлшемдердің көмегімен судың тығыздығы анықталады.

Қалыптастырушы бағалау

Дескриптор

Белгі

Тығыздықтың физикалық мағынасын айта алады.

+

Тығыздықтың формуласына мысалдар келтіріп есептер шығара алады.

+

Тығыздықты табу жолдарына тәжірибе жасай алады.

+

Өлшем бірліктерді СИ-жүйесіне келтіре алады.

+





Жұмыс дәптеріне жазылым тапсырмаларын орындау

Бағалау. Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады





























Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.







10 минут

IV«Кім тапқыр?»әдісі бойынша саралау тапсырмалары деңгей бойынша

А) деңгейі.Тығыздықтың физикалық мағынасын анықтау 1. Заттың тығыздығы деп нені айтамыз? 2. Заттың тығыздығын қалай анықтауға болады? 3. Қандай тығыздық бірліктерін білесіңдер? 4. Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің көлемін қалай есептейді?

В) деңгейі Есептер шығару

1Металлдың массасы 46,2кг көлемі 8м3. Қандай металдан жасалған? №2Бытыраның көлемі свинец 0,8см3. Массасы қандай?

С) деңгейі Тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару №1Тығыздықтың мәнін кг/м3 өрнекте. 0,12кг/л. №2Шамның құтымының сыйымдылығы 10-5м3 оған толтыра құйылған керосиннің массасын есепте.

Критерий

Дескриптор

Белгі

1. Тығыздық анықтамасын біледі, өлшем бірліктерін айта алады;



2. Тығыздықтың формуласын келтіріп, есептер шығарады, мысалдар айта алады;

3. Тәжірибе жасайды, күрделі есептер шығарады.

1.А деңгейінде тығыздық ұғымын түсіндіре алады.

2. Өлшем бірліктерін анықтай алады.


1.В деңгейінде формула қорыта алады.

2. Есептер шығара алады.

1. С деңгейіндегі тәжірибе жасай алады.

2.Күрделі есептер шығара алады.


+






++





+++



Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.



Есептер жазылған үлестірмелі кестелер Бағалау парағы

Сабақ соңы

5 минут



Оқушыларға «Жұлдыздар шеруі» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

Үйге тапсырма: §13. 12 – жаттығуды орындап келу.

«Жұлдыздар шеруі»әдісі. Оқушылар өздері кері байланыс парағы таратылады..

.

«Жұлдыздар шеруі»

Кері байланыс

парағы



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ