Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірлігі
Б.Момышұлы атындағы жалпы білім беретін мектеп
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Анасова М |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.11.24 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функция және функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.1.1функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру; 7.4.1.2функцияның берілу тәсілдерін білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгереді; 2. функцияның берілу тәсілдерін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу, түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткенге шолу жасау Тақырыпты жариялау Сабақ мақсатымен, БК таныстыру |
Сәлемдеседі . Сұрақтарға жауап береді |
белсенділігі-не қарай бағалау |
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Тапсырмалар: Машина 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалып келеді.Машинаның t сағатта қанша жол жүретінін табыңыздар. Мұндағы t = 1; 1,5; 3. Машина t сағатта S = 70 · t км жол жүреді. Кез-келген уақыттағы жүрілген жолды оңай анықтауға болады: Егер t = 1, онда S = 70 · 1 = 70 Егер t = 1,5, онда S = 70 · 1,5 = 105 Егер t = 3, онда S = 70 · 3 = 210 Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Осындай бір айнымалының басқа айнымалыдан тәуелділігін функционалды тәуелділік немесе функция деп атайды. Қашықтық уақыттан тәуелді ме? Ия. t –ның әрбір мәніне s-тың жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Мәндері ерікті таңдалатын t айнымалыны тәуелсіз айнымалы немесе аргумент, ал мәндері таңдалған t айнымалының мәндеріне қатысты анықталатын s айнымалыны тәуелді айнымалы немесе функция деп атайды. Функция болатын және функция болмайтын сәйкестіктерге мысалдар. Мысалы: Сыныптың әрбір оқушысына оның туған күні сәйкес келеді немесе жылдың әрбір күніне осы күні туған мектеп оқушысы сәйкес келеді. Суретте көрсетілген сәйкестік функция болама? Сен қалай ойлайсың?
Жауабы: g) жоқ f) иә; h) жоқ. Функционалдық тәуелділіктің берілу тәсілдері
1. Функцияның формуламен (аналитикалық түрде) берілуі
2. Функцияның графикпен берілуі Функцияның графигі деп координаталық жазықтықтың абсциссалары аргументтің мәндеріне тең, ал ординаталары сәйкес функцияның мәндеріне тең нүктелердің жиынын айтады.
Суретте функция графикпен берілген. График бойынша
3. Функцияның кестемен берілуі Кестеде өлшеулер нәтижесінде р ауа қысымының (сынап бағанасы миллиметрі есебімен) h биіктігінен( километр есебімен) тәуелділігі көрсетілген.
Тәуелді айнымалы тәуелсіз айнымалының квадратына тең. Мысал 1: f ( x)=2x-5 функцисының мәндерін х= -2; -1;0; 1;2 болғанда анықтаңдар
f ( -2)=2
f ( -1)=2
f ( 0)=2
f ( 1)=2
f ( 2)=2 Мысал 2: f ( x)=2x-5 функцисының мәні аргументтің қандай мәнінде 3 ; -1; 0; 10 -ға тең? 3)2x-5=0 2x=5 X=2,5 4)2x-5=10 2x=15 X=7,5 Оқушылар:Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады . Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: жарайсың! Жақсы! |
Формулалар Бағалау парақтары Графиктер Графиктер Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Соңы |
Тапсырма: №1. Функцияны формуламен жазыңыз:
№2. Формулалардың қайсысы кестенің берілгендеріне сәйкес келеді?
№3. Функция кестемен берілген:
Оқулықпен жұмыс. №18.1-18.3 Қорытындылау 1. функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгерді; 2. функцияның берілу тәсілдерін білді. Үйге тапсырма.№ 18.5. |
Дескриптор 1: Сөзбен берілген барлық функцияны аналитикалық жолмен жазып көрсетеді.
А)
Б)
С)
у= D) y=x E) y=2x+1 Дескриптор 2: Кестемен берілген функцияның аналитикалың түрін анықтайды Дескриптор3: Берілген анықтамалардагы бос орындарды толтырады;
Рефлексия |
ФБ: 2 балл
ФБ: 2 балл
ФБ: 2 балл
|
Кесте Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ,Функция және функцияның графигі 7 сынып
ҚМЖ,Функция және функцияның графигі 7 сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министірлігі
Б.Момышұлы атындағы жалпы білім беретін мектеп
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Анасова М |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
04.11.24 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Функция және функцияның графигі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.1.1функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгеру; 7.4.1.2функцияның берілу тәсілдерін білу; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
1. функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгереді; 2. функцияның берілу тәсілдерін біледі; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлемдесу, түгендеу Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткенге шолу жасау Тақырыпты жариялау Сабақ мақсатымен, БК таныстыру |
Сәлемдеседі . Сұрақтарға жауап береді |
белсенділігі-не қарай бағалау |
Үлестірме материалдар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
Тапсырмалар: Машина 70 км/сағ жылдамдықпен қозғалып келеді.Машинаның t сағатта қанша жол жүретінін табыңыздар. Мұндағы t = 1; 1,5; 3. Машина t сағатта S = 70 · t км жол жүреді. Кез-келген уақыттағы жүрілген жолды оңай анықтауға болады: Егер t = 1, онда S = 70 · 1 = 70 Егер t = 1,5, онда S = 70 · 1,5 = 105 Егер t = 3, онда S = 70 · 3 = 210 Тәуелсіз айнымалының әрбір мәніне тәуелді айнымалының жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Осындай бір айнымалының басқа айнымалыдан тәуелділігін функционалды тәуелділік немесе функция деп атайды. Қашықтық уақыттан тәуелді ме? Ия. t –ның әрбір мәніне s-тың жалғыз ғана мәні сәйкес келеді. Мәндері ерікті таңдалатын t айнымалыны тәуелсіз айнымалы немесе аргумент, ал мәндері таңдалған t айнымалының мәндеріне қатысты анықталатын s айнымалыны тәуелді айнымалы немесе функция деп атайды. Функция болатын және функция болмайтын сәйкестіктерге мысалдар. Мысалы: Сыныптың әрбір оқушысына оның туған күні сәйкес келеді немесе жылдың әрбір күніне осы күні туған мектеп оқушысы сәйкес келеді. Суретте көрсетілген сәйкестік функция болама? Сен қалай ойлайсың?
Жауабы: g) жоқ f) иә; h) жоқ. Функционалдық тәуелділіктің берілу тәсілдері
1. Функцияның формуламен (аналитикалық түрде) берілуі
2. Функцияның графикпен берілуі Функцияның графигі деп координаталық жазықтықтың абсциссалары аргументтің мәндеріне тең, ал ординаталары сәйкес функцияның мәндеріне тең нүктелердің жиынын айтады.
Суретте функция графикпен берілген. График бойынша
3. Функцияның кестемен берілуі Кестеде өлшеулер нәтижесінде р ауа қысымының (сынап бағанасы миллиметрі есебімен) h биіктігінен( километр есебімен) тәуелділігі көрсетілген.
Тәуелді айнымалы тәуелсіз айнымалының квадратына тең. Мысал 1: f ( x)=2x-5 функцисының мәндерін х= -2; -1;0; 1;2 болғанда анықтаңдар
f ( -2)=2
f ( -1)=2
f ( 0)=2
f ( 1)=2
f ( 2)=2 Мысал 2: f ( x)=2x-5 функцисының мәні аргументтің қандай мәнінде 3 ; -1; 0; 10 -ға тең? 3)2x-5=0 2x=5 X=2,5 4)2x-5=10 2x=15 X=7,5 Оқушылар:Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады . Сұрақтарға жауап береді |
ҚБ: жарайсың! Жақсы! |
Формулалар Бағалау парақтары Графиктер Графиктер Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 минут 5 минут |
Жұптық жұмыс Жеке жұмыс Соңы |
Тапсырма: №1. Функцияны формуламен жазыңыз:
№2. Формулалардың қайсысы кестенің берілгендеріне сәйкес келеді?
№3. Функция кестемен берілген:
Оқулықпен жұмыс. №18.1-18.3 Қорытындылау 1. функция және функцияның графигі ұғымдарын меңгерді; 2. функцияның берілу тәсілдерін білді. Үйге тапсырма.№ 18.5. |
Дескриптор 1: Сөзбен берілген барлық функцияны аналитикалық жолмен жазып көрсетеді.
А)
Б)
С)
у= D) y=x E) y=2x+1 Дескриптор 2: Кестемен берілген функцияның аналитикалың түрін анықтайды Дескриптор3: Берілген анықтамалардагы бос орындарды толтырады;
Рефлексия |
ФБ: 2 балл
ФБ: 2 балл
ФБ: 2 балл
|
Кесте Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді:
шағым қалдыра аласыз






















