Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | Француз буржуазиялық революциясының көрінісі |
Сабақтың тақырыбы: XVIII ғасырдағы Француз Буржуазиялық революциясының негізгі кезеңдері | Қ.И.Сәтбаев атындағы № 7 мектеп лицейі |
Күні: 16.11.2018 ж Барлығы: 26 Қатысқаны: 26Сынып: 8 «Г» | Тарих пәні мұғалімі: Есмурзина Гульбахра Ахметжановна |
Оқу мақсаттары | 7.3.2.1 Батыс Еуропадағы буржуазиялық революциялардың себептерін сипаттау; 7.1.2.1 экономикалық және саяси жүйенің өзгеруіне буржуазияның әсерін анықтау; 7.1.1.1 «капитал», «буржуазия», «жұмысшы табы» \пролетариат\ ұғымдарын тарихи оқиғаны жан-жақты түсіндіру үшін қолдану |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушы: француз революциясының үш кезеңіндегі ерекшеліктерді біледі.Басым бөлігі: революциядан кейінгі францияның әлеуметтік-экономикалық, саяси дамуына баға бередіКейбірі: жаңа пайда болған саяси топтардың қоғам өміріндегі рөлін ажыратады. |
Тілдік мақсаттар | Конституциялық монархия, роялистер,якобиншілдер,конвент,монтаньярлар,революция кезеңіндегі Франция мәдениеті, революцияның тарихи маңызы |
Бағалау критерийлері | Оңшыл және солшыл топтардың негізігі мақсаттарын анықтайды. Француз халқының әділетті қоғам құру жолындағы күресінің ерекешеліктерін түсінеді. |
Құндылықтарға бағалау | Адам өмірі мен бостандығының мәні мен құндылығы түсіну, оқушыларды адамгершілікке, патриотизмге тәрбиелеу |
Пәнаралық байланыс | География, өзін-өзі тану |
Алдыңғы білім | Франция абсолютизмінің ерекшелігі, буржуазияның рөлі. |
Сабақ барысы |
Сабақты жоспарлау | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Сабақта қолданылған әдіс - тәсілдер | Ресурстар
|
І. Ұйымдастыру кезеңі
2 минут | Амандасу, оқушыларды түгендеу | Якобшілер МонтаньярларЖирондықтарКомуннашылар |
| түрлі түсті стикерлер |
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру8 минут | бағалау тәртібін түсіндіреді | Абсалютизмнің дағдарысы және француз революциясының басталуы1. Оқиғаларды сәйкестендіру2. Франция буржуазиялық революциясының себептерін жаз3. а) Француз қоғамында артықшылыққа ие болған топтарға жататындар: в) Жалпы құқыққа ие болмағандар, артық салық төлеуге міндеттелгендер: с) 1789 жылғы революцияның басты саяси жетістігі: Оқушы көршісімен парақтарын аламастырып өздері тесереді
| Жұппен жұмыс | А4 парақшасындағы тапсырмалар |
ІІІ. Жаңа тақырыпты меңгеру15 минут | Оқушыларға оқулықтағы мәтіндерді оқып әрбір топ өзінің тапсырмалары бойынша Француз революцияның әрбір кезеңіндегі жетістіктер мен кереғарлық жағдайларды ажыратып, талдау, білу, қорғау керектігін айтады
| Француз Ұлттық Конвент отырысыҚаралатын негізгі мәселелер1-қадамПікірталас 1789 ж 14 шілде-1792ж 10 тамыз революция аяқталды аяқталған жоқ
2-қадамЯкобшілер – революцияның бірінші кезеңіндегі маңызды өзгерістерді айтадыМонтаньярлар-– революцияның екінші кезеңіндегі маңызды өзгерістерді айтадыЖирондықтар - революцияның үшінші кезеңіндегі маңызды өзгерістерді айтадыКомуннашылар – революция кезіндегі мәдениет, революцияның тарихы маңызы3-қадамтоптарға сұрақтар қойылады54,55,57,58 беттегі сұрақтар4- қадамӘділетті қоғам кепілі – халық билігі
| Топпен жұмыс,
Т – стратегиясы
постер қорғау
Қар лақтыру
Эссе жазу |
ватман, маркер
дәптер, қалам |
Сабақты бекіту5 минут | Сұрақ-жауап | 1789 ж 26 тамызда Францияда қабылданған маңызды құжат («Адам және азамт құқықтарының декларациясы»)«Халық досы» газетінің редакторы. (Жан-Поль Марат)1789 жылы франция саяси-қоғамдық өмірінде маңызды рөл атқарған саяси топ (Якобшілер)Француз демократтардың басты талабы: король билігі мен монархияны жоюБилік монархтың қолында болғанмен оның билігі заңмен шектеледі, бұл биліктің қай түрі. (Конституциялық монархия)Роялистер деген кім: (эмигранттар)Ұлттық конвент қашан құрылды: (1789 ж 9 шілдеде)Монтаньярлар деген кімдер ? конвенттің сол қанатындағы депутаттарКонветтің оң қанатындағы депутаттар: (жирондықтар)Францияда алғаш конституция қай жылы қабылданды ? 1793 ж 24 маусым | «Жұлдызды сәт» ойыны |
|
бағалау
| Күнделікке коментарийлер мен жақсы, өте жақсы, қанағаттанарлық штамптарын қоямын | Маған түсінікті - Менің сұрағым бар Мен түсінбедім |
| «Бағдаршам» , «бас бармақ» әдісі
|
Рефлексия3 минут |
| Екі жұлдыз,бір тілек |
|
|
Үйге тапсырма2 минут |
| §9, оқу, мазмұндау.59 бет. Тапсырмаларды орындау |
|
|