Б. Атыханұлы атындағы №36 гимназия
Қысқa мерзімді (сабақ) жоспaры
|
Бөлiм: |
I бөлім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Исакова У.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
17.10.2023 ж |
Қатысушылар саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Доспамбет жырау "Қоғалы көлдер, қом сулар". |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.2.2.1. эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут 1 минут |
1. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар назарын сабаққа аудару Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру |
Сәлемдеседі. Оқушылар бір-бірімен қол алып, амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысады. |
|
№1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 12 минут 3 минут 7 минут 15-минут
|
Ой қозғау Сұрақтарға жауап беру
Хандық дәуір әдебиеті
Доспамбет жырау Доспамбет жырау қазақ халқының қалыптасу кезеңінде өмір сүрді. Кіші Ноғай ордасында әскери қолбасшы болды. Дешті Қыпшақты көп аралаған, Бақшасарайда, Стамбұлда болған. Қырым ханының жағында көптеген әскери жорықтарға қатысқан. Сөздікпен жұмыс
Көбе, көбе сауыт – дәстүрлі қазақ қоғамындағы батырлардың соғыста кебенек (киіз кеудеше) сыртынан киген сауыты. 1.Жеке тапсырма
Дескриптор:
Т
2-тапсырма. Тірек сызба Доспамбет жырау
Дескриптор:
3. Жеке жұмыс «Үш түрлі күнделік» кестесі
Дескриптор:
|
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді; Оқушылар ақпаратпен танысады. Сөздікпен танысады. Тапсырманы түсініп орындайды; Сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты түсінеді; Оқуышы берілген тапсырма бойынша нақты мәселені анықтап жазады: |
«Үш шапалақ» әдісімен бағалау
ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша бір топ қарама-қарсы топты бағалайды. |
№ 2 Оқулық, жұмыс дәптері №3 Үлестірмелі қағаз №4 Жұмыс дәптері №5 Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 минут |
Баға беру тапсырмасы |
Үй жұмысын орындайды. |
|
№6 Жұмыс дәптері 59 бет 6-тапсырма |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Рефлексия Оқушылар ПОПС» формуласын толтырады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының
өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды
ынталандыру Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бөлiм: I
бөлім. Педагогтің Т.А.Ә. Исакова У.М. Күні: 17.10.2023
ж
Қатысушылар
саны: Ерекше білімді қажет ететін оқушы
саны: Қатыспағандар
саны: Сынып: 6 Сабақтың
тақырыбы Доспамбет жырау "Қоғалы
көлдер, қом сулар". Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 6.2.2.1. эпикалық, поэзиялық
шығармалардағы автор бейнесін анықтау. Сабақтың мақсаты эпикалық, поэзиялық
шығармалардағы автор бейнесін
анықтайды.
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
3
минут
1
минут
1. Жағымды психологиялық орта
қалыптастыру.
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар назарын сабаққа аудару Сабақтың тақырыбы мен мақсатын
таныстыру
Сәлемдеседі.
Оқушылар бір-бірімен қол алып,
амандасады. Бір-біріне жақсы тілектер
айтады.
Оқу мақсатымен және бағалау
критерийлерімен танысады.
№1
Сабақтың ортасы
12
минут
3
минут
7
минут
15-минут
Ой қозғау
Сұрақтарға жауап
беру
«Жыр деген
не?
Жыршы деген кім?
Жырау деген кім? Хандық дәуір әдебиеті
15-16 ғасырды қамтиды.
15-18 ғасырдағы әдебиет жыраулар поэзиясымен
белгілі.
18 ғасырдың екінші жартысында қазақтың
суырыпсалма өнерге негізделген, авторлығы бар толғау поэзиясы
дамыды.
Жыраулар поэзиясы толғау,
арнау, мадақ-өлеңдер түрінде болды. Доспамбет жырау
Доспамбет жырау қазақ халқының
қалыптасу кезеңінде өмір сүрді. Кіші Ноғай ордасында әскери
қолбасшы болды. Дешті Қыпшақты көп аралаған, Бақшасарайда,
Стамбұлда болған. Қырым ханының жағында көптеген әскери жорықтарға
қатысқан.
Сөздікпен
жұмыс
Қом
Қоға – қоғалар тұқымдасына жататын өсімдік. Биіктігі 3 – 4
м, сабағы ұзын және жуан төселмелі, батпақты-сулы жерлерде
өседі.
Көбе,
көбе сауыт – дәстүрлі қазақ қоғамындағы батырлардың
соғыста кебенек (киіз кеудеше) сыртынан киген
сауыты.
1.Жеке
тапсырма
Қоғалы көлдер, қом сулар тақырыбы мен идеясын
анықтаңдар.
Дескриптор:
Қоғалы көлдер, қом сулар
тақырыбын анықтайды - 1б.
Идеясын анықтайды -
1б Т 2-тапсырма. Тірек
сызба Доспамбет
жырау
Дескриптор: Кейіпкер туралы
өзінің ой-пікірін айтады- 1б Кейіпкер
даралығын,
ешкімге ұқсамайтын ерекшелігін
анықтайды – 1 б.
3.
Жеке
жұмыс
«Үш түрлі күнделік»
кестесі
Толғаудан ерекше әсер еткен
немесе ой салған дәйексөзді жазу
Жеке түсінік беру: осы дәйексөзді жазуға не
мәжбүр етті?
Қандай ой тудырды?
Осыған байланысты қандай сұрақ
туды?
«Мұғалімге хат» -
сұрақтар
Дескриптор: Сұрақтарға жауап береді-
1б. Ойын дәлелді
жеткізеді-1б. Мұғалімге сұрақ жолдайды -
1б. Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап
береді; Оқушылар ақпаратпен
танысады. Сөздікпен
танысады. Тапсырманы түсініп орындайды; Сұрақтарға жауап беру арқылы
тақырыпты түсінеді; Оқуышы берілген тапсырма бойынша нақты мәселені
анықтап жазады: «Үш шапалақ» әдісімен
бағалау ҚБ. Оқушылар дұрыс жауап бойынша
бір топ қарама-қарсы топты бағалайды. № 2 Оқулық, жұмыс
дәптері №3 Үлестірмелі қағаз №4 Жұмыс дәптері №5 Жұмыс дәптері Үйге тапсырма 2 минут Баға беру тапсырмасы Үй жұмысын
орындайды. №6 Жұмыс дәптері 59
бет 6-тапсырма Сабақтың аяқталуы. 7 минут Рефлексия
Оқушылар ПОПС»
формуласын толтырады.
Бірінші сөйлем «Менің ойымша,...
» Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін
… » Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен,
мысалдармен дәлелдей аламын … » Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай
қорытынды шешімге келдім
Мұғалім оқушылардың сабаққа
қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының
өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. Сонымен қатар, оқушыларды
ынталандыру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
оптық жұмыс












