«Қоғамдық көлік атаулары»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Қоғамдық көлік атаулары»

Материал туралы қысқаша түсінік
20.02.2025 жылы Алматы облысы, Қарасай ауданы, «Жібек жолы» ауылы, «Ы. Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ-де қазақ тілі пәнінен 5 «К» сыныбында Алымбаева Толғанай Дәуренбековна өткізген «Қоғамдық көлік атаулары» тақырыбындағы ашық сабақ оқушылардың тыңдалым және айтылым дағдыларын дамытуға бағытталды. Сабақта оқушылар: • Аудиожазба мәтіні негізінде тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы мәтіннің негізгі ойын анықтады; • Сюжетті суреттер желісі бойынша сипаттау мәтініне сүйеніп, әңгіме құрастырды. Сабақта түрлі әдіс-тәсілдер (тыңдалым, сұрақ-жауап, сипаттау, топтық және жеке жұмыс) тиімді қолданылып, оқушылардың ойлау, сөйлеу және шығармашылық қабілеттерін дамытуға ықпал етті. Оқушылар белсенділік танытып, тақырыпты жақсы меңгерді.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Алматы облысы Қарасай ауданы «Жібек жолы» ауылы «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ



Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

7-бөлім. Көлік және жол белгілері

Педагогтің аты-жөні:

Алымбаева Толганай Дауренбековна

Күні:

20.02.25.

Сынып : 5 К сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамдық көлік атаулары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты:

5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау

5.3.3.1 сюжетті суреттердің (фотосуреттер) желісі бойынша әңгіме құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Аудиожазба мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы тақырыпқа қатысты негізгі ойды айқындайды

Сюжетті суреттердің желісі бойынша сипаттау мәтіні негізінде әңгіме құрастыру

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар



Сабақтың басы

Ұйымдастыру


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасып, түгелдеймін.

Әр түрлі көлік түрлерімен топқа бөлемін.

Көліктерге жапсырылған стикерлерде қай топта отыратындығы жазылады.

Оқушылар амандасады.

Партада тұрған көліктерден өздеріне ұнаған түрін алып, көліктерге жапсырылған стикерлер арқылы топқа бөлінеді.

Мұғалім тарапынан бағалау.

«Өте тамаша!»

«Керемет!»

«Жарайсыңдар!»

АКТ, көлік макеттері








Жаңа сабаққа кіріспе


Жетелеуші сұрақтар арқылы тақырыпты болжатамын.

Сұрақтар:

Біздің қолымызда қандай көліктер бар?

Олар қандай қызмет атқарады?

Олай болса, бүгінгі біздің тақырыбымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар?

Сабағымыздың тақырыбы: «Қоғамдық көлік атаулары»

Сабақ мақсатымен таныстырамын.

Сабақтың мақсаты:

Аудиожазба мәтіні бойынша тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы тақырыпқа қатысты негізгі ойды айқындайды

Сюжетті суреттердің желісі бойынша сипаттау мәтіні негізінде әңгіме құрастыру

Жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды.































Сабақ мақсатымен танысады.

Оқушылар сабақ барысында «Смарт сағат» әдісі арқылы дескрипторлар бойынша бағаланады.


Сабақтың ортасы




























































































1-тапсырма. Топтық жұмыс.

Оқушыларға тыңдалым мәтінін ұсынамын.

Тыңдалған мәтіннің негізгі ойын тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы анықтату мақсатында «Ойлан, топтас, бөліс!» әдісі қолданамын.

Оқушыларға «Жібек жолы» макетін ұсына отырып, тірек сөздер жазылған көлік макеттерін қала тұрғындарына қызмет ету үшін қажетті жерлерге орналастыруын ұсынып, жетелеуші сұрақтар таратамын. Топ ішінде оқушылардан сұрақтарға жауап беруін түйінді ойды мәтіннің негізгі ойы ретінде сыныптастарына жариялауын сұраймын.





2-тапсырма. Жеке жұмыс.
Оқушыларғ сюжетті суреттер желісі бойынша сипаттау мәтіні негізінде «Сиқырлы қалам» әдісі арқылы әңгіме құрастыру тапсырмасын ұсынамын.

Оқушылар мәтінді тыңдайды.

«Жібек жолы» макетіне тірек сөздер жазылған көлік макеттерін қала тұрғындарына қызмет ету үшін қажетті жерлерге орналастырады, оқушылар сұрақтарға жауап береді, түйінді ойды мәтіннің негізгі ойы ретінде сыныптастарына жариялайды.







































Оқушылар ұсынылған қаламдар арқылы сюжетті суреттер желісі бойынша сипаттау мәтіні негізінде әңгіме құрастырады.

Өзара бағалау

Дескриптор

Барлығы: 5 балл.

Тірек сөздерді айтады-1 балл

Ұсынылған жетекші сұрақтарға тірек сөздерді қатыстыра отырып жауап береді- 2 балл

Негізгі ойды анықтайды- 2 балл







































Өзін-өзі бағалау

Дескриптор

Барлығы: 5 балл.

Тақырыбын қояды-1 балл

Суреттерді қолданады-1 балл

Сюжет желісі бойынша сипаттайды-1 балл

Сөз санын сақтайды-1 балл

Әңгіме құрастырады-1 балл

Аудиомәтін, таратпа материалдар, макеттер.

























































Суреттер, қалам, дәптер.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс



















Кері байланыс














Сабақты бекіту мақсатында «Бір бұйым» әдісін қолданамын. Сабақ барысында оқушылардан жиналған бұйымды көрсете отырып, оқушыларға сұрақтар беру арқылы бүгінгі тақырыпты пысықтаймын.



Сабақтың соңында мақсатқа қаншалықты қол жеткізгендігіне сенімді екендігін анықтау мақсатында «Бағдаршам» әдісін қолданамын.

Өзіне тиісті бұйымды көрген оқушы берілген сұраққа жауап береді.





















Оқушылар тақтадағы өзіне тиісті бағадаршамға барып, сабақ мақсатына жете алған болса жасыл түсті, сабақта ақсатқа жетуде біршама қиындықтар туған болса сары түсті, ал сабақта тапсырмаларды орындай алмадым десе қызыл түсін басады.

Мұғалім тарапынан бағалау.

«Өте тамаша!»

«Керемет!»


















Оқушы бұйымдары





















АКТ











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
16.05.2025
134
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі