Қожа-әдепті бала 5 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қожа-әдепті бала 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
ұл сабақ жоспары 5-сыныпқа арналған «Қожа – әдепті бала» тақырыбы бойынша құрылған Қожа-әдепті бала қмж2 . Сабақ қазақ тілі Т2 пәні бойынша «Мектеп өмірі. Әдепті бала – арлы бала» бөлімі аясында өткізілген. Материалдың негізгі мақсаты – оқушылардың мәтінді тыңдай отырып негізгі ойды анықтауы және мәліметтерді жинақтап, постер жасау арқылы өз ойын жеткізе білуі. Сабақта тыңдалым, айтылым, оқылым дағдылары қамтылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 2. Мектеп өмірі. Әдепті бала - арлы бала

Күні : 15.10.2024ж

Педагогтің аты-жөні: Сыдықжан А.С.

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 14. Қожа -әдепті бала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.3.5.1- Мәтінді тыңдай отырып, негізгі ойды анықтайды;

5.4.1.1 – Мәліметтерді жинақтай отырып ,тақырып бойынша постер жасау.

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі;

ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама жаза алады;

Тілдік мақсаттар

Кейіпкер, ықшам, жағымды, қолайсыз, келемеждеп айту.

Қүндылық

  • Құрмет (Мұғалім мен оқушылардың бір-біріне құрмет көрсетуі)

  • Жауапкершілік (Өзінің және басқа адамдардың іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарау)

  • Адалдық (Өз ойларын адал жеткізу)

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

- Жүректен жүрекке бір-біріне тілек айтады

Үй жұмысын тексеру

Бердібек Соқпақбаевтың өмірін, шығармашылығын еске түсірейікші. 1.Бердібек Соқпақбаев кім? 2. Жазушы қай жылы, қай жерде дүниеге келді? 3. Қандай шығармаларын білесіңдер? 4. Бердібек атамыз қандай университте оқып, қай жылы бітірген? (Қазақтың Абай атындағы педагогикалық институтын бітірген 1949) 5. Ең алғаш қай жерде мұғалім болды? (Нарынқол ауданында) 6. «Менің атым Қожа» повесті алғаш рет қай жерде жарық көрді? 7. Ол қанша тілге аударылды?

8. «Қазакфильм» студиясы сол кітап бойынша жазылған киносценарийді экранға қай жылы шығарды? 1963 жылы 9. Фильмнің режиссеры кім? 10. «Менің атым Қожа» фильмі қандай сыйлыққа ие болды?









«Смайликтер»



Слайд


Үлестірмелі топтамалар



Интербелсенді тақта

АКТ,https://www.educaplay.com/learning-resources/20775538-learning_resource.html

Сабақтың ортасы























































1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.














Айтылым

1- тапсырма











Тыңдалым Оқылым

3- тапсырма

Мәтінді тыңда,түсініп оқы.

.


Айтылым

Топтық жұмыс

Әр топқа сурет беріледі. Бұл сурет туралы не білесің? Кейіпкерлер туралы әңгімеле Кейіпкерлер туралы қандай оқиғаны білесіз?

Топтық жұмыс

1-топ: Қожа қандай бала?

2-топ: Сұлтан қандай бала



Сергіту сәті





Жұптық жұмыс

4-тапсырма

Мәтіннің ішінен жалқы және жалпы есімдерді теріп жазады


Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс

- бір сөзді тәуелдік жалғауында жазады


Жаңа сабақты бекіту Сұрақтарға жауап береді


Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Кейіпкер-персонаж

Ықшам-краткий

Жағымды-приятный

Туу куәлігі-свидетельство о рождении

Ес білгелі-с тех пор как себя помнит

Қолайсыз-неблагоприятный

Табанда өзгерту-изменить быстро

Істің турасы-правда о том

Келемеждеп айту-насмешливо

Айтылым

Сұрақтарға жауап бер.

1.Сен балаларға арналған шығармаларды оқисың ба?

2. Қандай шығармаларды білесің?

3.Ол шығармалар саған ұнай ма? Не себепті?

4.Балаларға арналған қандай фильмдерді білесің?

Ол фильмдердің басты кейіпкерлері –кімдер?



Оқылым

Мәтінді тыңдап, түсініп оқиды. Негізгі ойын анықтап, сөздерді теріп жазады. Топқа бөлініп түсінгендеорін қысқаша постер түсіріп. Қорғайды.





Сергіту сәтін орындайды.



Мәтіннің ішінен жалқы және жалпы есімдерді теріп жазады


Оқушыларға таратпалар арқылы тапсырма беріледі






«Шапалақ»














Дескриптор

  1. балл

-Сұрақтарға жауап береді.


«Стикерлер»






















Дескриптор

4 балл

-Түсіндіреді

-Талқылайды

-Жарысады

Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды



Дескриптор

3 балл

-Толықтырады




Оқулық

37- бет

сөздік

слайд



АКТ,портрет, суреттер, тірек сызбалар















Слайд

Оқулық

38- бет






Оқулықслайд, түрлі-түсті маркерлер.









Оқулық

38- бет


слайд






Таратпалар











Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : 7- тапсырма, 40 - бет.


Кері байланыс



 Өз деңгейлерін анықтайды.



Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
25.02.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі