«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Қожанасыр туралы әңгімелер»

Пән мұғалімі: Бектасова Гулжан
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы:Қожанасыр туралы әңгімелер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қожанасыр туралы түсінік беру.Қожанасыр туралы әңгімелермен таныстыру, түсініктерін кеңейту.Рольге бөліп орындау арқылы ізденімпаздық, тапқырлық қасиеттерін дамыту.
Дамытушылық: Өз бетімен жұмыс істеуге, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, еңбек сүйгіштікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Баяндау, сөздік көрнекілік, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, ойын әдісі
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Көрнекіліктері: Қожанасыр бейнесі, сағат, теңге, 4 саны, есек макеті, үнтаспа,жапырақтар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану,бейнелеу,музыка
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық:
Армысың, асыл күн
Армысың, асыл жер,
Армысың, көк аспан,
Армысыздар құрметті қонақтар,
Армысың, асыл досым
Жылуыма-жылу қос
Міне менің қолым.
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеу,сабаққа дайындау
2.Үй жұмысын сұрау және бағалау.
«Өтірік» өлеңін сұраймын.
1.Өлеңді оқығанда саған қандай ой келді?
2.Өтірік өлең не үшін жазылады деп ойлайсың?
3.Өздерің қандай қызықты өтірік өлеңдер құрастырып келдіңдер?
3.Негізгі бөлімі : жаңа сабақ
Қожанасыр туралы әңгімелер
Қожанасыр-қазақтың күлдіргі әңгімелерінің кейіпкері.Әңгімелерде ол өте аңқау жан болып көрінеді.Бірақ оның аңқаулығының ар жағында ащы мысқыл ,қулық жатады.ол сонысымен өмірдегі ,адам бойындағы жат қылықтарға қарсы күреседі.Көп әңгімеде Қожаның қасында есегі жүреді.Есек Қожанасырдың көлігі ,серігі және әзіл құралы да.

4.Сөздікпен жұмыс:
Мысқыл-сықақ,келеке.
Жат қылық- лайықсыз мінез.
5.Оқулықпен жұмыс:
3Қожанасыр мектепте
Қожанасыр мектепте оқып жүрген кезінде оқытушы:
-Қожанасыр , бір тәулікте неше сағат бар?-деп сұрапты.
-Бүгін жиырма бес сағат болса керек ,- депті Қожа.
-Жиырма төрт сағат емес пе?-деп жекіріпті оқытушы.
-Кеше «Күн енді бір сағатқа ұзарады» дегеніңіз қайда, тақсыр!- депті оған Қожа.
Төрттен төртті алса,не қалады?
Қожанасырдан мектепте оқытушы:
-Қожанасыр, төрттен төртті алса,не қалады?-деп сұрапты.
Қожа жауап бере алмайды.
-Мысалы,қалтаңда төрт теңгең бар еді,сол теңгелер қалтаңнан түсіп қалды.Сонда не қалады?-депті оқытушы қайталап.
-Не қалсын,теңге түсіп кеткен тесік қалады да,-депті Қожа.
6.Топпен жұмыс:
1-топ «Қожанасырдың немерелері»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырдың әңгімелерінен көрініс көрсетеді.
2-топ «Тапқырлар»
Бұл топтың оқушылары Қожанасыр жайлы әңгімелер айтады.
3-топ «Жазушылар»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырға хат жазады.
4-топ «Бейнелеу»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырды ,оның есегін бейнелеп салады.
Қорытынды:
Қожанасыр жайлы кестеге құрастырады.

![]()
![]()


Бағалау:
Сабақтың ұнағанын жапырақтар арқылы өздері көрсетіп өтеді.
Рефлексия:
-
Сабақ өте ұнады сары жапырақты көтереді
-
Сабақ ұнады жасыл жапырақты көтереді
-
Сабақ ұнамады қызыл жапырақты көтереді
Үйге тапсырма:
Қожанасыр туралы әңгімелерді түсініп,мазмұнын айта білуге жаттығып келу.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қожанасыр туралы әңгімелер" ашық сабақ
"Қожанасыр туралы әңгімелер" ашық сабақ
«Қараөзек» жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Қожанасыр туралы әңгімелер»

Пән мұғалімі: Бектасова Гулжан
Пәні: әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы:Қожанасыр туралы әңгімелер.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қожанасыр туралы түсінік беру.Қожанасыр туралы әңгімелермен таныстыру, түсініктерін кеңейту.Рольге бөліп орындау арқылы ізденімпаздық, тапқырлық қасиеттерін дамыту.
Дамытушылық: Өз бетімен жұмыс істеуге, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Адамгершілікке, еңбек сүйгіштікке, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Баяндау, сөздік көрнекілік, сұрақ-жауап, мәнерлеп оқу, ойын әдісі
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Көрнекіліктері: Қожанасыр бейнесі, сағат, теңге, 4 саны, есек макеті, үнтаспа,жапырақтар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану,бейнелеу,музыка
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық:
Армысың, асыл күн
Армысың, асыл жер,
Армысың, көк аспан,
Армысыздар құрметті қонақтар,
Армысың, асыл досым
Жылуыма-жылу қос
Міне менің қолым.
1.Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды түгелдеу,сабаққа дайындау
2.Үй жұмысын сұрау және бағалау.
«Өтірік» өлеңін сұраймын.
1.Өлеңді оқығанда саған қандай ой келді?
2.Өтірік өлең не үшін жазылады деп ойлайсың?
3.Өздерің қандай қызықты өтірік өлеңдер құрастырып келдіңдер?
3.Негізгі бөлімі : жаңа сабақ
Қожанасыр туралы әңгімелер
Қожанасыр-қазақтың күлдіргі әңгімелерінің кейіпкері.Әңгімелерде ол өте аңқау жан болып көрінеді.Бірақ оның аңқаулығының ар жағында ащы мысқыл ,қулық жатады.ол сонысымен өмірдегі ,адам бойындағы жат қылықтарға қарсы күреседі.Көп әңгімеде Қожаның қасында есегі жүреді.Есек Қожанасырдың көлігі ,серігі және әзіл құралы да.

4.Сөздікпен жұмыс:
Мысқыл-сықақ,келеке.
Жат қылық- лайықсыз мінез.
5.Оқулықпен жұмыс:
3Қожанасыр мектепте
Қожанасыр мектепте оқып жүрген кезінде оқытушы:
-Қожанасыр , бір тәулікте неше сағат бар?-деп сұрапты.
-Бүгін жиырма бес сағат болса керек ,- депті Қожа.
-Жиырма төрт сағат емес пе?-деп жекіріпті оқытушы.
-Кеше «Күн енді бір сағатқа ұзарады» дегеніңіз қайда, тақсыр!- депті оған Қожа.
Төрттен төртті алса,не қалады?
Қожанасырдан мектепте оқытушы:
-Қожанасыр, төрттен төртті алса,не қалады?-деп сұрапты.
Қожа жауап бере алмайды.
-Мысалы,қалтаңда төрт теңгең бар еді,сол теңгелер қалтаңнан түсіп қалды.Сонда не қалады?-депті оқытушы қайталап.
-Не қалсын,теңге түсіп кеткен тесік қалады да,-депті Қожа.
6.Топпен жұмыс:
1-топ «Қожанасырдың немерелері»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырдың әңгімелерінен көрініс көрсетеді.
2-топ «Тапқырлар»
Бұл топтың оқушылары Қожанасыр жайлы әңгімелер айтады.
3-топ «Жазушылар»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырға хат жазады.
4-топ «Бейнелеу»
Бұл топтың оқушылары Қожанасырды ,оның есегін бейнелеп салады.
Қорытынды:
Қожанасыр жайлы кестеге құрастырады.

![]()
![]()


Бағалау:
Сабақтың ұнағанын жапырақтар арқылы өздері көрсетіп өтеді.
Рефлексия:
-
Сабақ өте ұнады сары жапырақты көтереді
-
Сабақ ұнады жасыл жапырақты көтереді
-
Сабақ ұнамады қызыл жапырақты көтереді
Үйге тапсырма:
Қожанасыр туралы әңгімелерді түсініп,мазмұнын айта білуге жаттығып келу.
шағым қалдыра аласыз













