|
Бөлім |
Атмосфера |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.А.Арзикулова. |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
23.11.2023 жыл |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7-«А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.2.7 - қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді. -халық пен шаруашылық үшін қолайсыз атмосфералық құбылыстардың алдын алу жолдарын ұсына алады. -карта және кескін карталарды шартты белгілер арқылы оқи отырып, қолдана алады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||
|
Басы |
І .Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Оқушылар алдын ала топқа бөлінеді
ІІ . Үй тапсырмасын пысықтау. «Қолшатыр» әдісі арқылы үйге тапсырманы пысықтау: 1.Атмосфера жердің қандай қабығы? 2.Атмосфера қандай газдардан тұрады? 3. Атмосфераның құрылымы қандай ? 4.Ауа райы дегеніміз не? 5.Ауа температурасын қандай метеорологиялық аспап өлшейді? 6.Атмосфераның жоғары қабаттарын зерттеуге арналған құрал. 7.Жел жылдамдығын қай аспап өлшейді? 8. Жел бағыты қандай аспап көмегімен өлшенеді? 9.Ауа райын зерттейтін адамдар ? 10.Жер бетін ультракүлгін сәулелерден қорғайды ?
I
Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді. Кілт сөздер: Үсік- Анызақ Жел Шаңды дауылдар Қар жауу- 12 сағат не одан да көп уақыт бойы қаландығы 12-20 мм қар түсетін жауын – шашын мөлшері. Нөсер жауын- жоғары қарқындылықпен ерекшеленетін жауынның түсуі. Құрғақшылық- белгілі бір мекен үшін ауа температурасы жоғары және жауын шашын мөлшері аз болатын тұрақты ауа райы кезеңі. Көктайғақ- қыста жылымықтан кейін суықтың қайта түсуінен жер бетінің мұз болып қатуы. Тұман – ұсақ су бөлшектерінің ауадағы жиынтығы. |
оқушы қайталау сұрақ жауап орындайды |
стикер, мадақтау |
оқулық, жұмыс дәптер, карта, интербелсенді тақта, дидактик материалдар |
|
|||||||||||||||
|
Ортасы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстары- бұл адамдардың өміріне және шаруашылық іс-әрекетіне теріс ықпал ететін ауа райы құбылыстары. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарын шартты түрдегі жауын –шашын және желмен байланысты құбылыстарға бөлуге болады. Қолайсыз атмосфералық құбылыстар 1. Жауын-шашынмен :
2. Желмен : - қарлы боран
Қолайсыз атмосфералық құбылыстардан сақтану шаралары туралы айтып өтіледі. Термин сөздермен жұмыс 5мин Оқушылар термин сөздермен жұмыс жасайды. Тұман –туман - fog Қырау-иней- frost Көкмұз – гололед - glacier Найзағай – молния - lighrning Боран –метель - blizzard Бұршақ – град -hail Оқушылар термин сөздерді айтып, дәптерлеріне түсіреді.
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
жауын –шашынмен желмен Дескриптор:
Дескриптор:
1-топ Дауылдан қорғану шараларын ұсыныды. 2-топ Көктайғақтан сақтану шараларын ұсынады Дескриптор:
«Тапсырмалар аялдамасы». Шымкент қаласында болатын көктайғақ және қарлы бораннан сақталу жолдарын ұсыну |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіреді Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: « Стикер» әдісі ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Слайдар Ашық сұрап-жауаптар |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Төтенше жағдайлар министрлігі
112 Үйге тапсырма. Кескінмен жұмыс. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымда-рына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|||||||||||||||
-
тапсырма : «Сәйкестендіру » әдісі
|
|
Бұршақ |
|
|
Құрғақшылық |
|
|
Көктайғақ |
|
|
Қарлы боран |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
|
Бөлім |
Атмосфера |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Н.А.Арзикулова. |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
23.11.2023 жыл |
|||||||||||||||||||
|
Сынып: 7-«А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар. |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.3.2.7 - қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді. -халық пен шаруашылық үшін қолайсыз атмосфералық құбылыстардың алдын алу жолдарын ұсына алады. -карта және кескін карталарды шартты белгілер арқылы оқи отырып, қолдана алады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||
|
Басы |
І .Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Оқушылар алдын ала топқа бөлінеді
ІІ . Үй тапсырмасын пысықтау. «Қолшатыр» әдісі арқылы үйге тапсырманы пысықтау: 1.Атмосфера жердің қандай қабығы? 2.Атмосфера қандай газдардан тұрады? 3. Атмосфераның құрылымы қандай ? 4.Ауа райы дегеніміз не? 5.Ауа температурасын қандай метеорологиялық аспап өлшейді? 6.Атмосфераның жоғары қабаттарын зерттеуге арналған құрал. 7.Жел жылдамдығын қай аспап өлшейді? 8. Жел бағыты қандай аспап көмегімен өлшенеді? 9.Ауа райын зерттейтін адамдар ? 10.Жер бетін ультракүлгін сәулелерден қорғайды ?
I
Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді. Кілт сөздер: Үсік- Анызақ Жел Шаңды дауылдар Қар жауу- 12 сағат не одан да көп уақыт бойы қаландығы 12-20 мм қар түсетін жауын – шашын мөлшері. Нөсер жауын- жоғары қарқындылықпен ерекшеленетін жауынның түсуі. Құрғақшылық- белгілі бір мекен үшін ауа температурасы жоғары және жауын шашын мөлшері аз болатын тұрақты ауа райы кезеңі. Көктайғақ- қыста жылымықтан кейін суықтың қайта түсуінен жер бетінің мұз болып қатуы. Тұман – ұсақ су бөлшектерінің ауадағы жиынтығы. |
оқушы қайталау сұрақ жауап орындайды |
стикер, мадақтау |
оқулық, жұмыс дәптер, карта, интербелсенді тақта, дидактик материалдар |
|
|||||||||||||||
|
Ортасы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстары- бұл адамдардың өміріне және шаруашылық іс-әрекетіне теріс ықпал ететін ауа райы құбылыстары. Қолайсыз атмосфералық құбылыстарын шартты түрдегі жауын –шашын және желмен байланысты құбылыстарға бөлуге болады. Қолайсыз атмосфералық құбылыстар 1. Жауын-шашынмен :
2. Желмен : - қарлы боран
Қолайсыз атмосфералық құбылыстардан сақтану шаралары туралы айтып өтіледі. Термин сөздермен жұмыс 5мин Оқушылар термин сөздермен жұмыс жасайды. Тұман –туман - fog Қырау-иней- frost Көкмұз – гололед - glacier Найзағай – молния - lighrning Боран –метель - blizzard Бұршақ – град -hail Оқушылар термин сөздерді айтып, дәптерлеріне түсіреді.
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар
жауын –шашынмен желмен Дескриптор:
Дескриптор:
1-топ Дауылдан қорғану шараларын ұсыныды. 2-топ Көктайғақтан сақтану шараларын ұсынады Дескриптор:
«Тапсырмалар аялдамасы». Шымкент қаласында болатын көктайғақ және қарлы бораннан сақталу жолдарын ұсыну |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіреді Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау ҚБ: « Стикер» әдісі ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Слайдар Ашық сұрап-жауаптар |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Төтенше жағдайлар министрлігі
112 Үйге тапсырма. Кескінмен жұмыс. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымда-рына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
|
|||||||||||||||
-
тапсырма : «Сәйкестендіру » әдісі
|
|
Бұршақ |
|
|
Құрғақшылық |
|
|
Көктайғақ |
|
|
Қарлы боран |
шағым қалдыра аласыз
II. Жаңа
тақырып:

















