|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.3.2.7 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жергілікті қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді. -халық пен шаруашылық үшін қолайсыз атмосфералық құбылыстардың алдын алу жолдарын ұсына алады. -карта және кескін карталады шартты белгілер арқылы оқи отырып, қолдана алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Түсіну: мәтін арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады. Қодану: Картамен және кесін картамен жұмыс жасап, оны өмірде қолдана алады . Талдау:қолайсыз атмосфералық құбылыстарды суреттер бойынша ажыратып, себеп-салдарын анықтайды және топтастырады, зияндылығына баға береді. |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Сәлемдесу, түгелдендеу Психологиялық ахуал «Қытырлақ картап » әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. «Назар сал» әдісі арқылы тақырыпты ашу.
Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді. |
Амандасалы, көңіл күйді көтереді. Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
2 балл |
Кітап |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мұғалім оқушылардың жауабын тындайды, қажет болса түзетіп тұрады. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай отырып тақырыптың өзектілігін анықтайды.
Тапсырма № 1Сәйкестендіру кестесін толтырады.
Тапсырма № 2 «Тапсырмалар аялдамасы» топтық жұмыс Берілген мәтінді оқып , Оқушылар «Ауа райындағы қолайсыз құбылыстар» кезіндегі сақтану шараларын ұсыну кажет. Жадынама сурет ретінде беріледі. Мұғалім оқушыларға А-2, А-3 қағаздарын, түрлі түсті қалам таратып береді.
Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығын біледі; Әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға)әсерін біледі. Сабақты бекіту Gimkit платформасы (QR код ) арқылы сабақты бекіту: 1. Ірілі-ұсақ түйіршік мұз түрінде жауатын атмосфералық жауын-шашын? Шық + Жаңбыр Қар Бұршақ 2. Жер бетіне жауын-шашыннан,қардан түсетін тығыз тегіс жалтыр не деп аталады? Боран Көкмұз+ Қылау Шық 3. Ағаш бұталары ,электр желілерінің сымдарының үстінде қатып қалған ұсақ мұз кристалы не деп аталады? Тұман Шық Қылау+ Көкмұз 4. Ауа температурасы 0 градусқа шамалас кезде қалыптасатын атмосфералық ылғал не деп аталады? Бұрқасын Қылау Көкмұз Шық+ 5. Ауаны көмескілендіретін бөлшектерінің жер бетіне жақын орналасуын не деп атайды? Тұман+ Шық Кемпірқосақ Бұрқасын (боран) 6. Күшті желдің әсерінен топырақтың ,құмның ,қиыршықтастың,қардың ұйықтып соғуы? Кемпірқосақ Қылау Бұрқасын (боран)+ Тұман 7. Аспан күмбезінде түрлі түсті доға түрінде көрінетін атмосферадағы құбылыс? Тұман Кемпірқосақ Қылау+ Бұрқасын(боран) |
Берілген ресурстар ды талқылай ды Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекеле седі Кері байланыс береді. Қыс мезгілінде орын алатын оқиғалардан сақтану шаралары қарастырылады. Оқушылар оқылым дағдысы арқылы мәтінге сараптама жасады. Сараптма жайсай отыра оқу мақсатына қатысты қажетті ақпарат алады. |
Дескриптор: Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды атауын анықтамасымен сәйкестендіреді 3 балл Дескриптор: Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығын біледі; Әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға)әсерін біледі. 3 балл 2 балл |
Оқу лық, жұмыс дәптерлері, Ашық сұрап-жауап тар |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс береді Үйге 19 тақырып, қолайсыз атмосфералық құбылыстар.
|
ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс береді |
1-10 баллдық жүйе арқылы бағалау |
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар 7 сынып
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар 7 сынып
|
Бөлім |
3.2 Атмосфера |
||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||||||
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолайсыз атмосфералық құбылыстар |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.3.2.7 - жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қолайсыз атмосфералық құбылыстарды талдай отырып, сақтану шараларын ұсынады |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
- жергілікті қолайсыз атмосфералық құбылыстар ұғымы мен салдарын түсінеді. -халық пен шаруашылық үшін қолайсыз атмосфералық құбылыстардың алдын алу жолдарын ұсына алады. -карта және кескін карталады шартты белгілер арқылы оқи отырып, қолдана алады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Түсіну: мәтін арқылы қолайсыз атмосфералық құбылыстардың түрлерімен танысады. Қодану: Картамен және кесін картамен жұмыс жасап, оны өмірде қолдана алады . Талдау:қолайсыз атмосфералық құбылыстарды суреттер бойынша ажыратып, себеп-салдарын анықтайды және топтастырады, зияндылығына баға береді. |
||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы ның әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Сәлемдесу, түгелдендеу Психологиялық ахуал «Қытырлақ картап » әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. «Назар сал» әдісі арқылы тақырыпты ашу.
Оқушылар пікірі тыңдалады, олар өз ойларын ортаға сала отырып, соңында ортақ бір қорытындыға келеді. |
Амандасалы, көңіл күйді көтереді. Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
2 балл |
Кітап |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Мұғалім оқушылардың жауабын тындайды, қажет болса түзетіп тұрады. Қолайсыз атмосфералық құбылыстардың тұстарын анықтай отырып тақырыптың өзектілігін анықтайды.
Тапсырма № 1Сәйкестендіру кестесін толтырады.
Тапсырма № 2 «Тапсырмалар аялдамасы» топтық жұмыс Берілген мәтінді оқып , Оқушылар «Ауа райындағы қолайсыз құбылыстар» кезіндегі сақтану шараларын ұсыну кажет. Жадынама сурет ретінде беріледі. Мұғалім оқушыларға А-2, А-3 қағаздарын, түрлі түсті қалам таратып береді.
Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығын біледі; Әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға)әсерін біледі. Сабақты бекіту Gimkit платформасы (QR код ) арқылы сабақты бекіту: 1. Ірілі-ұсақ түйіршік мұз түрінде жауатын атмосфералық жауын-шашын? Шық + Жаңбыр Қар Бұршақ 2. Жер бетіне жауын-шашыннан,қардан түсетін тығыз тегіс жалтыр не деп аталады? Боран Көкмұз+ Қылау Шық 3. Ағаш бұталары ,электр желілерінің сымдарының үстінде қатып қалған ұсақ мұз кристалы не деп аталады? Тұман Шық Қылау+ Көкмұз 4. Ауа температурасы 0 градусқа шамалас кезде қалыптасатын атмосфералық ылғал не деп аталады? Бұрқасын Қылау Көкмұз Шық+ 5. Ауаны көмескілендіретін бөлшектерінің жер бетіне жақын орналасуын не деп атайды? Тұман+ Шық Кемпірқосақ Бұрқасын (боран) 6. Күшті желдің әсерінен топырақтың ,құмның ,қиыршықтастың,қардың ұйықтып соғуы? Кемпірқосақ Қылау Бұрқасын (боран)+ Тұман 7. Аспан күмбезінде түрлі түсті доға түрінде көрінетін атмосферадағы құбылыс? Тұман Кемпірқосақ Қылау+ Бұрқасын(боран) |
Берілген ресурстар ды талқылай ды Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекеле седі Кері байланыс береді. Қыс мезгілінде орын алатын оқиғалардан сақтану шаралары қарастырылады. Оқушылар оқылым дағдысы арқылы мәтінге сараптама жасады. Сараптма жайсай отыра оқу мақсатына қатысты қажетті ақпарат алады. |
Дескриптор: Қолайсыз атмосфералық құбылыстарды атауын анықтамасымен сәйкестендіреді 3 балл Дескриптор: Атмосфералық қолайсыз құбылыстардың зияндылығын біледі; Әр түрлі салаларға (шаруашылыққа, өнеркәсіпке, жолға, баспанаға)әсерін біледі. 3 балл 2 балл |
Оқу лық, жұмыс дәптерлері, Ашық сұрап-жауап тар |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс береді Үйге 19 тақырып, қолайсыз атмосфералық құбылыстар.
|
ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс береді |
1-10 баллдық жүйе арқылы бағалау |
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















