|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Практикалық жұмыс жасаған нәтижелерін ауызша жинақтайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер кіріктірілген функциялар, графиктік, нүктелік диаграммалар, легенда (аңыз) Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: функиялардың графиктерін тұрғызуда … формула қолдануды
Жинақтай келе, біз түсіндік, оның … |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математикада сызықтық, квадраттық функция графигін салуда ,физикада ток күші мен кедергі арасындағы байланысты анықтауда , географияда ҚР облыстары жер көлемі бойынша салыстыруда электрондық кесте көмегімен шешуге болады |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Excel бағдарламасындағы кірістірілген функцияларды, сілтемелерді қолдануды білді және осы сабақта функцияның графигін тұрғызуда диаграммаларды |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «Жүректен жүрекке» тренингін ұйымдастыру. Мақсаты: Оқушылар шеңберде бір-біріне жағымды мінездерін айтып, ынтымақта қарым-қатынас орнатуға ықпал ету. Сыныпты суреттер арқылы 3 топқа бөлу: функция, кесте, график |
|
||||||
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Kahoot» программасы арқылы тексеріледі.
A) вставка; B)формулы; C)главная; D) вид
A) если; B)доход; C)корень; D) дата
A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі
A) + ; B) = ; C) - ; D) :=
A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да Дескриптер Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді. Саралау: «Қорытынды» «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы барлық оқушыға бірдей сұрақтар беріледі және әр түрлі жауаптар алынады. Соңында қорытынды ұпайларын көреді. ҚБ: «Менің жұлдызым» - өзін-өзі бағалау ІІІ. Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі
Өтілетін тақырыпқа сай сурет көрсетіледі, көре отыра оқушылар сыни тұрғыда сұрақтар қояды. Нәтижесінде қолданбалы есептерді шешуде электрондық кестені қолдануға, ол арқылы оңай әрі тез орындауға болатының айтады. Олай болса, оқушылармен бірлесе бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты, мақсатқа жету үшін бағалау критерийін анықтаймыз Саралау: «Қарқын» «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар өздерінің жауаптарын ортаға салады. Нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері ашады ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы
|
Интербелсенді тақта, слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Білу және түсіну» деңгейі «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі жаңа тақырыпты топта талқылайды, пікірлеседі. Кезек- кезекпен бір-біріне түсіндіреді.
Дескриптор:
ҚБ: «Басбармақ » - оқушылар тақырыпты түсінулеріне қарай, топтар бір-бірін «басбармақ» көрсету әдісі арқылы бағалайды. Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» оқушы сұрақтарға жауап беру кезінде топ мүшелері көмектесіп, толықтырады «Қолдану» деңгейі. Компьютерде практикалық тапсырма орындау 1-тапсырма. у=2х + 2 және у=х2 функциялары берілген. Осы функцияны салып, қиылысу нүктесін анықтандар. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
2-тапсырма. Физикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану Тапсырма: Ток күші(I) мен кедергі(R) арасындағы өзара байланыс графигін құрыңдар. Кедергі 1 Оммен 10Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды ҚБ: «Бағдаршам» - өзін-өзі бағалау Саралау: «Тапсырма» оқушылар тапсырманы орындайды, басқа тапсырма орындауда қолданады. |
Оқулық
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
«Жинақтау» деңгейі «Біліміңді жинақта» жеке жұмыс. Әр суретке сәйкес дұрыс жауабын тап
1
3 4 а) гистограмма ә) конустық б) цилиндрлік в) сақиналық г) дөңгелектік д) гафиктік е) нүктелік ж) биржалық к) приамидалық Дескриптор:
ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді. Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс ҚР облыстарының жер көлемі мен халқының саны бойынша нүктелік диаграмма тұрғызу. Дескриптор:
Саралау: Дереккөздер- тапсырманы оқушы кестеге толтырады, толық мәлімет береді «Бағалау» деңгейі
Үйге тапсырма «8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу» Тақырыпты оқу Кері байланыс "Жетіктік баспалдағы" әдісі Бүгінгі сабақ бойынша стикерге бір сөйлем жазады, жетістік баспалдағына жапсырады, қорытындылайды.
|
Интернет көзі
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Топтық жұмыс Әдіс-тәсілдер: «Сұрақ менен, жауап сенен», «Суреттер сөйлейді», «Ойлан, жұптас, пікірлес», «Блум» Саралау: «Қорытынды», «Қарқын», «диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «дереккөздер» Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» |
«Менің жұлдызым», «Смайлик», «Басбармақ»» «Ынталадыру» «Бағдаршам» «Стикер»
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытында қолдану, байланыс бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесінде қол жеткізу. Психоллогиялық жағымды ахуал туғызу, тренингтер ұйымдастыру |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Тақырып кезеңдері бойынша оқушылардың берілген тапсырмаларды ұғыну, меңгеру, қолдану дағдысын қаншалықты түсінгенін білу және саралау үшін кері байланыста «Жетістік баспалдағы» әдісі |
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолданбалы есептерді шешу 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу |
Мектеп: |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы есептерді шешу |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу |
|||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты: Практикалық жұмыс жасаған нәтижелерін ауызша жинақтайды Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер кіріктірілген функциялар, графиктік, нүктелік диаграммалар, легенда (аңыз) Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: функиялардың графиктерін тұрғызуда … формула қолдануды
Жинақтай келе, біз түсіндік, оның … |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математикада сызықтық, квадраттық функция графигін салуда ,физикада ток күші мен кедергі арасындағы байланысты анықтауда , географияда ҚР облыстары жер көлемі бойынша салыстыруда электрондық кесте көмегімен шешуге болады |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Excel бағдарламасындағы кірістірілген функцияларды, сілтемелерді қолдануды білді және осы сабақта функцияның графигін тұрғызуда диаграммаларды |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «Жүректен жүрекке» тренингін ұйымдастыру. Мақсаты: Оқушылар шеңберде бір-біріне жағымды мінездерін айтып, ынтымақта қарым-қатынас орнатуға ықпал ету. Сыныпты суреттер арқылы 3 топқа бөлу: функция, кесте, график |
|
||||||
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын қайталау «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі «Kahoot» программасы арқылы тексеріледі.
A) вставка; B)формулы; C)главная; D) вид
A) если; B)доход; C)корень; D) дата
A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі
A) + ; B) = ; C) - ; D) :=
A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да Дескриптер Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді. Саралау: «Қорытынды» «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы барлық оқушыға бірдей сұрақтар беріледі және әр түрлі жауаптар алынады. Соңында қорытынды ұпайларын көреді. ҚБ: «Менің жұлдызым» - өзін-өзі бағалау ІІІ. Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі
Өтілетін тақырыпқа сай сурет көрсетіледі, көре отыра оқушылар сыни тұрғыда сұрақтар қояды. Нәтижесінде қолданбалы есептерді шешуде электрондық кестені қолдануға, ол арқылы оңай әрі тез орындауға болатының айтады. Олай болса, оқушылармен бірлесе бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты, мақсатқа жету үшін бағалау критерийін анықтаймыз Саралау: «Қарқын» «Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар өздерінің жауаптарын ортаға салады. Нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері ашады ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы
|
Интербелсенді тақта, слайд |
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«Білу және түсіну» деңгейі «Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі жаңа тақырыпты топта талқылайды, пікірлеседі. Кезек- кезекпен бір-біріне түсіндіреді.
Дескриптор:
ҚБ: «Басбармақ » - оқушылар тақырыпты түсінулеріне қарай, топтар бір-бірін «басбармақ» көрсету әдісі арқылы бағалайды. Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» оқушы сұрақтарға жауап беру кезінде топ мүшелері көмектесіп, толықтырады «Қолдану» деңгейі. Компьютерде практикалық тапсырма орындау 1-тапсырма. у=2х + 2 және у=х2 функциялары берілген. Осы функцияны салып, қиылысу нүктесін анықтандар. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
2-тапсырма. Физикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану Тапсырма: Ток күші(I) мен кедергі(R) арасындағы өзара байланыс графигін құрыңдар. Кедергі 1 Оммен 10Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді. Тапсырманы орындау алгоритмі:
Дескриптор:
Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды ҚБ: «Бағдаршам» - өзін-өзі бағалау Саралау: «Тапсырма» оқушылар тапсырманы орындайды, басқа тапсырма орындауда қолданады. |
Оқулық
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
«Жинақтау» деңгейі «Біліміңді жинақта» жеке жұмыс. Әр суретке сәйкес дұрыс жауабын тап
1
3 4 а) гистограмма ә) конустық б) цилиндрлік в) сақиналық г) дөңгелектік д) гафиктік е) нүктелік ж) биржалық к) приамидалық Дескриптор:
ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді. Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс ҚР облыстарының жер көлемі мен халқының саны бойынша нүктелік диаграмма тұрғызу. Дескриптор:
Саралау: Дереккөздер- тапсырманы оқушы кестеге толтырады, толық мәлімет береді «Бағалау» деңгейі
Үйге тапсырма «8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу» Тақырыпты оқу Кері байланыс "Жетіктік баспалдағы" әдісі Бүгінгі сабақ бойынша стикерге бір сөйлем жазады, жетістік баспалдағына жапсырады, қорытындылайды.
|
Интернет көзі
|
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Топтық жұмыс Әдіс-тәсілдер: «Сұрақ менен, жауап сенен», «Суреттер сөйлейді», «Ойлан, жұптас, пікірлес», «Блум» Саралау: «Қорытынды», «Қарқын», «диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «дереккөздер» Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы» |
«Менің жұлдызым», «Смайлик», «Басбармақ»» «Ынталадыру» «Бағдаршам» «Стикер»
|
Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау; АКТ-ны уақытында қолдану, байланыс бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесінде қол жеткізу. Психоллогиялық жағымды ахуал туғызу, тренингтер ұйымдастыру |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Тақырып кезеңдері бойынша оқушылардың берілген тапсырмаларды ұғыну, меңгеру, қолдану дағдысын қаншалықты түсінгенін білу және саралау үшін кері байланыста «Жетістік баспалдағы» әдісі |
|||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз






2

