Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Қолданбалы міндеттерді
шешу:
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.12 |
|
|
Сынып: 8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы міндеттерді шешу: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық
кестелерді қолдану
арқылы есептерді шешу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. |
- Оқушылар сабаққа дайындалып, сұрақтар қояды. |
- Оқушылардың белсенділігін бақылау. |
Компьютер, тақта, маркерлер. |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин) |
- Электрондық кестелердегі кірістірілген
функцияларды (SUM, AVERAGE, IF, VLOOKUP) түсіндіру. |
- Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдап, сұрақтар қояды. |
- Оқушылардың түсінуін бақылау. |
Презентация, тақта, электрондық кесте бағдарламасы (Excel). |
|
3. Негізгі жұмыс (15 мин) |
- Электрондық кесте бағдарламасында кірістірілген
функцияларды пайдаланып есептер шешу әдісін көрсету. |
- Оқушылар өз компьютерлерінде берілген есептерді шешіп, функцияларды қолданады. |
- Оқушылардың функцияларды дұрыс қолдануын бақылау. |
Компьютер, электрондық кесте бағдарламасы (Excel). |
|
4. Графиктер құрастыру (10 мин) |
- Кестеде көрсетілген функциялардың нәтижелері
негізінде графиктер құрастыруды көрсету. |
- Оқушылар графиктерді жасап, олардың нәтижелерін талдайды. |
- Оқушылардың графиктерді дұрыс құрастыруын бақылау. |
Компьютер, график құру құралдары. |
|
5. Топтық жұмыс (5 мин) |
-
Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа есептер мен графиктер
құрастыруды тапсыру. Тапсырмалар: Жеке тапсырма:
Топтық тапсырма:
|
- Оқушылар топта бірігіп есептерді шешіп, графиктерді құрады. |
- Топтық жұмысты бағалау, кері байланыс беру. Бағалау критерийлері мен дискрипторлары: Жеке тапсырма:
Топтық тапсырма:
Дискрипторлар:
|
Компьютер, топтық тапсырманың нұсқаулығы. |
|
6. Қорытындылау және бағалау (5 мин) |
- Оқушылардың графиктер мен есептерді шешу
нәтижелерін талқылау. |
- Оқушылар өз жұмыстарын қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
- Оқушылардың жұмысын бағалау, кері байланыс беру. |
Тақта, бағалау парақшасы. |
Қорытынды:
Сабақ барысында оқушылар электрондық кестелерді қолдана отырып, деректерді өңдеу және есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды тиімді пайдалану дағдыларын меңгереді. Сондай-ақ, графиктер құру арқылы алынған деректерді көрнекі түрде ұсынуды үйренеді. Бұл дағдылар ақпараттық технологияларды қолдану саласындағы маңызды қабілеттер болып табылады, және олар оқушыларға мәліметтерді талдау мен түсіндіруде пайдалы болады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолданбалы міндеттерді шешу:
Қолданбалы міндеттерді шешу:
Қазақстан
Республикасының Білім және ғылым
министрлігі
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
Қолданбалы міндеттерді
шешу:
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Электрондық кестелердегі |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.12 |
|
|
Сынып: 8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қолданбалы міндеттерді шешу: |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.2.3 электрондық
кестелерді қолдану
арқылы есептерді шешу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
1. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру. |
- Оқушылар сабаққа дайындалып, сұрақтар қояды. |
- Оқушылардың белсенділігін бақылау. |
Компьютер, тақта, маркерлер. |
|
2. Жаңа тақырыпты түсіндіру (10 мин) |
- Электрондық кестелердегі кірістірілген
функцияларды (SUM, AVERAGE, IF, VLOOKUP) түсіндіру. |
- Оқушылар жаңа тақырыпты тыңдап, сұрақтар қояды. |
- Оқушылардың түсінуін бақылау. |
Презентация, тақта, электрондық кесте бағдарламасы (Excel). |
|
3. Негізгі жұмыс (15 мин) |
- Электрондық кесте бағдарламасында кірістірілген
функцияларды пайдаланып есептер шешу әдісін көрсету. |
- Оқушылар өз компьютерлерінде берілген есептерді шешіп, функцияларды қолданады. |
- Оқушылардың функцияларды дұрыс қолдануын бақылау. |
Компьютер, электрондық кесте бағдарламасы (Excel). |
|
4. Графиктер құрастыру (10 мин) |
- Кестеде көрсетілген функциялардың нәтижелері
негізінде графиктер құрастыруды көрсету. |
- Оқушылар графиктерді жасап, олардың нәтижелерін талдайды. |
- Оқушылардың графиктерді дұрыс құрастыруын бақылау. |
Компьютер, график құру құралдары. |
|
5. Топтық жұмыс (5 мин) |
-
Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа есептер мен графиктер
құрастыруды тапсыру. Тапсырмалар: Жеке тапсырма:
Топтық тапсырма:
|
- Оқушылар топта бірігіп есептерді шешіп, графиктерді құрады. |
- Топтық жұмысты бағалау, кері байланыс беру. Бағалау критерийлері мен дискрипторлары: Жеке тапсырма:
Топтық тапсырма:
Дискрипторлар:
|
Компьютер, топтық тапсырманың нұсқаулығы. |
|
6. Қорытындылау және бағалау (5 мин) |
- Оқушылардың графиктер мен есептерді шешу
нәтижелерін талқылау. |
- Оқушылар өз жұмыстарын қорытындылап, сұрақтарға жауап береді. |
- Оқушылардың жұмысын бағалау, кері байланыс беру. |
Тақта, бағалау парақшасы. |
Қорытынды:
Сабақ барысында оқушылар электрондық кестелерді қолдана отырып, деректерді өңдеу және есептерді шешу үшін кірістірілген функцияларды тиімді пайдалану дағдыларын меңгереді. Сондай-ақ, графиктер құру арқылы алынған деректерді көрнекі түрде ұсынуды үйренеді. Бұл дағдылар ақпараттық технологияларды қолдану саласындағы маңызды қабілеттер болып табылады, және олар оқушыларға мәліметтерді талдау мен түсіндіруде пайдалы болады.
шағым қалдыра аласыз













