|
Сабақ № 54 |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». |
№ 3 « Арнайы мектеп-интернат» КММ |
|||
|
|
Күні: 6. 12. 2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева М. Б. |
|||
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Оқушы: Кеңесбек Асылбек. |
|||
|
|
Тарау. Кәсіптер әлемі Тақырып. |
Қолөнер шебері |
|||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.4.2 екпінді буынды бөлу және сөздің формасы өзгерген кезде екпінді қадағалау, өз еркімен айту кезінде логикалық екпін |
|||
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қолөнер шебері туралы түсініктерін кеңейту.Сурет бойынша сөйлем құрауға үйрету. |
|||
|
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
|||
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Кәсиби құндылықтар. Кәсіби құндылықтар әртүрлі жұмыс жағдайларында жеке тұлғалар шешім қабылдауға және ұстанымға сүйенетін білім мен тәжірибенің негіздері. |
|||
|
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстарды естіп, қайталайды..Сөйлемдер құрап айтады. |
|||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, математика, қазақ тілі. |
|||
|
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе әріптер мен буындар. |
|||
|
|
Сабақ барысы |
||||
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
|||
|
|
1 минут |
|
|||
|
|
2 минут
|
1.Тыныспен жұмыс. Терең дем алып түтікшемен үрлеу арқылы шарды стақандарға жинау. 2. Нейрогимнастикалық жаттығу. « Қол жаттығулары» 3. Па- па –па, ПА-ПА, па-па-па-па. - Сен қалай естисің? - Мен ... естимін. |
|||
|
|
7 минут |
«С» дыбысын созып айт.
Жаңа туған айға қарашы, Ұқсайды оған қай әріп.
Ай Ашық буында: СА-СО-СУ-СЕ-СИ Жабық буында: АС-ОС-УС-ЕС-ИС Дауысты дыбыстар ортасынды: АСА-АСО-АСУ-АСЫ-ЫСЫ-ҰСЫ Сөзді дұрыс оқы: Сабақ, сағат, сауысқан, сәбіз, қыс, құс, қасқыр, сыбызғы, астық, асқақ, асқабақ. тіс, есік, аспап. Сөйлемдерді толықтырып
аяқта. Асхат сағат сатып алды. Сиыр жусан жеді. Самал сыпыртқымен еден сыпырды. Самат пен Серік үй соқты. Самат тасбақа ұстап алды. 4). Тіл үстарту жаттығуы.
|
|||
|
|
|
Мнемокесте. « Қыс»
« К-Г» дыбыстарын ажырату. 1). «К – Г» дыбыстарын буындарда ажыратып оқы. Ка, ко, ку ,ки ,ке. Га, го,гу, ги, ге.
2). К- дыбысын буындарда, сөздерде дұрыс айт. Дауыстап оқы Жәй оқы Кә – кә – кәсіп га – га – газет кә – кә - кәуәп га – га – гауһар Ке – ке – кезекші гү – гү – гүлдер
Сөздерді толықтырып оқы.
Кеспе суреттерде «К-Г» дыбыстарын ажыратып айт. Кітап, кереге, көгершін, кеңгіру, кептер, керік. Газет, гүл, гитара, галстук, глобус, гауhартас.
3). Сөздердің соңына «І» дыбысын қосып айту. Бесік Бесігі Көлік Көлігі Жүрек Жүрегі Есік Есігі Көйлек Көйлегі Тілек Тілегі
4). Нүкте орнына керекті «К» және «Г» дыбыстарын қойып оқы. .үн ыстық, Тоғайда бүлдір.ен пісті. .үлім мен .үлнәр е.еуі. .іш.ене себеттерін тоғайға алып .елді. Олар бүлдір.ен, терді. .енеттен .үн .үр .іреп , жаңбыр жауды. .үлім мен .үлнар үйге қарай қашты. Олар үй.е .еліп су болған .иімдерін .ептірді.
|
|||
|
|
2 мин |
|
|||
|
|
3 мин
5мин.
3 мин. 1 мин. |
Шебер атаулары : Кім? Шебер, Ұста. Зергер. Мүсінші. Не істеді? сұрағына жауап болатындай сөйлем құрап айт. Ұста темірден қару –жарақ жасады. Шебер ағаштан домбыра жасады. Зергер әшекей заттар жасады.
IY. Мәтін: Қолөнер шебері. Қолөнер – біздің рухани байлығымыз, мәдениетіміз, салт-дәстүріміз. Ол бірнеше ғылымдардың дамуынан, тоғысуынан пайда болған өнер туындысы. Бүгінде халқымыздың қолөнері қарқынды дамып келе жатыр. Ұлттық қолөнер салт-дәстүрімізді жетілдіріп, мәдениетіміздің озық жетістігін көрсетуде. Халық өнерінің бай мұраларын сұрыптай отырып, заманымызға сай сапа, түр беру әдісімен оларды әрі қарай дамыту, оны бүгінгі ұрпаққа меңгерту – игілікті іс. Сұрақтар: 1.Қолөнер дегеніміз не? Қолөнер – біздің рухани байлығымыз, мәдениетіміз, салт-дәстүріміз. 2. Қандай қолөнер түрлерін білесің? 1. Ағаштан жасалған бұйымдар. 2. Зергерлік өнер. 3. Тоқыма өнері. 4. Тері және былғары өңдеу. 5. Ісмерлік өнер-тігіншілік, киім әшекейлеу. Y. Математикалық тапсырма: Амалдарды орында. 215-( 38+169)= 600-( 175+147)= ( 354+97)-26= ( 754+168)-168= Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым, қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері байланыс. « Бағдаршам » әдісі. Бағалау. Үйге тапсырма. Мәтінді оқу Қолөнер түрлерін жаттау. С, К ,Г- дыбыстарын қадағалап оқу. |
|||
ДОІЖО _____________Қ.С Есмурзаева.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қолөнер шебері
Қолөнер шебері
|
Сабақ № 54 |
Пәні: «Есту қабілетін дамыту және дыбыстану». |
№ 3 « Арнайы мектеп-интернат» КММ |
|||
|
|
Күні: 6. 12. 2024ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева М. Б. |
|||
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Оқушы: Кеңесбек Асылбек. |
|||
|
|
Тарау. Кәсіптер әлемі Тақырып. |
Қолөнер шебері |
|||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.4.2 екпінді буынды бөлу және сөздің формасы өзгерген кезде екпінді қадағалау, өз еркімен айту кезінде логикалық екпін |
|||
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қолөнер шебері туралы түсініктерін кеңейту.Сурет бойынша сөйлем құрауға үйрету. |
|||
|
|
Коррекциялық мақсаты |
Дыбыстарын қадағалау. Дыбыстарды жеке, буында, сөзде анық айтылуын қадағалау.Сөздік қорын молайту. |
|||
|
|
Құндылықтарды дамыту |
Кәсиби құндылықтар. Кәсіби құндылықтар әртүрлі жұмыс жағдайларында жеке тұлғалар шешім қабылдауға және ұстанымға сүйенетін білім мен тәжірибенің негіздері. |
|||
|
|
Жетістік критерийлері |
Дыбыстарды естіп, қайталайды..Сөйлемдер құрап айтады. |
|||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Тіл дамыту, математика, қазақ тілі. |
|||
|
|
Көрнекіліктер |
Суреттер, кеспе әріптер мен буындар. |
|||
|
|
Сабақ барысы |
||||
|
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
|||
|
|
1 минут |
|
|||
|
|
2 минут
|
1.Тыныспен жұмыс. Терең дем алып түтікшемен үрлеу арқылы шарды стақандарға жинау. 2. Нейрогимнастикалық жаттығу. « Қол жаттығулары» 3. Па- па –па, ПА-ПА, па-па-па-па. - Сен қалай естисің? - Мен ... естимін. |
|||
|
|
7 минут |
«С» дыбысын созып айт.
Жаңа туған айға қарашы, Ұқсайды оған қай әріп.
Ай Ашық буында: СА-СО-СУ-СЕ-СИ Жабық буында: АС-ОС-УС-ЕС-ИС Дауысты дыбыстар ортасынды: АСА-АСО-АСУ-АСЫ-ЫСЫ-ҰСЫ Сөзді дұрыс оқы: Сабақ, сағат, сауысқан, сәбіз, қыс, құс, қасқыр, сыбызғы, астық, асқақ, асқабақ. тіс, есік, аспап. Сөйлемдерді толықтырып
аяқта. Асхат сағат сатып алды. Сиыр жусан жеді. Самал сыпыртқымен еден сыпырды. Самат пен Серік үй соқты. Самат тасбақа ұстап алды. 4). Тіл үстарту жаттығуы.
|
|||
|
|
|
Мнемокесте. « Қыс»
« К-Г» дыбыстарын ажырату. 1). «К – Г» дыбыстарын буындарда ажыратып оқы. Ка, ко, ку ,ки ,ке. Га, го,гу, ги, ге.
2). К- дыбысын буындарда, сөздерде дұрыс айт. Дауыстап оқы Жәй оқы Кә – кә – кәсіп га – га – газет кә – кә - кәуәп га – га – гауһар Ке – ке – кезекші гү – гү – гүлдер
Сөздерді толықтырып оқы.
Кеспе суреттерде «К-Г» дыбыстарын ажыратып айт. Кітап, кереге, көгершін, кеңгіру, кептер, керік. Газет, гүл, гитара, галстук, глобус, гауhартас.
3). Сөздердің соңына «І» дыбысын қосып айту. Бесік Бесігі Көлік Көлігі Жүрек Жүрегі Есік Есігі Көйлек Көйлегі Тілек Тілегі
4). Нүкте орнына керекті «К» және «Г» дыбыстарын қойып оқы. .үн ыстық, Тоғайда бүлдір.ен пісті. .үлім мен .үлнәр е.еуі. .іш.ене себеттерін тоғайға алып .елді. Олар бүлдір.ен, терді. .енеттен .үн .үр .іреп , жаңбыр жауды. .үлім мен .үлнар үйге қарай қашты. Олар үй.е .еліп су болған .иімдерін .ептірді.
|
|||
|
|
2 мин |
|
|||
|
|
3 мин
5мин.
3 мин. 1 мин. |
Шебер атаулары : Кім? Шебер, Ұста. Зергер. Мүсінші. Не істеді? сұрағына жауап болатындай сөйлем құрап айт. Ұста темірден қару –жарақ жасады. Шебер ағаштан домбыра жасады. Зергер әшекей заттар жасады.
IY. Мәтін: Қолөнер шебері. Қолөнер – біздің рухани байлығымыз, мәдениетіміз, салт-дәстүріміз. Ол бірнеше ғылымдардың дамуынан, тоғысуынан пайда болған өнер туындысы. Бүгінде халқымыздың қолөнері қарқынды дамып келе жатыр. Ұлттық қолөнер салт-дәстүрімізді жетілдіріп, мәдениетіміздің озық жетістігін көрсетуде. Халық өнерінің бай мұраларын сұрыптай отырып, заманымызға сай сапа, түр беру әдісімен оларды әрі қарай дамыту, оны бүгінгі ұрпаққа меңгерту – игілікті іс. Сұрақтар: 1.Қолөнер дегеніміз не? Қолөнер – біздің рухани байлығымыз, мәдениетіміз, салт-дәстүріміз. 2. Қандай қолөнер түрлерін білесің? 1. Ағаштан жасалған бұйымдар. 2. Зергерлік өнер. 3. Тоқыма өнері. 4. Тері және былғары өңдеу. 5. Ісмерлік өнер-тігіншілік, киім әшекейлеу. Y. Математикалық тапсырма: Амалдарды орында. 215-( 38+169)= 600-( 175+147)= ( 354+97)-26= ( 754+168)-168= Қорытынды. Сен сабақта не істедің? Мен сабақта тыңдадым, қайталадым, сұраққа жауап бердім, тапсырманы орындадым. Кері байланыс. « Бағдаршам » әдісі. Бағалау. Үйге тапсырма. Мәтінді оқу Қолөнер түрлерін жаттау. С, К ,Г- дыбыстарын қадағалап оқу. |
|||
ДОІЖО _____________Қ.С Есмурзаева.
шағым қалдыра аласыз


















