|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қонақ күту дәстүрі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Ж3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады. Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Суреттерді әңгіме желісі бойынша орналастырып, мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп алады, кейде жинақы мәтін жазғанда қателіктер жібереді; |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Суреттерді ретімен орналастырады, әңгімеге ат қояды. Тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарға сүйене отырып, мәтін жазуда қателіктерге бой алдырады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сюжетті суреттерді ретімен орналастырып, әңгіме желісін сақтай отырып, әңгіме жазады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша оқушылар әңгіме құрай алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Төр, шылбыр, ірікпе, қонақжайлық, түс берісіп... Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Қонақжайлық белгісі, мейман күту, құрмет көрсету, ғибратты сөз. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ж3. Суреттерді әңгіме желісі бойынша орналастырады. Суреттер ретімен тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. Ж5. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды. Ақпараттарды қолданып, мәтінді өз сөзімен баяндайды. |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қонақты қалай күту әдебін бала бойына дағдыландыру; |
||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Әдеп |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қонақ күту туралы әдебін оқушылар біледі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Психологиялық
дайындық. «Мозайка» әдісі бойынша топқа біріктіру Топқа біріктіру. Қонақтың түрлері бойынша 1-топ Арнайы қонақ 2-топ Қылғыма қонақ 3-топ Құдайы қонақ |
Қима қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Болжау» әдісі бойынша болжам жасайды. Слайдтан қонақжай қазақ халқының суреттерін көрсету. Не байқадыныздар? Суретте не бейнеленген? Міне, осы суреттер бойынша жаңа сабақты ашу.
Осы суретті көру мақсатында оқушылар өз ойларын ортаға салады және сабақтың тақырыбын жан-жақты сұраққа жауап беру мақсатында болжайды. «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдалану арқылы сюжетті суретке қарап отырып әңгіме құрастырады.
Оқулықпен жұмысы «Белсенді жазылым» әдісі арқылы берілген мәтінді оқиды және негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін құрады Қонақжайлық белгісі Ғибратты сөз Қонақжайлық белгісі Сырттан келген мейманға Сәлем беріп, қол алсаң– Бірінші еткен қызметің. «Түсіңіз» деп түс берісіп, Шылбырына оралсаң– Екінші еткен қызметің. Есік ашып енгізіп, Көрпе төсеп құп алсаң – Үшінші еткен қызметің. Мейман риза болмағы – Құрмет пен үйге қонғаны. Кешіктірмей шай берсең – Ұмыт болар тоңғаны. Тысқа шықса қария – Қолыңда болсын құманы, Ірікпесең барыңды – Қонақжайлық сол-дағы. Өлеңді оқиды және ойлана отырып қонақжайлыққа байланысты негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. |
АКТ Сурет АКТ Оқулық Оқулық |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
Бүгінгі сабақты пысықтау мақсатында «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып туралы бір-бірне сұрақтар береді және нақты жауап алады.
|
|
|||||||||
|
Қосымша ақпараттар
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
1.Сюжет желісі бойынша әңгіме құрастыруда кері байланыс жасау арқылы қолдау көрсету.
2.Сюжет желісі бойынша берілген олқылықтарды ескере отырып, әңгіме құрастырады. |
«Қол сигналы» әдісі арқылы бағалау жасайды.
|
АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік белгілерін сақтау |
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқу мақсаты арқылы сабақ мақсаты шынайы құрылды. Оқушылар қонақ күту әдебі туралы білді. Оқушылар барлық тапсырмаларды белсенді түрде орындады. Берілген уақытта сабақтың барлық бөлімдері қамтылып шықты. |
||||||||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1.Сюжетті суретке қарап әңгіме құрастыру 2.Бағалау жақсы өтті. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әдістер таңдау керектігін.
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қонақ күту дәстүрі" 5-сынып
"Қонақ күту дәстүрі" 5-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 5 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қонақ күту дәстүрі |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Ж3. Сюжетті суреттердің желісі бойынша әңгіме құрастырады. Ж5. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Суреттерді әңгіме желісі бойынша орналастырып, мәтіндегі маңызды ақпараттарды белгілеп алады, кейде жинақы мәтін жазғанда қателіктер жібереді; |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Суреттерді ретімен орналастырады, әңгімеге ат қояды. Тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарға сүйене отырып, мәтін жазуда қателіктерге бой алдырады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Сюжетті суреттерді ретімен орналастырып, әңгіме желісін сақтай отырып, әңгіме жазады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша оқушылар әңгіме құрай алады. Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Төр, шылбыр, ірікпе, қонақжайлық, түс берісіп... Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Қонақжайлық белгісі, мейман күту, құрмет көрсету, ғибратты сөз. Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Ж3. Суреттерді әңгіме желісі бойынша орналастырады. Суреттер ретімен тақырыпқа сай әңгіме құрастырады. Ж5. Мәтіндегі негізгі ақпараттарды анықтайды. Ақпараттарды қолданып, мәтінді өз сөзімен баяндайды. |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қонақты қалай күту әдебін бала бойына дағдыландыру; |
||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Әдеп |
||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қонақ күту туралы әдебін оқушылар біледі |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. |
Психологиялық
дайындық. «Мозайка» әдісі бойынша топқа біріктіру Топқа біріктіру. Қонақтың түрлері бойынша 1-топ Арнайы қонақ 2-топ Қылғыма қонақ 3-топ Құдайы қонақ |
Қима қағаздар |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
Жаңа сабақ Жаңа сабақты «Болжау» әдісі бойынша болжам жасайды. Слайдтан қонақжай қазақ халқының суреттерін көрсету. Не байқадыныздар? Суретте не бейнеленген? Міне, осы суреттер бойынша жаңа сабақты ашу.
Осы суретті көру мақсатында оқушылар өз ойларын ортаға салады және сабақтың тақырыбын жан-жақты сұраққа жауап беру мақсатында болжайды. «Суреттер сөйлейді» әдісін пайдалану арқылы сюжетті суретке қарап отырып әңгіме құрастырады.
Оқулықпен жұмысы «Белсенді жазылым» әдісі арқылы берілген мәтінді оқиды және негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін құрады Қонақжайлық белгісі Ғибратты сөз Қонақжайлық белгісі Сырттан келген мейманға Сәлем беріп, қол алсаң– Бірінші еткен қызметің. «Түсіңіз» деп түс берісіп, Шылбырына оралсаң– Екінші еткен қызметің. Есік ашып енгізіп, Көрпе төсеп құп алсаң – Үшінші еткен қызметің. Мейман риза болмағы – Құрмет пен үйге қонғаны. Кешіктірмей шай берсең – Ұмыт болар тоңғаны. Тысқа шықса қария – Қолыңда болсын құманы, Ірікпесең барыңды – Қонақжайлық сол-дағы. Өлеңді оқиды және ойлана отырып қонақжайлыққа байланысты негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазады. |
АКТ Сурет АКТ Оқулық Оқулық |
|||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин. |
Бүгінгі сабақты пысықтау мақсатында «Зерделі сұрақ, дәлелді жауап» әдісі арқылы оқушылар бүгінгі тақырып туралы бір-бірне сұрақтар береді және нақты жауап алады.
|
|
|||||||||
|
Қосымша ақпараттар
|
|||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||
|
1.Сюжет желісі бойынша әңгіме құрастыруда кері байланыс жасау арқылы қолдау көрсету.
2.Сюжет желісі бойынша берілген олқылықтарды ескере отырып, әңгіме құрастырады. |
«Қол сигналы» әдісі арқылы бағалау жасайды.
|
АКТ пайдаланғанда қауіпсіздік белгілерін сақтау |
|||||||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ме? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқу мақсаты арқылы сабақ мақсаты шынайы құрылды. Оқушылар қонақ күту әдебі туралы білді. Оқушылар барлық тапсырмаларды белсенді түрде орындады. Берілген уақытта сабақтың барлық бөлімдері қамтылып шықты. |
||||||||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1.Сюжетті суретке қарап әңгіме құрастыру 2.Бағалау жақсы өтті. Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 2. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Қызықты әдістер таңдау керектігін.
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















