|
Бөлім: Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер.
|
МЕКТЕП: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
||||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: Қонақ күту дәстүрі |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1. хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату 5.3.5.1. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Қонақ күту дәстүрі туралы мәлімет алу; |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қонақжайлылықтың белгілерін жаза алады; |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қосымша әдебиеттер мен ғаламторды пайдаланып, қонақ күту дәстүрі туралы нақыл сөздерді жазады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Төр, қонақ, дастарқан. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Дыбыс үндестігі Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Меніңше,... Менің байқауымша,... Мен түсінгенім бойынша... |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған күн |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет, мәдениет. |
||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут 6 минут 5 минут 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Теңіз толқыны» тренингін өткізу. І. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Қонақ», «Дастарқан», «Төр» деген сөздер жазылған тірек сөздер бойынша өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды. - Бүгінгі тақырып не туралы болуы мүмкін? «Санақ» әдісімен топқа бөлу:
Ой қозғау. (Оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді) 1. Суреттерде не бейнеленген?2. Суретке қарап, өз ойларыңмен бөлісіңдер? 3. «Төр» деген ұғым таныс па? 4. Суреттердің сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. «Қонақ күту тәрбиесі» деген сауалға мәлімет беру. «Тірі кітап» әдісімен «Қонақ күту тәрбиесі» атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады. Тапсырма-1. Ойтолғау жазыңыз. Көлемі 9-10 сөйлем.
Дескриптор:
Тапсырма-2. Қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Дескриптор:
Тапсырма-3. Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтаңдар.
Дескриптор: Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтайды. |
Оқушылар сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызады. Берілген сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты өз бетінше оқып шығады. «Құдайы қонақ», «Қыдырма қонақ», «Қылғыма қонақ» атты тақырыптарда ойтолғау жазады.
Досыңызға арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Ата-әжеңізге арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Сыныптасыңызға арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтайды. |
Өзара бағалау.
Өзара бағалау. Өзара бағалау. Өзара бағалау.
|
https://massaget.kz/salt-dastur/konak-kutu-tarbies-37875/amp/ «Қазақ тілі», 5-сынып. Т.Н.Ермекова, Ж.К.Отарбекова, Р.Н.Мұнасаева |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі. Әр саусақ белгілі бір аспектіні білдіреді.
Үйге: «Мүшел» жас туралы қызықты ақпараттарды табу. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
|||||||||
Оқушының оқу жетістігін бағалау критерийі :
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
Балл |
|
|
7.4 балл |
|
Барлығы |
10 балл |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
“Қонақ күту дәстүрі”, қмж
|
Бөлім: Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер.
|
МЕКТЕП: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты: |
||||||||
|
СЫНЫП: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы: Қонақ күту дәстүрі |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1. хаттың құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату 5.3.5.1. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпараттарды сақтай отырып, жинақы мәтін жазу |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Қонақ күту дәстүрі туралы мәлімет алу; |
||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қонақжайлылықтың белгілерін жаза алады; |
|||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Қосымша әдебиеттер мен ғаламторды пайдаланып, қонақ күту дәстүрі туралы нақыл сөздерді жазады. |
|||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну, талдау. |
||||||||
|
Тілдік мақсат |
Түйінді сөздер мен фразалар: Төр, қонақ, дастарқан. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Дыбыс үндестігі Сыныптағы диалог/жазу үшін сай келетін пайдалы лексика/терминология Меніңше,... Менің байқауымша,... Мен түсінгенім бойынша... |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Туған күн |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет, мәдениет. |
||||||||
|
АКТ |
Шығармаға қатысты презентация |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық) |
||||||||
|
Жоспар |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 1 минут 3 минут 6 минут 5 минут 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 5 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу. «Теңіз толқыны» тренингін өткізу. І. Қызығушылықты ояту. Оқушылар «Қонақ», «Дастарқан», «Төр» деген сөздер жазылған тірек сөздер бойынша өз ойларын білдіреді. Сабақтың тақырыбын, мақсатын болжайды. - Бүгінгі тақырып не туралы болуы мүмкін? «Санақ» әдісімен топқа бөлу:
Ой қозғау. (Оқушылар оқулықты пайдалана отырып жұмыс жүргізеді) 1. Суреттерде не бейнеленген?2. Суретке қарап, өз ойларыңмен бөлісіңдер? 3. «Төр» деген ұғым таныс па? 4. Суреттердің сабақ тақырыбына қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. ІІ. Мағынаны тану. «Қонақ күту тәрбиесі» деген сауалға мәлімет беру. «Тірі кітап» әдісімен «Қонақ күту тәрбиесі» атты тақырыпты өз бетінше оқып шығады. Тапсырма-1. Ойтолғау жазыңыз. Көлемі 9-10 сөйлем.
Дескриптор:
Тапсырма-2. Қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Дескриптор:
Тапсырма-3. Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтаңдар.
Дескриптор: Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтайды. |
Оқушылар сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызады. Берілген сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты өз бетінше оқып шығады. «Құдайы қонақ», «Қыдырма қонақ», «Қылғыма қонақ» атты тақырыптарда ойтолғау жазады.
Досыңызға арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Ата-әжеңізге арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз. Сыныптасыңызға арнап қонаққа шақыру карточкасын жасаңыз Өлең мәтінінде қою қаріппен жазылған сөз тіркестеріндегі ықпалды анықтайды. |
Өзара бағалау.
Өзара бағалау. Өзара бағалау. Өзара бағалау.
|
https://massaget.kz/salt-dastur/konak-kutu-tarbies-37875/amp/ «Қазақ тілі», 5-сынып. Т.Н.Ермекова, Ж.К.Отарбекова, Р.Н.Мұнасаева |
|||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия. «Бес саусақ» әдісі. Әр саусақ белгілі бір аспектіні білдіреді.
Үйге: «Мүшел» жас туралы қызықты ақпараттарды табу. |
|
|||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||
|
Саралау – білім алушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Анағұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттерді қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңбілімді игерулерінтексеруді қалай жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар Денсаулық пен қауіпсіздікті тексеру АКТ байланыстары |
|||||||
|
|
|
|
|||||||
|
Рефлексия Сабақ міндеттері / оқу міндеттері орындалды ма? Білім алушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқулар болды ма? Жоспарға қандай өзгерістер енгізілді?? |
Сіз өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды пайдаланыңыз. Сол жақтағы бағандағы сіздің сабағыңызға анағұрлым тән сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Қорытынды баға Қандай 2 аспект шынымен де жақсы іске асты (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Қандай 2 аспект сабақты дамытар еді (оқыту мен оқуды ескеріңіз)? 1: 2: Менің келесі сабағыма әсер ететін сынып туралы немесе жеке білім алушылар туралы не білдім? |
|||||||||
Оқушының оқу жетістігін бағалау критерийі :
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
Балл |
|
|
7.4 балл |
|
Барлығы |
10 балл |
|
шағым қалдыра аласыз



