Бекітемін:__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 21-сабақ
|
Бөлім: |
8-бөлім: Қазақ халқының əдет-ғұрыптары мен салт-дəстүрлері. Наурыз. Морфология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қонақжайлылық – ата дәстүр |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 - мəтіннің атауын талқылау жəне алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мəселені болжау; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мəтіннің атауын талқылау жəне алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мəселені болжай алады. Үстеудің мағыналық түрлерін ажыратып, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау. Ұлттық мәдениетті дәріптеу Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу. Өзін отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштар болу. Дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. Әлемде қандай ұлттар бар екенін білесің бе? 2. Олар бір-бірінен несімен ерекшеленеді? Қалай ойлайсың? 3. Әлемнің бар халқына ортақ қандай салт-дәстүрлер бар? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
5 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
1-тапсырма. Тыңдалым мәтінінің тақырыбына және суретке көңіл аудар. Мәтін не туралы болуы мүмкін? Болжап, ой бөлісіңдер.
Тақырыбы: Қазақ халқының құндылықтары 2-тапсырма. 1)Мәтіннің алғашқы бөлігін мұқият тыңдап, талқылаған тақырыптарыңмен салыстыр және мәтіннің келесі бөлігі не туралы болатынын болжа. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1. Автордың қазақ халқы туралы айтқан пікірі сен үшін бағалы ма? Неліктен? 2. Мәтін авторы қазақ халқына тән қандай ерекшеліктерге көңіл аудартады? Өз пікіріңді дәлелде. 3. Мәтіндегі ақпараттарды есіңе түсіре отырып, оның қалай жалғасатындығын болжа. Ғалымдар қазақ халқына тән тағы қандай мінез-құлықтарды сипаттауы мүмкін. Пікіріңді айт. 4. Мәтінді толық тыңда. Өз пікіріңмен салыстыр. Не байқадың? ЕББҚ оқушыға тапсырма 4-тапсырма. Мәтін не туралы? Бір нұсқаны таңдап, ойыңды дәлелде. 1. Қымыз туралы 2. Салт-дәстүр жөнінде 3. Қару-жарақтар туралы 4. Қазақ халқының өмір салты жөнінде Тілдік бағдар
5-тапсырма. Сөйлемдерден үстеу сөздерді тап. 1. Біз жұмысқа таңертеңгі сағат 11-де асығыс барсақ, ол күннің нормасы түгел орындалып, еңбек екінші норманың есебіне атқарылып жатыр екен (С. Мұқанов). 2. Биыл мұз қатарда қатты дауыл соғып, өзенде сең жүріп, балықшылар үлкен апатқа ұшыраған (Ғ. Сланов). 3. Денем қатты соққыдан ауырып, жер тартып, көзім қарауытып, бұлдырай түсті (Д. Т.). 4. Мұрнының ұшы тершіп, алдынан, басынан күн өтіп, Бақанастың ыстығына наразы боп, асығып келеді (М. Әуезов).
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың
|
Тыңдалым мәтінінің тақырыбына және суретке көңіл аударады. Мәтіннің не туралы екеніне болжам жасайды.
Мәтіннің алғашқы бөлігін мұқият тыңдап, талқылаған тақырыбымен салыстырады және мәтіннің келесі бөлігі не туралы болатынын болжайды.
Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді толық тыңдайды. Өз пікірін ғалымдар пікірімен салыстырады.
Сөйлемдерден үстеу сөздерді табады. Үлгі: Таңертеңгі- күрделі, туынды үстеу. Биыл – күрделі, туынды үстеу
Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Дескриптор Білім алушы - бейнеленген суреттер бойынша жұпта әңгімелеседі; - суреттер арқылы мәтіннің тақырыбын талқылайды. - жұпта талқылаған тақырып пен мәтінінің тақырыбын салыстырады; - мәтіннің келесі бөлігіне болжам жасайды.
Жеке жұмыстарды бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (7-8 балл) Бүге (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
Дескриптор Білім алушы -үстеу сөздерді анықтайды, -құрамына, жасалу жолына қарай талдау жасайды. |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫ НАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қонақжайлылық - ата Дәстүр 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Қонақжайлылық - ата Дәстүр 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Бекітемін:__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 21-сабақ
|
Бөлім: |
8-бөлім: Қазақ халқының əдет-ғұрыптары мен салт-дəстүрлері. Наурыз. Морфология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қонақжайлылық – ата дәстүр |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1 - мəтіннің атауын талқылау жəне алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мəселені болжау; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мəтіннің атауын талқылау жəне алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мəселені болжай алады. Үстеудің мағыналық түрлерін ажыратып, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту. Ұлттық мұраға ұқыпты қарау. Ұлттық мәдениетті дәріптеу Ар-ұят құндылығы: Адал еңбекті құрметтеу. Өзін отбасының, сыныптың, мектептің, қоғамның, Отанның бір мүшесі екенін сезіну. Талап құндылығы: Білуге, жаңаны тануға құштар болу. Дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. Әлемде қандай ұлттар бар екенін білесің бе? 2. Олар бір-бірінен несімен ерекшеленеді? Қалай ойлайсың? 3. Әлемнің бар халқына ортақ қандай салт-дәстүрлер бар? |
Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет! |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
|
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
5 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
1-тапсырма. Тыңдалым мәтінінің тақырыбына және суретке көңіл аудар. Мәтін не туралы болуы мүмкін? Болжап, ой бөлісіңдер.
Тақырыбы: Қазақ халқының құндылықтары 2-тапсырма. 1)Мәтіннің алғашқы бөлігін мұқият тыңдап, талқылаған тақырыптарыңмен салыстыр және мәтіннің келесі бөлігі не туралы болатынын болжа. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 1. Автордың қазақ халқы туралы айтқан пікірі сен үшін бағалы ма? Неліктен? 2. Мәтін авторы қазақ халқына тән қандай ерекшеліктерге көңіл аудартады? Өз пікіріңді дәлелде. 3. Мәтіндегі ақпараттарды есіңе түсіре отырып, оның қалай жалғасатындығын болжа. Ғалымдар қазақ халқына тән тағы қандай мінез-құлықтарды сипаттауы мүмкін. Пікіріңді айт. 4. Мәтінді толық тыңда. Өз пікіріңмен салыстыр. Не байқадың? ЕББҚ оқушыға тапсырма 4-тапсырма. Мәтін не туралы? Бір нұсқаны таңдап, ойыңды дәлелде. 1. Қымыз туралы 2. Салт-дәстүр жөнінде 3. Қару-жарақтар туралы 4. Қазақ халқының өмір салты жөнінде Тілдік бағдар
5-тапсырма. Сөйлемдерден үстеу сөздерді тап. 1. Біз жұмысқа таңертеңгі сағат 11-де асығыс барсақ, ол күннің нормасы түгел орындалып, еңбек екінші норманың есебіне атқарылып жатыр екен (С. Мұқанов). 2. Биыл мұз қатарда қатты дауыл соғып, өзенде сең жүріп, балықшылар үлкен апатқа ұшыраған (Ғ. Сланов). 3. Денем қатты соққыдан ауырып, жер тартып, көзім қарауытып, бұлдырай түсті (Д. Т.). 4. Мұрнының ұшы тершіп, алдынан, басынан күн өтіп, Бақанастың ыстығына наразы боп, асығып келеді (М. Әуезов).
Рефлексия Алшы - Сабақтан өзіңе пайдалы не алдың? Тәйке – Сабақта не қиын болды? Бүк – Сабақта нені басқаша өзгертуге болады деп ойлайсың? Шік – Бүгінгі сабақтан үйренгенің бойынша алда не істеймін деп ойлайсың
|
Тыңдалым мәтінінің тақырыбына және суретке көңіл аударады. Мәтіннің не туралы екеніне болжам жасайды.
Мәтіннің алғашқы бөлігін мұқият тыңдап, талқылаған тақырыбымен салыстырады және мәтіннің келесі бөлігі не туралы болатынын болжайды.
Сұрақтарға жауап береді. Мәтінді толық тыңдайды. Өз пікірін ғалымдар пікірімен салыстырады.
Сөйлемдерден үстеу сөздерді табады. Үлгі: Таңертеңгі- күрделі, туынды үстеу. Биыл – күрделі, туынды үстеу
Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Дескриптор Білім алушы - бейнеленген суреттер бойынша жұпта әңгімелеседі; - суреттер арқылы мәтіннің тақырыбын талқылайды. - жұпта талқылаған тақырып пен мәтінінің тақырыбын салыстырады; - мәтіннің келесі бөлігіне болжам жасайды.
Жеке жұмыстарды бағалау Алшы – (9-10 балл) Тәйке (7-8 балл) Бүге (4-6 балл) Шіге (шік) – (1-4 балл)
Дескриптор Білім алушы -үстеу сөздерді анықтайды, -құрамына, жасалу жолына қарай талдау жасайды. |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫ НАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
шағым қалдыра аласыз















